Stres fibromiyalji hastalarında en büyük problemdir!

Herkes yaşamlarında stres altında. Stres herkesin bildiği ve yaşamın bir parçası olarak kabul edildiği bir şeydir. Yeterince paraya sahip olamazsın, evlilik veya çocuklarla ilgili sorunlar, vb. Fibromiyalji hastalarında yüksek düzeyde stres vardır.

Herkes stres hakkında bilir, ki bu sessiz bir katildir. Stresin semptomları ve yan etkileri kalp krizine, kalp problemlerine, kaygıya, depresyona ve diğer problemlere neden olabilir. Stres fibromiyaljiden etkilenen insanlarda en büyük problemdir.

Stres ve fibromiyaljinin bazı önemli noktaları.

Vücuttaki hipotalamik-hipofiz-adrenal ekseninin ilişkili stresi önlediğine inanılmaktadır. İnsanlar fibromiyalji hastalığından etkilendiğinde, bu durum bu eksende bozulmaktadır ve bu seviyeler normal insanlardan çok daha yüksektir.

Fibromiyaljili insanlar farklı HPA seviyelerine sahiptir ve adrenalin ve kortizol gibi stres hormonlarını azaltabilir. Bu çok ihtiyaç duyulan ağrı kesiciler olmadan stres seviyesi uyarı vermeden düşer. Yükleniyor …

Bir kişi bu yükten hastalanabilir. Birçok belirtiye stres neden olur ve bunların stres ile ilişkili olduğunu bile bilmiyorsunuz. Bir kişi fibromiyaljiden de muzdaripse, bu olumsuz bir duruma yol açabilir. Stresle daha fazla ağrınız var ve fibromiyalji çok strese neden olan bir sendromdur. Migren hastasıysanız, bu stres ağrıyı artırabilir. Stres ayrıca fibromiyaljinin neden olduğu diğer ağrıları da daha da kötüleştirir.

Stresli olursanız uykunuz da etkilenir. Stresten muzdarip insanlar genellikle uyuyamadıklarını hissediyorlar. Uyuduğunuzda bile aklınız sürekli çalışıyor gibi görünüyor. Bu stresi nasıl kaldıracağınızı bile bilmiyorsunuz. Uyuma zamanı geldiğinde her şey akla geliyor. Rahatlama yeteneğine sahip değilsin.

Stres nasıl azaltılabilir.

Yaşamınızın stresi azalırsa, fibromiyaljinizi kontrol edebilirsiniz. Bu kolay gözüküyor, ama değil, özellikle başka sorunlarınız varsa. Günümüzde stresinizi azaltmaya çalışırsanız, stresi güvenli ve etkili bir şekilde yönetebilirsiniz. Stresle farklı şeyleri halledebilirsiniz.

Yoga ve meditasyonun stresi azaltmada etkili olduğu düşünülmektedir. Yoga, fibromiyaljili insanlar için zor olabilir, ancak bazı temel hususlar büyük ölçüde yardımcı olabilir. Solunum ve vücudun kasları ile ekshalasyon meditasyondur. Bu aynı zamanda yüzyıllardır kullanılmaktadır ve yoga gibi bir Çin tıbbı şeklidir.

Stres ayrıca anksiyete ilaçları kullanarak da iyileştirilebilir. Doktorlar sakinleşmenize ve stresi en aza indirmenize yardımcı olan ilaçları yazmaktadır. Bu ilaçların sizin için yararlı olduğunu düşünüyorsanız, hangisinin sizin için uygun olduğunu bulmak için doktorunuza danışabilirsiniz.

Rahatlamak ve kendinize zaman bulmak için zaman ayırın. Nefes alma teknikleri ayrıca stresi azaltmada etkilidir ve yapmaktan hoşlandığınız şeyler de biraz rahatlama sağlar. Neredeyse parkta yürümek, sevdiklerinizle vakit geçirmek, bir şeyler yapmak veya benzeri bir şey olabilir. Ancak, zevk aldığınız şeyleri yapmak için biraz zaman harcadığınızdan emin olun.

Sağlıklı ve dengeli bir diyet de stresi azaltmaya yardımcı olur. Çoğunlukla, insanlar yedikleri yemeği değil, bağlamı ifade eder. Taze meyve ve sebzelerin tüketilmesi önemlidir. Ayrıca, tavuk ve balık gibi yağsız etleri yemeye çalışın. İşlenmiş gıdalardan ve şekerden kaçınmak size yarar sağlayabilir.

Bazen hayatınızdaki yiyeceklerin bir kısmını elimine etmek zor olabilir, ancak yaparsanız buna değer. Doğru miktarda yiyecek yemek de önemlidir. Yanlış yiyecekleri aşırı yerseniz veya yerseniz stres seviyesi artar.

Doktorunuzdan stresi azaltmak için daha fazla yol isteyin. Doktorunuz vakanızı doğru anlayacak ve size iyi yapacak tavsiyelerde bulunacaktır. Stresinizi doktor tavsiyesi ile tedavi edebilirsiniz.

Öz

Stres muzdarip insanların da fibromiyalji muzdarip olduğuna inanmaktadır ve bunun tersi de geçerlidir. Stres ve fibromiyalji el ele gider. Stresle baş etmek kolay değil, ancak hayatınızı yönetmek ve stresi azaltmak için etkili yollar bulmak zorundasınız. Stres onu daha da kötüleştirir ve daha da kötüleştirir ve daha fazla acı ve problem ortaya çıkar.

Doktorunuz ve yukarıda verilen bilgilerle, stresle baş etmenin ve istediğiniz bir hayatı sürdürmenin mümkün olduğu sonucuna varılmıştır. Strese karşı savaşın. Stresi azaltmak için atabileceğiniz adımların bir listesini yapın ve stresi azaltmak için doktorunuza danışın. Stres yapmadan yeni birini kullanabilirsiniz.

Bunu Paylaş:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *