Lady Gaga “Fibromiyaljinin gerçek olduğuna inanmayan insanlar beni çok rahatsız ediyor”

Vogue’un Ekim sayısında, 32 yaşındaki pop yıldızı, sinir sistemini etkileyen ve vücutta ağrıya neden olan bir durum olan fibromiyaljiye karşı mücadelesinden bahsetti.

Şarkıcı “Fibromiyaljinin gerçek olduğuna inanmayan insanlar beni çok kızdırıyor” dedi.
  “Bence, ve diğerleri için bence, gerçekten sinir sisteminin hızlanmasına neden olan anksiyete, depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, travma ve panik bozukluğu siklonudur ve sonuç olarak sinir ağrınız vardır. ” İnsanların daha şefkatli olması gerekir.
  Kronik ağrı şaka değildir. Ve her gün nasıl hissedeceğini bilmeden uyanıyor. ”

Stefani Germanotta doğumlu Gaga, geçen Eylül’de, Gaga: Five Foot Two belgeselinin yayınlanmasından hemen önce zayıflatıcı bir durumdan muzdarip olduğunu açıkladı.

“Farkındalık yaratmaya ve buna sahip olan insanları birleştirmeye yardımcı olmak istiyorum,” diye tweet attı.

Gaga için acı bazen o kadar güçlü oldu ki hareket edemedi. Eylül 2019’da “şiddetli ağrı” nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve yaklaşan konserlerini iptal etti.

McGrom Üniversitesi Romatoloji Bölümü’nde tıp profesörü olan Dr. Mary-Ann Fitzcharles, fibromiyalji hakkında birçok yanlış anlama var, çünkü yakın zamana kadar durumun gerçek bir hastalık olarak yaygın olarak kabul edilmediğini söyledi.

Birçoğu, fibromiyalji semptomlarının, genellikle sağlıklı göründükleri için, hastalıktan muzdarip insanların “kafasında” olduğuna inanıyordu.

Fitzcharles, “Şimdi tamamen kabul gören bir durum, hiç şüphe yok” dedi. “Tüm hastaların zihinsel hastalıkları olduğu fikrinden uzaklaştık.”

Fibromiyalji nedir?
Fibromiyalji, insanların genellikle uyku sorunları, baş ağrısı veya duygudurum bozuklukları gibi diğer semptomlarla birlikte kaslarda ve tendonlarda kronik ağrı hissettikleri bir durumdur.

Kanada Artrit Derneği’ne göre, fibromiyalji Kanadalıların yaklaşık yüzde ikisini etkilemekle birlikte, mağdurların çoğunluğu (yüzde 80 ila 90) kadındır. Artrit Derneği, 20 ila 50 yaşları arasındaki insanların durumu geliştirme riski daha fazladır.

Şu anda fibromiyalji için bir tedavi yoktur, ancak semptomlar tedavi ile yönetilebilir.

Fibromiyalji nasıl hissediyor?

Fibromiyalji belirtileri değişir, ancak yorgunluk, kesintili uyku, bilişsel işlev bozukluğu, irritabl bağırsak sendromu, anksiyete ve depresyon gibi duygudurum bozuklukları ve migren içerir. Ortak bir iplik vardır: ağrı.

Fitzcharles, “Fibromiyaljisi olan kişilerin yüzde 30’undan fazlası için, hafif bir dokunuş ve cildi okşama bile tatsız olarak algılanıyor” dedi.

Ayrıca fibromiyaljisi olan insanlar için ağrılı semptomlarının vücutları ve sinir sistemi arasında bir kopukluk olduğunu gösterdiğini açıkladı.

“Sanki sinir sistemi açık. Birçok hastada hipervigülans dediğimiz bir şeyin kanıtını görüyoruz ”dedi. “Bu nedenle, insanlar yüksek seslere, yoğun ortamlara ve yoğun ışığa karşı çok hassastır.”

Fibromiyaljiye ne sebep olur?
Tıp uzmanları fibromiyaljinin kesin nedeninden emin değiller, ancak hastalık genellikle travmatik bir olaya geri dönüyor, diyor Fitzcharles.

Fitzcharles, “İnsanların üçte biri tamamen mükemmel bir fiziksel sağlığa sahip olduklarını söyleyecek ve sonra [önemli] bir olay olduğunu söyleyecekler. “Ciddi bir viral hastalık, trafik kazası ve kırık kemik gibi travmatik bir olay, veya başlangıcı tetikleyen çok stresli bir fizyolojik olay olabilirdi.”

Fibromiyalji ile yaşayan insanların diğer üçte ikisi için Fitzcharles, durumun hiçbir yerden çıkmadığını söylüyor. Ailenizde fibromiyalji öyküsü varsa, durumu geliştirme şansı daha yüksektir.

Fibromiyaljiyi teşhis etmek neden zor?
Fibromiyalji doktorları yıllarca şaşırttı. Teşhis zordur çünkü durum için standart bir test yoktur ve tanıyı doğrulamak için de bir test yoktur. Ek olarak, insanların semptomları sık sık değişebilir, fibromiyalji ile yaşayanlar genellikle sağlıklı görünür.

“Hasta kesinlikle normal görünüyor. Şişme yok, ateş yok, görülecek bir şey yok. Bu nedenle, aile ve arkadaşlar bile süreci anlamakta zorlanıyorlar ”dedi.

Tanımlanması zor olduğu için, hastaların doğru tanı alması genellikle beş yıl sürüyor.

“Doktorların [teşhis etmek için] yapması gereken hastanın iyi bir tıbbi geçmişini almak ve hastayı incelemek ve fibromiyalji olarak ortaya çıkabilecek durumlardan birinin mevcut olmadığından emin olmaktır” dedi.

Daha sonra, doktorlar altta yatan başka bir hastalık olmadığından emin olmak için minimal testler yapacaklardır. “X-ışınları ve aşırı MRI gibi hastalarda aşırı test yapılmamasını gerçekten tavsiye ediyoruz.”

Fibromiyalji nasıl tedavi edilir?

Fitzcharles, durumun ilaçla tedavi edilebileceğini söylüyor, ancak çoğu hasta hastalıklarını sağlıklı bir yaşam tarzı, yeterli uyku ve stresi en aza indiren kendi kendini yöneten tekniklerle kontrol ediyor.

“Muhtemelen en başarılı müdahale düzenli bir rahat fiziksel aktivite programıdır,” dedi Fitzcharles. “Farmakolojik olmayan yönetim son derece önemlidir.”

Bir hasta ilaca ihtiyaç duyarsa, Fitzcharles ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan, ona katkıda bulunmayan ilaçların bulunmasının önemli olduğunu söyledi.

“Ne yazık ki, kullandığımız ilaçların çoğunun önemli yan etkileri vardır ve yan etkilerin çoğu fibromiyalji semptomlarına benzeyebilir” dedi. “Yani, bir hasta korkunç uyku güçlükleri ve [önemli] ağrı olduğunu söylüyorsa, uyku ve ağrıyı etkileyebilecek bir ilaç seçebilirsek, işte böyle gideriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *