Kalça Fleksör Ağrısı nedir ve Fibromiyalji ile nasıl bağlantılı

Fibromiyalji ile yaşarken bu alanda kalça fleksör sorunları veya ağrı olması nadir değildir. Kalçalar, kalça fleksörleri ve bel, belin çevresindeki hassas bölgeler, daha tetik nokta alanları ve çevreyi etkileyen diğer koşullar nedeniyle fibromiyalji ağrı alanları ile ilişkilidir.


Kalça fleksör kasları kalçalarınızın esnek hareket etmesini sağlar. Bacaklarınızı hareket ettirdiğinizde bu kaslara giriyorsunuz ve bu da kalçalarınızın ortalama gün boyunca yaptığınız hareketlerin çoğuna karıştığı anlamına geliyor.

Sağlıklı bir insan kalça fleksörlerini ne sıklıkla kullandıklarını fark etmeyebilir, ancak kalça fleksör ağrısı yaşayan fibromiyalji ile yaşayan herkes bunun daha düzenli olarak farkında olacaktır.

Kişisel olarak kalça fleksör ağrısı ile uğraştım ve daha sonra üç yıl önce tam histerektomimden sonra daha fibro güvenli egzersizler geliştirirken bu alanları yeniden güçlendirdim. Evet, anladım. Bundan daha sonra bu makalenin alt kısmında ele alacağım.

Kalça fleksörlerinde ağrıya neden olabilecek bazı bilinen yaralanmalar ve tıbbi durumlar olsa da, sıklıkla bahsettiğim birçok günlük aktivite dışında fibromiyaljisi olan bir kişide bu ağrının doğrudan bir nedenini tanımlamak zor olabilir.

Ağrıyı, teşhis edilen durumun başka bir belirtisi olarak tedavi edebilir veya ağrının kesin nedenini belirlemek için daha fazla zaman alabiliriz. Her iki durumda da, fibromiyalji ve kalça fleksör ağrısı etkili ve hızlı bir şekilde tedavi edilmezse genellikle zayıflatıcıdır.

Fibromiyalji ve Kalça Fleksör Ağrısını Anlamak
Kalça fleksör ağrısına sıklıkla fleksör tendinoz denir. Bu durumdaki ağrı tipik olarak aşağıdaki kaslardan bir veya her ikisinden gelir: Illicacus ve Psoas. Bu kaslar genellikle illiopsoas olarak adlandırılan tek bir birim olarak toplanır.

Psoas birçok genel sırt ve bacak ağrısından sorumludur, çünkü çoğu insanın gün boyunca tuttuğu oturma pozisyonları kasın uzun süre kısalmasına neden olur. Ayağa kalktığınızda ve tekrar hareket etmeye başladığınızda, bu kas uzatmak ve düzgün çalışmak istemez.

Fibromiyaljiden muzdarip olanlar için ağrı, kalçaların hareket etmesine yardımcı olan diğer kaslardan gelebilir. Bu kaslar çoğu kalça fleksör kasından daha düşük olmasına rağmen kuadriseps içerir.

Fibromiyaljiyle ilgili olmayan bir yaralanma veya meselenin neden olduğu fleksör tendinoz belirli bir kas veya kalça bölgesine odaklanabilirken, fibromiyalji hastaları vücudun bu bölgesine yayılan ağrı yaşayabilir. Ağrının nedeni, genellikle fibromiyalji ağrısında olduğu gibi, genellikle açıklanamaz.

Fibromiyalji ve Kalça Fleksör Ağrısının Tedavisi
Bazı fibromiyalji ve kalça fleksör ağrısını önlemenin basit bir yolu, uzun süre tek bir pozisyonda oturmaktan kaçınmaktır. Kalkın ve periyodik olarak hareket edin, böylece kaslarınızın tek bir pozisyonda ayarlamak için zamanı yoktur.

Vücudunuzu daha güçlü ve esnek tutmak için güvenli ve etkili bir egzersiz ve bir miktar egzersize katılmanın önemini sık sık duyuyorsunuz ve bu da kalça fleksör ağrısı için başka bir öneri.

Nasıl hareket edeceğinizi ve açıların ve aşırı telafinin nasıl önemli olduğunu öğrenirseniz, kas ağrısının bazı nedenlerini önlemeniz o kadar kolay olur. Bu daha savunmasız alanları güvenli ve nazikçe çalıştırmanın daha fazla yolunu öğrenmek için beni Fibro Fit Kişiler sayfasında takip edebilirsiniz. Video bölümünde kalçaları hafifçe çalıştırmaya ve sırt, piriformis ve daha fazlasına yardımcı olan “yan yana” egzersizleri gibi egzersizler göreceksiniz.

Histerektomi ve diğer abdominal cerrahi sonrası bu savunmasız alanları hafifçe güçlendirmek için kadınlarla da çalışıyorum. Orada bulundum ve evet, bir histerektomi sonrası ve fibromiyalji ve ko-koşulların karmaşıklığıyla yaşarken güçlü hissetmek mümkündür.

Burada yaptığım streç, özellikle oturduktan sonra her zaman yapmak harika. Bir bacağı dize kadar çekeriz (ayakkabısız), ayağınızı diz içine veya gerekirse hafifçe indiririz (bu kalçaları gevşetir) sonra kolu aynı tarafa doğru çeker ve ışığın kalçalarınızdan oblikler.

Gününüzün çoğunu bir masada oturarak geçirirseniz, son derece ayarlanabilir bir ofis koltuğuna yatırım yapın. Sandalyeyi daha yükseğe yerleştirin, kalçalarınızın dizlerinizin üstünde dinlenmesini sağlayın. Bu pozisyon kalça fleksörleriniz için daha sağlıklıdır ve tipik ofis koltuğu pozisyonunda bu kasların kısalmasından kaynaklanan ağrıyı ortadan kaldırabilir. Ayrıca çalışma alanınızı kolayca kaldırmanızı sağlayan bir çalışma masası da düşünebilirsiniz.

Geçen yıl ayakta duran bir masa kullanmaya başladım ve çok yararlı buldum, aslında, şimdi masamda oturduğumdan daha fazla ayakta duruyorum. (not: bazı ayakta çalışma masaları omuzlarda yukarı ve aşağı koymak zor olabilir, bu nedenle hareket eden pozisyonlar için elektrikli kumanda kullanan bir ayakta çalışma masası almak gerekebilir)

Düzenli kuvvet antrenmanı ve çok hafif germe (güvenli bir şekilde yapılır) bu kasların güçlü ve esnek kalmasına yardımcı olabilir. Yine, aşırı oturmayı önlediğinizden emin olun, aksi takdirde etkili egzersiz yapma çabalarını sabote edebilir.
Teşekkür ederim !! Lisa.

Leave a Reply

Your email address will not be published.