İlk kez Bağırsak Bakterilerine Bağlı Fibromiyalji

Bilim adamları, kronik ağrı içeren bir hastalık ile bağırsak mikrobiyomundaki değişiklikler arasında bir ilişki buldular.

Fibromiyalji popülasyonun yüzde 2-4’ünü etkiler ve bilinen bir tedavisi yoktur. Semptomlar yorgunluk, uyku bozukluğu ve bilişsel zorlukları içerir, ancak hastalık en yaygın şekilde yaygın kronik ağrı ile karakterizedir. Bugün Pain dergisinde yayınlanan bir makalede, Montreal merkezli bir araştırma ekibi, ilk kez, fibromiyaljisi olan kişilerin gastrointestinal sistemlerinde bakterilerde değişiklikler olduğunu gösterdi. Hastalıktan muzdarip katılımcıların mikrobiyomlarında sağlıklı kontrol grubuna göre yaklaşık 20 farklı bakteri türü daha büyük veya daha az miktarda bulunmuştur.

Belirli bakteri türlerinin daha fazla varlığı veya yokluğu 

“Fibromiyalji hastalarının mikrobiyomlarında gördüğümüz değişikliklerin, etkilediği bilinen diyet, ilaç, fiziksel aktivite, yaş vb. Faktörlerden kaynaklanmadığını doğrulamak için Yapay Zeka dahil bir dizi teknik kullandık. mikrobiyom, ”diyor McGill Üniversitesi Sağlık Merkezi’nde (MUHC) Alan Edwards Ağrı Yönetim Birimi’nden Dr. Amir Minerbi ve makalenin ilk yazarı. Ekip ayrıca McGill Üniversitesi ve Université de Montréal’den araştırmacıların yanı sıra MUHC Araştırma Enstitüsü’nden de araştırmacıları içeriyordu.

Minerbi, “Fibromiyaljinin ve fibromiyalji semptomlarının – ağrı, yorgunluk ve bilişsel zorluklar – hastalığa sahip olanların mikrobiyomlarında gördüğümüz varyasyonlara diğer tüm faktörlerden daha fazla katkıda bulunduğunu bulduk. Ayrıca bir hastanın semptomlarının şiddetinin, daha önce hiç rapor edilmemiş bir şey olan artmış bir varlık veya daha belirgin bir yokluğu ile doğrudan ilişkili olduğunu gördük. ”

Bakteriler sadece hastalığın belirteçleri midir?

Bu noktada, fibromiyaljili hastalarda görülen bağırsak bakterilerindeki değişikliklerin sadece hastalığın belirteçleri olup olmadığı veya buna neden olmada bir rol oynayıp oynadıkları açık değildir. Hastalık sadece ağrı değil bir dizi semptom içerdiğinden, araştırmadaki bir sonraki adım, bel ağrısı, baş ağrısı ve nöropatik ağrı gibi kronik ağrı içeren diğer durumlarda bağırsak mikrobiyomunda benzer değişiklikler olup olmadığını araştırmak olacaktır. .

Araştırmacılar ayrıca bakterilerin ağrı ve fibromiyaljinin gelişiminde nedensel bir rol oynayıp oynamadığını araştırmakla da ilgileniyorlar. Ve varlıklarının sonunda bir tedavi bulmaya yardımcı olup olamayacağı ve teşhis sürecini hızlandırabileceği.

Teşhisi doğrulamak ve bir çare bulmak için sonraki adımlar

Fibromiyalji, tanısı zor olan bir hastalıktır. Hastalar kesin tanı almak için 4 ila 5 yıl bekleyebilirler. Ancak bu değişmek üzere olabilir.

Kanada Hesaplamalı Genomik Merkezi ve McGill Üniversitesi İnsan Genetiği Bölümü’nden Emmanuel Gonzalez, “Fibromiyaljili bireylerde artmış veya azalmış 19 türü belirleyen büyük miktarda veriyi sıraladık. “Makine öğrenimini kullanarak, bilgisayarımız sadece mikrobiyomun bileşimine dayanan ve yüzde 87 doğrulukla fibromiyalji tanısı koyabildi. Bu ilk keşfi daha fazla araştırma ile geliştirdikçe, bu doğruluğu geliştirmeyi ve potansiyel olarak tanıda bir adım değişikliği yaratmayı umuyoruz. ”

Alan Edwards Pain Direktörü olan kağıtta kıdemli yazar Yoram Shir, “Fibromiyaljisi olan insanlar sadece hastalıklarının semptomlarından değil, aynı zamanda aile, arkadaşlar ve tıbbi ekiplerin semptomlarını anlama zorluğundan da muzdariptir” diyor. MUHC Yönetim Birimi ve RI-MUHC BRaiN Programından Yardımcı Araştırmacı. “Ağrı hekimleri olarak, yardım edemediğimiz için hayal kırıklığına uğradık ve bu hayal kırıklığı araştırma için iyi bir yakıt. Bu, en azından insanlarda, mikrobiyomun yaygın ağrı üzerinde bir etkisi olabileceğinin ilk kanıtıdır ve kronik ağrıya bakmak için gerçekten yeni yollara ihtiyacımız var. ”

Araştırma nasıl yapıldı

Araştırma Montreal bölgesinde, 77’si fibromiyaljiden muzdarip 156 kişiden oluşan bir kohort üzerine kurulmuştur. Çalışmaya katılanlarla görüşülmüş ve dışkı, kan, tükürük ve idrar örnekleri verilmiş, bunlar daha sonra bazıları fibromiyalji hastalarıyla aynı evde yaşayan veya ebeveynleri, yavruları veya kardeşleri olan sağlıklı kontrol denekleriyle karşılaştırılmıştır.

Araştırmacıların bir sonraki adımları, belki de dünyanın farklı bir yerinde başka bir grupta benzer sonuçlar alıp almadıklarını görmek ve bakterideki değişikliklerin hastalığın gelişiminde rol oynayıp oynamadığını keşfetmek için hayvanlar üzerinde çalışmalar yapmak olacaktır.

Bu makale aşağıdaki malzemelerden yeniden yayınlanmıştır. Not: malzeme uzunluk ve içerik için düzenlenmiş olabilir. Daha fazla bilgi için lütfen belirtilen kaynakla bağlantı kurun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *