Gerçekten çalışan fibromiyalji tedavisi için yeni aşı. Lütfen okuyun

Birisi size fibromiyaljinizi iyileştirecek bir aşı verebilirse, yapar mıydınız? Bir rüya gibi gelebilir, ama gerçekliğe düşündüğünüzden daha yakındır. Los Angeles merkezli biyomedikal firması   EpicGenetics   ve Massachusetts Genel Hastane araştırmacıları, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) gelecek yıl Bacille Calmette-Guerin (BCG)   aşısını fibromiyalji için potansiyel bir tedavi olarak test etmek üzere klinik bir araştırma yapmak için onay istiyorlar   .

BCG, neredeyse 100 yaşında olan ve milyonlarca kez güvenli bir şekilde uygulanan jenerik bir tüberküloz aşısıdır. ”Dr. Denise Faustman, Massachusetts Genel Hastanesinde Faustman Laboratuarı başkanı. “10 yılı aşkın bir süredir Massachusetts Genel Hastanesi’ndeki araştırma grubumuz, BCG aşısının çeşitli otoimmünite formlarının tedavisinde oynayabileceği rolü aktif olarak araştırmaktadır. Mevcut odak noktamız tip 1 diyabettir, ancak global olarak BCG çeşitli otoimmün hastalıklarda test edilmektedir. Önümüzdeki iki yıl boyunca fibromiyaljide BCG’nin klinik testine başlayacağız. “

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yıl 100 milyondan fazla çocuk BCG aşısı alıyor. Esas olarak tüberkülozun hala aktif olduğu gelişmekte olan ülkelerde kullanılır. BCG aşısı, düşük enfeksiyon riski nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut değildir. Amerika Birleşik Devletleri’nde BCG, az sayıda hastada mesane kanserini tedavi etmek için kullanılır.

Öyleyse açık soru, enfeksiyöz bir akciğer durumuna karşı bir aşı fibromiyalji için neden kullanılmalıdır? Cevap bağışıklık sisteminde yatıyor.

Aşılar tipik olarak enfeksiyonu önlemek için sağlıklı insanlara verilir. Bununla birlikte, bu durumda, BCG aşısı semptomlarını hafifletmek için fibromiyalji hastalarına uygulanacaktır.

EpicGenetics birkaç yıl önce fibromiyalji için bir tanı testi oluşturmakla görevlendirildiğinden, araştırmacılar sağlıklı kontrollerden nasıl farklı olduklarını ve semptomlarına neyin neden olabileceğini öğrenmek için fibromiyalji hastaları üzerinde her türlü laboratuvar testini çalıştırdılar. Araştırmacılar, fibromiyalji hastalarında çeşitli beyaz kan hücresi anormalliklerini keşfetti ve semptomların bastırılmış bir bağışıklık sistemi ile ilişkili olduğu sonucuna yol açtı.

“Fibromiyaljinin [terim] bir hata numarası olduğunu düşünüyoruz,” Dr. Bruce Gillis, EpicGenetics’in CEO’su. “Bu insanlar kasları etkileyen hiçbir şeyle uğraşmazlar.” Diyor. Yaşadıkları şey, bağışıklık sistemlerinin normal miktarda koruyucu protein üretememesidir. … Bağışıklık sisteminde periferik mononükleer kan hücreleri denilen hücreler var. Kemokinler ve sitokinler olarak adlandırılan koruyucu proteinlerin normal miktarlarını üretmezler. “

Bulgu, fibromiyalji için FM / bir kan testinin gelişmesine yol açtı. (Evet, doktorlarınızın söylediklerine rağmen, fibromiyalji için bir kan testi vardır! Tıp camiasında yaygın olarak kabul edilmez.) Test, düşük fibromiyalji seviyelerinde bulunan dört kemokin ve sitokin seviyesini analiz eder. hastalar. Bu dört kemokin ve sitokin, BCG aşısı ile güçlendirilenlerle tamamen aynıdır.

Gillis, “Tıbbi literatürde yayınlananlar göz önüne alındığında, bu aşının bağışıklık sisteminin [fibromiyaljinin] anormalliklerini tersine çevireceğine inanıyoruz.” Dedi.

Gillis ve Faustman gelecek yıl başında fibromiyalji hastaları için ilk BCG aşılarını uygulamak için FDA onayı istiyor.

Gillis, “Bu, doğrudan fibromiyaljinin ilk kez tedavi edildiği durumdur.” Dedi. “Bildiğiniz gibi, [şu anda pazarda olan] ilaç fibromiyalji için sadece semptomları tedavi ediyor. Bağışıklık sistemine hiçbir faydaları yoktur. [İlaç şirketleri] sadece semptomları tedavi ettiklerini itiraf ediyorlar, ancak hastalığı tedavi etmek zorundasınız, bu yüzden aşı uygulamasına [FDA’ya] devam ediyoruz. “

Gillis’in teorisi doğruysa, “fibromiyaljili hastalarda eksik olan kemokinler ve sitokinler [BCG aşısı uygulandığında] artık kusurlu olmayacaktır,” dedi Gillis. “Üretim seviyeleri normalleştirilir ve daha sonra semptomlarının ortadan kalktığı varsayılmalıdır. Büyük bir şeyin ön saflarında olduğumuzu düşünüyoruz. “

Aşı çok uzun bir geçmişe sahip olduğundan, hastalarda önemli bir yan etkiye neden olması beklenmemektedir.

BCG aşısının günlük 20-25 $ arasında olması bekleniyor. Doz – her gün ilaç alma maliyetine kıyasla nominal bir miktar.

Gillis, “Bir fibromiyalji hastasının maksimum bir veya iki doza ihtiyacı olacağını düşünüyoruz, böylece ilaç şirketlerinden neden fazla destek alamadığımı anlayabiliyorsunuz,” dedi.

Aşı denemesine ek olarak EpicGenetics, 250.000 fibromiyalji hastasının genomlarını sıralamak için California Üniversitesi, Los Angeles (UCLA) ve Illinois Üniversitesi Tıp Fakültesi Chicago ile ortaklık yapmaktadır.

Gillis, “Herhangi bir genetik model veya anomali veya mutasyon arıyoruz” dedi.

FM / a testi kullanarak fibromiyalji açısından pozitif test eden hastalar genomik çalışmaya katılabilecektir.

FM / one testi şu anda 936 dolara mal oluyor ancak bazı sigorta şirketleri ve Medicare tarafından karşılanıyor. EpicGenetics’in destek ekibi, hastaların sigorta şirketlerinin testi kapsayacaklarına karar vermelerine yardımcı olur. Sigortalı olmayan veya sigortası testi kapsamamış kişiler için faizsiz bir ödeme planı mevcuttur.

Bunu paylaş:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *