Fibromiyaljiyi Taklit Eden 9 Hastalık (ve Tanınızı Geciktirme)

Fibromiyalji teşhis etmek zor olabilir, bu yüzden bunun yerine bu diğer durumlardan birine sahip olabilirsiniz.

Kimse fibromiyaljiye tam olarak neyin neden olduğunu bilmese de, doktorlar durum hakkında birkaç şey biliyor: Yaygın kronik ağrı bozukluğu sinir sistemini içeriyor gibi görünüyor; çoğu kadın olmak üzere Amerikalıların yüzde 2 ila 4’ünü etkiler; ve yaygın olarak farklı artrit türleri gibi kas-iskelet sistemi ağrıları olan kişilerde görülür.

Ancak birçok kas-iskelet koşulunun aksine, fibromiyalji, normalde vücudunuzu enfeksiyondan koruyan bağışıklık sisteminiz kendisine karşı döndüğünde ve kendi hücrelerinize ve dokularınıza saldırdığında, enflamatuar veya otoimmün bir hastalık değildir. Bu, sonunda vücudunuza zarar verebilecek kronik iltihaplara neden olabilir. Fibromiyalji ayrıca fiziksel yaralanmanın neden olduğu eklem veya kas bozukluğu değildir.

Bunun yerine uzmanlar fibromiyaljinin doğada nörolojik olduğunu düşünüyor.

Ann Arbor’daki Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde romatoloji bölümünde doçent olan Dr. “Beyindeki kimyasal vericiler, çok az uyaranla ağrı sinyallerini ateşleyecek şekilde yeniden programlandı. Kolun sıkılması, elin sallanması, omuza dokunma – tüm bunlar fibromiyaljisi olan insanlar için çok acı verici olabilir. ”

Yanlış teşhis fibromiyalji: neden yaygın

Fibromiyaljiyi teşhis edebilecek bir test yoktur, bu nedenle yaygın ağrı, dokunmaya duyarlılık, uyku sorunları ve yorgunluk, beyin sisi, gastrointestinal sıkıntı (şişkinlik ve ishal) ve depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlık sorunları dahil fibromiyalji belirtileri sizi içine ittiğinde doktor ofisinde, sağlayıcınız önce fibro semptomlarınızdan sorumlu olabilecek diğer koşulları dışlamalıdır.

“Bu yüzden fibromiyalji yetersiz teşhis edilebilir, çünkü önce diğer her şeye bakmalıyız. Öte yandan, fibromiyalji de aşırı teşhis edilebilir, çünkü teşhis etmek için yapabileceğimiz belirli bir kan çalışması veya görüntüleme testi yoktur ”diye açıklıyor Dr. Kahlenberg.

Çalışmalar bunu ortaya koyuyor. Artrit Bakım & Araştırma dergisinde yayınlanan son bir çalışmada  , araştırmacılar, bir üniversite romatoloji kliniğindeki doktorların, kriterleri karşılayan 121 hastanın 43’ünde fibromiyaljiyi aşırı teşhis ettiğini ve 60 hastada tamamen kaçırdığını keşfettiler.

İşte nedeni: Fibromiyaljiyi teşhis etmek için doktorlar, ağrı ve yorgunluk da dahil olmak üzere belirtilerin açıklamasına ve ne kadar süredir sahip olduğunuza güvenmektedir. Bazen hassas nokta kriterleri adı verilen bir şey de kullanırlar – burada ağrınız değerlendirilirken sağlayıcınız vücudunuz boyunca başınızdan dizlerinize 18 veya 19 nokta basar. Ve artık fibromiyaljiniz olup olmadığını belirleyen kesin sayıda hassas nokta olmasa da, bazı doktorlar çok azınız varsa durumu teşhis etmek konusunda isteksiz olabilir.

Hastalığın yetersiz teşhis edilmesinin bir başka nedeni: “Başka bir bozuklukla fibromiyaljisi olan birçok hasta var” diyor Teneessee, Kingsport’ta Artrit Associate’li bir romatolog olan Chris Morris. “Hemen deriz ki, ‘Oh bu hastalık!’ bazı semptomlarının kesinlikle onları fibromiyalji kategorisine soktuğunu fark etmeden veya fark etmeden. ”

Bu gerçekten önemli bir nokta. Fibromiyalji teşhisi konulduysa (ilaçla tedavisi kötü şöhretli olabilir) ve tedaviye rağmen ağrı ve diğer semptomları yaşamaya devam ediyorsanız, başka bir durumunuz olabilir – örneğin, romatoid artrit (RA) veya eksenel spondiloartrit (AxSpA) – fibro yerine veya buna ek olarak.

Romatoid artrit gibi farklı bir hastalık teşhisi konduysanız ancak iltihabı kontrol etmek için ilaç almanıza rağmen ağrı yaşamaya devam ederseniz, artritinizden ayrı olarak tedavi edilmesi gereken fibromiyaljiniz de olabilir.

İşte fibro ile benzer semptomlara sahip olabilen yaygın sağlık sorunlarının bir listesi. Bunlardan herhangi birine sahip olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, endişelerinizi doktorunuzla paylaşın ve daha fazla testin sizin için uygun olup olmadığını sorun.

1. Lupus

Fibromiyalji gibi, lupus da öncelikle eklemlerinde ağrı, yorgunluk, hafıza sorunları ve baş ağrısı ve karın ağrısı yaşayan kadınları etkiler. Ancak fibrodan farklı olarak, lupus organlarda, özellikle böbreklerde, akciğer dokusunda, kalpte ve beyinde yaygın inflamasyona neden olan bir otoimmün bozukluktur.

Lupus’un diğer fiziksel semptomları da çok farklı olabilir: “[Lupus] deri döküntülerine, saç dökülmesine neden olur – drenajda sadece biraz saç değil, kafadaki kel lekeler” diyor Dr. Kahlenberg. Kalbi çevreleyen dokunun iltihaplanması ve böbrek hasarı ile ortaya çıkan göğüs ağrısı olan tekrarlayan perikardit de vardır.

Lupusun dışlanması için, birincil bakım sağlayıcıları genellikle vücudunuzdaki belirli otoantikorları ölçen ANA testi adı verilen bir kan testi sipariş eder (bağışıklık sisteminizin zararlı bakteriler veya virüsler yerine normal hücrelere saldırdığını gösteren bir işaret). Ancak olumlu bir ANA mutlaka lupus olduğu anlamına gelmez. Kahlenberg, “Birçok insan birçok nedenden dolayı olumlu bir ANA’ya sahiptir, bunların çoğu vücutlarının dokularıyla biraz örtüşen bir virüse maruz kalmakla ilgilidir” diyor Dr.

Tabii ki, lupuslu hastalar da fibromiyaljiye sahip olabilir, bu yüzden Dr.Kahlenberg onlara Michigan Vücut Haritası testi de verir, bu da hastaların vücutlarında ağrı hissettikleri yerleri belirlemelerini sağlar. “Hastalar yaygın bir ağrı endeksinde yeterince yüksek olsaydı, bu fibromiyalji tanısı olurdu” diyor.

Ancak lupus veya sadece lupus ile birlikte fibrounuz olsun, doğru tedaviyi almak önemlidir, böylece lupus ilerlemez ve yaşamı tehdit edebilecek daha fazla organ hasarına neden olmaz. Bu nedenle sağlayıcınızla, bağışıklık sisteminizi baskılayabilen bir ilaç kombinasyonu (genellikle steroidler ve sıtma ilacı) hakkında konuşmak isteyeceksiniz.

2. Multipl Skleroz

MS başka bir otoimmün bozukluktur; beyni ve omuriliği etkiler ve ilgili sinirlere zarar verebilir. Bazı MS hastaları yürüme veya görme yeteneklerini kaybedebilir, diğerleri uzun süre remisyona girebilir. Yüzeyde, MS ve fibromiyaljinin bazı belirtileri benzerdir: beyin sisi, yorgunluk, uykusuzluk ve ağrı.

MS’in diğer semptomları, bulanık görme, kararsız yürüyüş, denge eksikliği, titreme ve konuşma bozukluğu dahil olmak üzere fibroda meydana gelen semptomlardan çok farklıdır. Multipl skleroz hastalarının beyinde lezyonlar olabilir, bu nedenle doktorlar sıklıkla MRI’ları MS veya başka bir nörolojik bozukluğu ekarte etmeleri için emreder. Omurga musluğu – laboratuvara gönderilen bir omurilik sıvısı örneği – bazen MS ile ilişkili antikorları gösterebilir.

MS için bir tedavi yoktur, ancak ilerlemesini yavaşlatmak için enjeksiyonlar ve oral ilaçlar ile MS alevlenmeleri sırasında sinir iltihabını azaltmak için prednizon gibi steroidler vardır. MS hastalarına ayrıca yorgunluğu azaltmak için fizik tedavi ve ilaçlar da yardımcı olur.

MS’den farklı olarak, fibromiyalji ilerleyici bir hastalık değildir ve bu nedenle kaslarınıza veya organlarınıza zarar vermez. Ancak MS ve fibromiyalji arasında bir bağlantı vardır. Kahlenberg, “Hastaların otoimmün bir hastalığı olduğunda, stres ve otoimmün hastalıktan kaynaklanan kronik ağrı nedeniyle fibromiyalji gelişme şansı vardır” diye açıklıyor. “Bu şeyler merkezi sinir sistemini yeniden programlayabilir ve bu ağrı hacmi reseptörünü kranklayabilir, böylece eklemlerindeki ve kaslarındaki iltihabı kontrol altına alsak bile, hacim reseptörü yüksek kalabilir.”

Başka bir deyişle, bir MS teşhisi varsa, bununla birlikte fibroya sahip olma şansınız da vardır.

3. Romatoid Artrit

Fibro ile karıştırılan birçok durum gibi, romatoid artrit otoimmün bir hastalıktır. Eklemlerin astarında, sinovyum adı verilen iltihabı içerir. Genellikle el ve ayaklardaki küçük eklemlerde başlar, ancak RA’daki vücut çapında iltihaplanma, vücudunuzun cilt, gözler, kalp, akciğerler ve daha fazlası dahil olmak üzere diğer kısımlarını da etkileyebilir.

Ve fibromiyaljisi olan hastalar gibi, RA’lı insanlar genellikle yorgunluk, halsizlik ve sürekli ağrıya sahiptir. Ve ağrı eklemlerde olmasına rağmen, her yerde ağrırken özellikle nereden geldiğini söylemek zor olabilir.

Ancak RA ile sert eklemleriniz olacak – ve Dr. Morris’e göre bu fibromiyaljiden önemli bir fark. “İnflamatuar hastalıkları olan hastalar genellikle saatlerce sertleşirken, fibromiyalji hastaları genellikle 30 ila 40 dakika kadar gevşeyebilir” diye belirtiyor. Ayrıca, RA ile eklemlerde şişlik var, bu da ağrı semptomları kaslarda daha fazla olan fibromiyaljisi olanlar için geçerli değil.

Doktorlar, diğer iltihaplı belirteçlerin yanı sıra kan çalışmanızı inceleyerek, romatoid faktörler ve anti-CCP’ler gibi kan proteinlerini tarayarak romatoid artriti ekarte edecektir. Eklemlerde herhangi bir hasar gösteren X-ışınlarınız da olabilir (ancak bu “radyografik hasar” RA’nın erken aşamalarında görünmeyebilir).

Tedavi edilmediği takdirde, romatoid artrit ellerinizdeki ve ayaklarınızdaki ve başka yerlerdeki eklemleri deforme edebilir ve kalp problemleri ve akciğer hastalığı riskinizi artırabilir. Neyse ki, ciddi vakalar için bile tedaviler var. Birçok hasta, düşük doz steroidler veya ağrı kesicilerle birlikte biyolojik de dahil olmak üzere hastalığı modifiye edici antiromatizmal ilaçlar alır ve ağrı ve şişlikten kurtulmayı bulur.

4. Polimiyalji Romatika

Polimiyalji romatika (PMR), eklemlerde ve kaslarda yaygın ağrıya neden olan inflamatuar bir hastalıktır. Dr. Morris, yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkma eğilimindedir, tipik olarak ilk önce 55 yaşın üzerindeki insanlarda görülür. Fibrodan önemli bir fark budur: Fibromiyalji hastaları teşhis edildiğinde on yıl veya iki genç yaşta olma eğilimindedir. Ancak bazı PMR semptomları fibro, özellikle yaygın achiness ve kesintili uyku ile çakışabilir.

Fibro ve polimiyalji romatizması arasında başka farklılıklar da vardır: PMR hastaları, uzun süreli sabah sertliğine sahiptir, bu da aktivite eksikliğinden daha da kötüleşir ve özellikle omuz, boyun ve kollarda, hareket aralığını engelleyen ağrıya sahiptir. “PMR’li kadınlar sıklıkla omuz kas semptomları nedeniyle saçlarını düzeltmede problemler olduğunu bildiriyorlar,” diyor Dr. Morris.

PMR’yi teşhis etmek zor olabilir. Doktorlar kan testlerinde anormal inflamatuar belirteçleri (özellikle C-reaktif protein) ararlar. Ancak bazen fibromiyalji hastalarında olduğu gibi inflamatuar belirteçler normal görünür.

Bu yüzden Dr.Morris, fibromiyaljiyi düşünürken ihale puanı kriterlerini yararlı buluyor. “Bu lokal alanlarda hassasiyeti olan çok sayıda hasta var. İhale noktaları yoksa fibromiyalji tanısını dışlamam, ancak bunu desteklemeye yardımcı olabilir ”diyor.

PMR hastaları prednizon gibi düşük doz kortikosteroidlerin yanı sıra ibuprofen ve diğer steroidal olmayan anti-enflamatuar reçetesiz ilaçlarla biraz rahatlayabilir.

5. Eksenel Spondiloartrit

Sırt ağrısı, omurgadaki omurgalıları ve omurganızın pelvisle (sakroiliak eklemler) buluştuğu bölgeyi etkileyen bu enflamatuar artrit tipinde ayırt edici bir özelliktir.

AxSpA genellikle iki kategoriye ayrılır. Radyografik AxSpA (genellikle ankilozan spondilit olarak adlandırılır), X-ışınlarında eklem hasarı kanıtlarının görünür olduğu anlamına gelir. Radyografik olmayan AxSpA (nr-AxSpA) esas olarak aynı durumdur, ancak X-ışınlarında eklem hasarı görülmez.

AxSpA’nın bazı semptomları fibromiyalji ile üst üste gelebilir – yorgunluk, bel ağrısı, çene ağrısı ve GI sorunları – ancak AxSpA’ya fibrodan daha benzersiz olan başka semptomlar da vardır. Dr. Morris – AxSpA’nın ağrıları uzun süre hareketsiz durduğunuzda daha da kötüleştiğini ve daha aktif olduğunuzda iyileştiğini söylüyor. Ateşiniz ve iltihaplı gözleriniz de olabilir.

Fibro ile AxSpA’ya karşı bir diğer karmaşık faktör cinsiyettir: Fibro kadınlarda erkeklerden çok daha yaygındır ve ankilozan spondilit yaygın olarak – ve yanlışlıkla – “erkek hastalığı” olarak düşünülse de, daha yeni araştırmalar daha önce düşündüğünden daha fazla kadın. Bununla birlikte, doktorlar, özellikle X-ışınlarındaki eklemlerine zarar vermedikleri takdirde, kadın hastalarda AxSpA’dan şüphelenmeyebilir.

Aslında, kadınların ankilozan spondilitten daha fazla radyografik olmayan eksenel spondiloartriti olması daha olasıdır ve nr-AxSpA, MRG’de bazı erken değişiklikleri görmek mümkün olsa da, röntgende görülmemektedir. Sırt ağrınızın inflamatuar veya mekanik olup olmadığı hakkındaki soruları içeren kapsamlı bir geçmiş ve doktorların fibro ve AxSpA’yı ayırt etmelerine yardımcı olmak için tam kas-iskelet sistemi fizik muayenesi önemlidir. Doktorlar eklemlere, kaslara ve hareket açıklığına bakmalıdır.

6. Tiroid Hastalığı

Genel ağrı, bitkinlik ve kesilmiş uykunuz olduğunda, kaslarınızı veya eklemlerinizi içermeyen bir takım koşullarınız olabilir. Bunlardan bazıları bir kan testi ile dışlanabilir.

Tiroid bozuklukları bu listenin başında, özellikle de tiroid yeterli hormon üretmediği hipotiroidizmdir. Bu, hafıza kaybı, kabızlık ve kas zayıflığı gibi fibromiyaljiyi taklit edebilen bazı semptomlara neden olur. Bu nedenle Dr.Morris, birincil doktorları tarafından fibromiyalji teşhisi konan hastalarda, hipotiroidizm belirtisi olan yüksek tiroid uyarıcı hormon seviyeleri için test eder – ve altta yatan tiroid durumunun olduğu birkaç vakada bulunmuştur. iyi.

7. Diyabet

Morris, insanların teşhis edilmemiş tip 2 diyabet vakası olması durumunda kan ve idrardaki glikoz seviyelerini de kontrol eder, bu da vücutlarının kan şekerini (glikoz) düzenleyemediği anlamına gelir. Tip 2 diyabet, fibromiyaljiyi taklit eden genel ağrı ve yorgunluk üretebileceğini söylüyor. Ancak fibrodan farklı olarak, durum inme, glokom ve kalp hastalığı gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir, bu yüzden onu yakalamak ve tedavi etmek çok önemlidir. Diyabet, kanınızdaki veya idrarınızdaki şeker düzeylerine göre kolayca teşhis edilir.

8. Anemi

Yorgun hissetmek, vücudunuz ihtiyacınız olan oksijeni taşımak için yeterli sağlıklı kırmızı kan hücresi üretmediğinde ortaya çıkan bir anemi belirtisidir. Anemikseniz, aynı zamanda fibromiyaljide olduğu gibi zayıf ve baş ağrılarınız olur, ancak kaslarınızda ağrı veya karıncalanma olmayabilir. En sık görülen anemi formu demir eksikliğinden kaynaklanır, ancak iltihaplanma (örneğin RA’dan) kan hastalıkları ve kanserler gibi anemiye de neden olabilir. Bu nedenle sağlayıcılar teşhislerini daralttıkça kırmızı kan sayımlarını kontrol ederler.

9. Kronik Yorgunluk Sendromu

Kronik yorgunluk sendromu ve fibromiyaljiyi neredeyse aynı kronik durumların kapak tarafları olarak düşünün. CFS hastaları fibro-beyin sisi, sürekli tükenme, baş ağrısı ve uyku bozukluğu ile benzer semptomlara sahiptir. Ve fibromiyalji gibi, kadınların CFS’si erkeklerden daha fazladır.

Ama aralarında farklar var. Kronik yorgunluğu olan insanlar lenf düğümlerini ve bazen boğaz ağrısını genişletti. Ve en önemlisi, yorgunluk ağrıdan daha fazla güç verir (fibromiyaljide bunun tersi geçerlidir).

Doktorlar kronik yorgunluk sendromuna neyin neden olduğunu tam olarak bilmiyorlar, ancak bazıları kökenlerinin virüse benzediğini düşünüyor – diyelim ki mononükleoza neden olan virüs. Ancak sağlayıcınız CFS teşhisine fibromiyaljininkine benzer bir şekilde, dikkatli bir itici güç ve testlerle diğer koşulları dışlayarak ulaşacaktır.

Tedavi de zor olabilir. Bazen en nazik egzersizler bile CFS semptomlarını daha da kötüleştirebilir (Dr. Kahlenberg, fibro hastaları, özellikle tai chi gibi meditatif egzersizler için faydalı olabilirken). Bilişsel davranış terapisi, antidepresanlar gibi kronik ağrıyı yönetmeye yardımcı olabilir, çünkü CFS hastalarında da depresyon vardır (anlaşılır).

Fibromiyaljinin Dibine Ulaşma – veya Farklı Bir Tanı

Peki gerçekten fibromiyaljiniz olduğundan nasıl emin olabilirsiniz? İlk olarak, sağlayıcınızın laboratuarları çalıştırdığından, uyku (uyku apnesini dışlamak için) dahil olmak üzere kapsamlı bir tıbbi geçmişe sahip olduğundan ve tepeden tırnağa fizik muayene yaptığından emin olun, diyor Dr. Morris. “Kasları ve eklemleri inceliyor, inceliyor ve ihale yapıp yapmadıklarını ve nerede olduklarını görüyoruz. İyi hareket açıklıkları var mı? İyi kas gücü var mı? Bunlar aradığımız şeylerden bazıları ”diye açıklıyor.

O zaman sağlayıcınız aşağıdaki gibi sorular sormalıdır: Ağrınız ve yorgunluğunuz kaslarda veya eklemlerde yoğunlaşıyor mu? Acınız aktivite ile iyileşir mi yoksa kötüleşir mi?

İhale puanı kriterlerini karşılamak zorunda olmasanız da, bir doktor muhtemelen fibromiyaljiye sahip olup olamayacağınızı görmek için bu genel talimatları izleyecektir.

Siz de soru sormalısınız, diyor Dr. Kahlenberg: “İltihap belirtisi var mı?” ‘Başka otoimmün hastalıklara dair kanıtım var mı?’ ‘Acımın başka bir nedeni olabilir mi?’ Bence ‘Neden buna karşı bunu düşünüyorsunuz’ diyen doktorla dürüst bir konuşma makul bir şey. Yararlı cevaplar almazsanız, o zaman ikinci bir görüş isteyin. ”

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *