Fibromiyaljisi Olanların Aile Üyelerinin Bilmesi Gerekenler

T Bu yazının o tek amacı dostlarımız ve “Biz onu taklit değil” diye aileye bir fikir vermektir.

Fibromiyalji gizemli ve gizli bir hastalıktır. Dışarıda, fibromiyaljiden etkilenen kişi sağlıklı görünüyor, bu da diğer insanların bizi iyi durumda görmesine neden olurken, içeride sadece fibromiyalji hastaları 100 semptomla savaştığını biliyor.

Fibromiyalji tıp topluluğu için bir gizemdir. Doktorlar hastalar üzerinde farklı ilaçlar deniyorlar, ancak bu ilaçların hepsi tüm hastalar için eşit olarak çalışmıyor. Bazıları rahatlayabilir, ancak bazıları parlama veya hatta şiddetli olabilir. Bunun için uygun bir tedavi bulmaya yönelik araştırmalar devam etmektedir.

“Bir Kitabı kapağına göre yargılama” nın ortak bir Atasözü vardır. Fibro hasta ailesinde, kişinin daha iyi hissetmek için çaba göstermediğine dair ortak bir algı vardır. Sanki iyi yemek yemiyoruz ya da daha iyi olmak için uygun ya da yeterli egzersiz yapmıyoruz. Basit bir 2-5 dakikalık antrenmanın günlerce süren bir fibro parlamasına veya yorgunluğa neden olabileceğini bilmiyorlar.

Diğer bir yanlış anlama fibromiyaljinin psikolojik bir sorun olduğudur. Sağlıklı bir kişi, bir fibro hastasının tıbbi testlerde / Raporlarda yüzlerce semptomu nasıl olabileceğini düşünür, Hiçbir şey yoktur. Bu nedenle, birçok insan fibromiyaljiyi psikolojik bir sorun olarak görür. Açıkça söylemek gerekirse, Fibromiyalji psikolojik bir problem DEĞİLDİR ve gerçek bir durum olduğuna dair yeterli kanıt vardır.

Fibromiyalji bir kişinin hayatını tamamen değiştirebilir. Daha önce yaptığınız gibi bir iş yapamazsınız. Her zaman yorgun hissedeceksiniz ve vücudunuzda enerji yok gibi, bu nedenle ailenizden, arkadaşlarınızdan ve iş arkadaşlarınızdan çok fazla yardıma ve desteğe ihtiyacınız var. Fibro nedeniyle, birçok insan alışkanlıklarını ve hatta işlerini değiştirmelidir.

Fibromiyalji ile yaşam birçok iniş ve çıkışların birleşimidir. Bir gün uyanır ve enerjik hissedebilirsiniz. Bakkal alışverişine çıkıyorsun, sıcak bir banyo yapıyorsun, Evini temizle, vb. cehennem gibi. Bazen nefes almak bile acıtır.

Fibromiyalji Hastalar her günlerini sefalet içinde geçirirler. Bir fibro hastası sürekli acı çeken acıdan bahsetmediği halde. Her zaman çevrelerinde küçük değişiklikler hissederler. Küçük bir sıcaklık düşüşü / artışı gibi, hatta en ufak bir dokunuş bile cehennem gibi hissedecektir. Bu tür engellere duyusal aşırı yüklenme denir. Hasta ışığa, gürültüye, dokunmaya ve kokuya karşı son derece duyarlıdır. Tüm bunları anlamanın basit bir yolu, kendinizi sadece fibro hasta yerine koymaktır. Fibromiyaljisi olan insanlar genellikle Hugs, tokat, omuzda başparmak veya el sıkışmak gibi fiziksel temaslardan kaçınırlar çünkü tüm vücut ağrıları vardır ve bu fiziksel temaslar daha şiddetli Ağrıya neden olur.

 Eğer bir Fibro insan elini sıkmıyorsa veya size sarılmıyorsa, bu sizi sevmediği anlamına gelmez.

Yorgunluk hakkında konuşalım. Fibro yorgunluk normal Yorgunluktan farklıdır. Normal bir kişi ofisten eve geldi, iyi bir gece uykusu alacak ve ertesi sabah taze ve enerjik olacak, ancak bir fibro kişi uykudan taze olamıyor, aslında hiç taze olmuyoruz. Hayatımızın geri kalanında yorulduk gibi. Fibro hastaları sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda zihinsel olarak da tükendi. Açıkça düşünemiyorlar (Fibro Fog).

Bir diğer yaygın yanlış algılama, fibro hastalarının anti-sosyal olmasıdır. İnsanlarla tanışmayı sevmiyorlar. Sadece partilere ya da toplantılara gitmiyoruz çünkü normal bir insandan çok daha az sınırlı bir enerjimiz var ve bu enerjiyi parti ya da sosyal toplantı gibi bir etkinliğe harcamak bizi birkaç gün yatakta geçirebilir. Dışarı çıkmayı sevmediğimizden değil, partilere çıkmayı göze alamayız.

Fibro hastasıyla ilgili bir başka önemli şey de hafıza sorunları olmasıdır. Önemli olup olmadıklarına bakılmaksızın işleri hatırlayamazlar. Ayrıca şeylere konsantre olmakta zorlanıyorlar. Bunların hepsi fibro sis yüzünden olur, bu yüzden fibro hasta hatırlayamadığını söylediğinde ona güvenir. Bunu bilerek yapmıyor. Bu sorun için ortak bir çözüm bazı şeyleri yazmak olacaktır.

Stres birçok hastalığın anahtarıdır. Stres, Kaygı ve Depresyondan kurtulabilseydik, hastalıklarımızın çoğu gider. Bu kural fibro hastaları için de geçerlidir. Stres bizim için kötüleşen semptomlara yol açabilir. Parlamaları önlemek için evdeki fibro hastalarına her zaman sakin ve sessiz bir ortam sağlamaya çalışın.

Daha önce tartışıldığı gibi, Fibro hastası kendilerini izole etme eğilimindedir, ancak bu, sosyal yaşamlarını sona erdirmek istedikleri veya sizinle tanışmak istemedikleri anlamına gelmez. Öte yandan, onunla teması sürdürmeye çalışın. Yemek yapmak, okuldan çocuk seçmek gibi günlük görevlerde ona yardım sunun. Ona karşı yalnız olmadığını ve bu zor zamanda herkesin yanında olduğunu hissedebilmesi için ona olan sevginizi gösterin.

Arkadaşlarınız ve ailenizden destek ve yardım, fibro hastalarının hayatını her zaman çok daha kolay hale getirir. Hastalık hakkında yapabileceğimiz çok az olmasına rağmen, günlük rutine yardımcı olmak onun için çok BÜYÜK. Bu tür bir tutum umursamadığınız izlenimini verdiği için dürtmeye çalışmayın. Bu onunla olan ilişkinizi büyük ölçüde etkileyecek, Fiziksel ve duygusal olarak.

Fibro hastalarının yakın çevresine benim tür önerim, bu hastalığın yeni oluştuğuna inanmak yerine. İnternette bulmayı deneyin. Fibromiyalji ile ilgili olarak, bu hastalığın bir MADE UP hastalığı olmadığına dair kanıt sağlayan birçok site ve makale vardır. Günlük olarak neler yaşadığını daha iyi anlamak için kendini pozisyonuna koymaya çalış. İnternette faydalı bir şey bulursanız, onunla paylaştığınızı bilmesi için onunla paylaşın.

İletişim yanlış anlaşılmaları çözmenin anahtarıdır. Durumunu daha iyi anlamak için onunla konuşmayı deneyin. Bu zor zamanda ona desteğini göster. Tüm sağlıklı insanları başkalarını desteklemeye teşvik ediyorum. Kocam da günlük rutin konusunda bana çok yardımcı oluyor. O olmasaydı ben bütün gün bir yatakta otururken bir Tembellik olurdum. Umarım her insanın günlük olarak yaşadıklarımız hakkında iyi bir fikri vardır. Desteğine ihtiyacımız var. GÜÇLÜ SAVAŞÇILARI KAL!

Bunu Paylaş:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *