Fibromiyaljisi olan birini seviyorsanız, günden güne ve saatten saate değişen şiddetli ağrı çektiğini unutmayın.

Fibromiyaljisi olan birini seviyorsanız, günden güne ve saatten saate değişen şiddetli ağrı hissedersiniz. Bunu tahmin edemeyiz. Bu yüzden bazen bazı şeylerin son dakikada iptal edilmesi gerektiğini anlamanızı istiyoruz ve bu da bizi senin kadar rahatsız ediyor.

Vücudumuzu sınırları ile kabul etmeyi öğrenmemiz gerektiğini bilmenizi istiyoruz ve bu kolay değil. Fibromiyalji için bir tedavi yoktur, ancak semptomları her gün hafifletmeye çalışırız. Bundan acı çekmemizi istiyoruz.

Çoğu zaman bunalmış hissediyoruz ve bizden daha fazla stresle baş edemiyoruz. Mümkünse, vücuduma daha fazla stres eklemeyin.

İyi görüyor olsak da, iyi hissetmiyoruz. Çoğu zaman sürekli acıyla yaşamayı öğrendik. Bizi mutlu gördüğünüzde, mutlaka sorunumuz olmadığı anlamına gelmez, sadece onunla ilgileniriz. Bazı insanlar iyi olursak o kadar kötü olamayacağımızı düşünüyor. Acı değil. Kronik “görünmez” bir hastalıktır ve buna sahip olmak bizim için kolay değildir.

Lütfen anlayın, çünkü çalışamayız ve belirsiz değiliz. Yorgunluğumuz ve ağrımız öngörülemez ve bu nedenle yaşam tarzımızda ayarlamalar yapmak zorundayız. Basit ve yapılması kolay bir şey bizim için değil ve bize çok fazla yorgunluk ve acıya neden olabilir. Dün yaptığımız bir şey değil, bugün yapabiliriz, ama bu da yapamayacağımız anlamına gelmez.

Bazen depresyondayız. Güçlü ve sürekli bir acıdan kim depresyona girmez ki? Depresyonun fibromiyaljide diğer kronik ağrı durumlarında olduğu gibi eşit sıklıkta meydana geldiği bulunmuştur. Depresyona girmemize acı veriyor, ama kullandığımız acıyı ve yapamamamız bizi üzüyor. Doktor, aile ve arkadaşlardan destek ve anlayış olmadığında da kötü hissediyoruz. Lütfen, beni anlayın, desteğiniz ve acınızla yardımınızla.

Bütün gece uyurken, yeterince dinlenmiyoruz. Fibromiyaljisi olan kişilerin uyku kalitesi düşüktür, bu da kötü uyuyan en kötü gün ağrısını yapar.

Bizim için uzun süre tek pozisyonda (koltuklara rağmen) kalmak kolay değil. Bu bize çok fazla sorun çıkarıyor ve iyileşmesi zaman alıyor. Neden bazı aktivitelerden ayrılmayacağımızı biliyoruz ki bu faktör bize zarar verebilir. Bazen bunun getireceği sonuçları bildiğimiz için iyiyiz.

Bazen basit şeyleri, söylediklerimizi, birinin adını veya yanlış kelimeyi unutursak delirmeyiz. Bunlar, özellikle çok acı çektiğimiz günlerde fibromiyaljinin bir parçası olan bilişsel problemlerdir. Bu senin ve benim için garip bir şey. Ama birlikte gülüyor ve mizah anlayışımızı korumaya yardımcı oluyoruz.

Fibromiyaljili çoğu insan bu duruma, bazı doktorlara ve diğerlerine çok aşinadır, çünkü vücudumuzu anlamak için kendimizi eğitmek zorunda kaldık. Bu yüzden, lütfen, bana bir “tedavi” teklif edersen, yapma. Yardımını takdir etmediğim veya geliştirmediğim için değil, bilgili olduğum ve birçok şeyi denediğim için değil.

Uyurken çok az ya da hiç zarar vermeyen bir gün geçirdiğimizde, uzun zamandır başaramadığımız bir şeyi yaptığımızda, anladığımızda çok mutluyuz.

Yaptığınız ve benim için yapabileceğiniz her şeyi gerçekten takdir ediyoruz; Bilgilendirme ve anlama çabalarınızı da içerir. Küçük şeyler benim için çok şey ifade ediyor ve bana yardım etmeni istiyorum. Nazik ve sabırlı olun. Bu bedende hala yorgun olduğumu hatırlıyorum. Yeni sınırlarımla günden güne yaşamayı ve yarın umut tutmayı öğrenmeye çalışıyorum. Gülmeme yardım et ve Tanrı’nın bize verdiği harika şeyleri gör.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *