Fibromiyaljinin Gizemi Çözüldü – Araştırmacılar kan damarlarında önde gelen ağrı kaynağını keşfetti

Kronik yorgunluk ve kas ağrınız var mı?  Fibromiyaljiniz olabilir. Tahmini 5 milyon Amerikalı yetişkin bu durumdan muzdariptir. Bu yetişkinlerin yüzde 90’ı kadın. Ne yazık ki, bu kronik hastalığın tedavisi son derece zor olabilir.

Araştırmacılar başlangıçta semptomların sadece hastanın kafasında olduğunu düşünüyorlardı. Bu nedenle fibromiyalji psikosomatik bir durum olarak sınıflandırılır. Bu temel olarak doktorların hastalığın hastanın zihninden kaynaklandığını düşündüğü anlamına gelir.

Tüm dünyadaki insanlar omuz, boyun, bacaklar ve sırttaki ağrıdan şikayetçidir. Yakın zamana kadar, araştırmacılar ağrının nedenini bulamadılar.

Son çalışma Entegre Doku Dinamiği bilim adamları tarafından yapıldı. Avuç içindeki kan akışıyla ilgili liflere baktılar. Bu lifler aynı zamanda ağrı ve dokunma hissinden de sorumludur.

Sonuçlarını doğrulamak için araştırmacılar ikinci bir çalışma yaptı. Kan damarlarının patolojisini görmek istediler. Ekip, fibromiyaljisi olan kadınlardan örnekler topladı. Bu örneklerde    , cildin kan damarlarındaki çeşitli yerlerde duyu liflerinde bir artış bulmuşlardır.

Sinirler venöz arteriyol anormallikleri içine yerleştirilir. Bu şantlar, vücuttan ne kadar kan aktığını belirleyerek vücut ısısını düzenlemekle ilgilidir. Sıcak olduğunda, anormallikler kanı cildin yüzeyine zorlayarak ısıyı serbest bırakabilir.

Soğuk olduğunda, şantlar geri döner. Bu, damarların hayati organların etrafında ısı tutmasına yardımcı olur, böylece ayaklarımız ve ellerimiz soğuk hissetmeye başlar.

Çalışmanın baş bilim adamı Dr. Albrecht. Aşırı duyusal değişikliklerin fibromiyalji hastalarının ellerde ağrıya neden olabileceğini keşfetti.

Kısacası, duyusal lifler şöntlerin açılmasından sorumludur. Soğuk olduğunda son derece aktiftirler, bu da fibromiyalji hastalarında ek ağrıya neden olabilir.

Soruşturma sırasında, soruşturma ekibi ek bir sonuç da buldu.  Eller ve ayaklar genellikle gerçekten ihtiyaç duyduklarından daha fazla kana sahiptir. Aslında, vücudun geri kalanına gönderilebilen bir kan rezervuarı olarak hizmet ederler. Şantlar düzgün çalışmadığında, kan akışı düzgün şekilde düzenlenmez.

Dr. Rice, Entegre Doku Dinamiği’nin başkanıdır. Dr. Pirinç, ellerden kan akışının, kanın kaslara akışını engellediği anomalilerin patolojisi anlamına gelebilir. Bu, fibromiyalji hastalarının muzdarip olduğu kas ağrısı ve yorgunluğun önde gelen nedeni olabilir.

Son araştırmalar nihayetinde fibromiyaljinin kökenindedir. Bu araştırma ile fibromiyaljili hastalar sadece antidepresanlara ve ağrı kesicilere güvenmek yerine doğru tedaviyi bulabilirler.

İyi haber şu ki, deli değilsin.  Fibromiyaljiden muzdaripseniz, bu sizin için değildir. Fibromiyaljiye kesinlikle vücuttaki değişiklikler neden olur.

Fibromiyalji Nedenleri

Doktorlar duyusal liflerin neden değişmeye başladığından emin değiller. Şu anda birkaç faktörün birlikte çalışabileceğini düşünüyorlar.

genetik

Fibromiyalji genellikle ailelerde görülür. Bu nedenle, birisini bu kronik hastalığı geliştirme olasılığını artıran genetik bir mutasyon olabilir.

enfeksiyonlar

Araştırmacılar artık bazı enfeksiyonların fibromiyaljiye neden olabileceğini biliyorlar.

Duygusal veya fiziksel travma

Bazı durumlarda, fibromiyalji, yaralanma veya araba kazası gibi fiziksel bir travmadan sonra gelişir. Psikolojik stres de hastalığa neden olabilir.

Araştırmacılar bu konuda büyük adımlar atmış olsalar da, hastaların yine de vücuda bakmaları gerekiyor. Fibromiyaljinin daha yoğun olmasını önlemek için yapabileceğiniz bazı yaşam tarzı değişiklikleri vardır.

Fibromiyaljinizi kontrol etmek için hayatınızdaki stres miktarını sınırlamaya çalışın. Tüm stres kaynaklarından kurtulamıyorsanız, stresle başa çıkmak için dikkatli nefes alma, yoga veya meditasyon gibi teknikleri deneyin. Yorgunluk, fibromiyaljinin tanımlayıcı bir belirtisidir, bu yüzden yeterli uyku almaya çalışın. Sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak da yardımcı olabilir. Çalışma ilk başta acı çekebilirken, uzun vadede fibromiyalji semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

Fibromiyaljinin nedenini herkese bildirerek farkındalık yaratın.

Araştırmalar şimdi fibromiyaljinin zihinden kaynaklanmadığını göstermiştir. Bunun yerine, avuç içi kan damarlarındaki duyu siniri neden olur.

Sevdiklerinizle paylaşın

Leave a Reply

Your email address will not be published.