Fibromiyaljili hastalarda ilk kez görülen beyin iltihabı

Fibromiyaljili hastalarda ilk kez görülen beyin iltihabı
Ensefalit, özellikle kronik ağrısı olan hastalar için önemli bir tartışma ve araştırma konusu olmuştur. Ancak daha yakın zamanlarda ensefalit, fibromiyaljili hastalarda ilk kez gözlemlenmiş ve çalışılmıştır.

Bu çalışmayı yöneten araştırma ekipleri şunları içeriyordu: Massachusetts General Hospital Radyoloji Bölümü’nden Dr.Daniel S.Alrecht ve Dr. İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nde. Ortak çabaları ve araştırmaları ile çalışmalarının sınırlarını zorladılar. Araştırmacılar ilk kez iki görüntüleme tekniği, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve pozitron emisyon tomografisi (PET) veya MRI / PET taraması yoluyla fibromiyaljili hastaların beyninde yaygın inflamasyonu (glial hücreler) görebiliyorlar.

Hastanın hak ettiği doğrulamaya sahip olması önemlidir, özellikle tıbbi alandaki bazı semptomlar veya duygular doktorlar veya diğer profesyoneller tarafından göz ardı edilebiliyorsa. Aslında, insanlar genellikle deneyimlediklerinin hayali olduğuna inanmaya yönlendirilir. Bununla birlikte, fibromiyaljili hastaların beyninde nörokimyasal değişikliklere dair kanıt bulmak, farklı hastaların karşılaştığı önyargı veya damgalanmayı azaltabilir.

Not: Ben doktor değilim. Bu makale kapsamlı bir araştırmadan geçmiş olmasına rağmen, aşağıdaki bilgileri doktorunuzun tecrübesi veya tavsiyesi ile değiştirmeyin. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla iletişime geçin.

GLİA HÜCRELERİ NEDİR?
RODE ORBIT-TV
Glial hücreler, merkezi sinir sisteminde daha yaygındır. Beyindeki ve omurilikteki sinir hücrelerini çevrelerler. Nöronları destekler ve korurlar. Beyinde astrositler, mikroglia ve oligodendrositler dahil olmak üzere farklı tipte glial hücreler vardır.

NASIL ÇALIŞIR?
Glial hücre aktivasyonunun taranması ve gözlemlenmesi, kronik ağrılı hastalarda çalışma ve beyin görüntüleme sırasında önemli bir süreçtir. MR / PET, iki süreci birleştiren bir süreçtir.

Bir MRI radyasyon kullanmaz. Güçlü mıknatıslar, radyo dalgaları ve bilgisayar kullanılarak kumaşların yapısal ve işlevsel detaylarını sağlar.

PET taramaları, radyoaktif izleyiciler içeren özel boya kullanır. Bu izleyiciler, kimyasal aktivitenin daha fazla olduğu yerlerde toplanır; bu, kimyasal aktiviteye sahip olabileceği veya daha fazla kimyasal aktiviteye sahip olabileceği için belirli koşulları ayırt etmenin daha kolay olabileceği anlamına gelir. Tarama, kimyasal aktivite bölgesinde parlak noktalar gösteriyor. Daha spesifik olarak, radyasyonun nereye yayıldığını tespit eder.

Araştırmacılar, kombine MR / PET tarama tekniklerini kullanarak kronik ağrılı hastalarda nöroinflamasyonu belgeleyebilirler. Daha spesifik olarak, fibromiyalji hastalarının da aktive glial hücrelere sahip olup olmadığını tespit etmeye yardımcı olabilir; bu, bu makalenin ilerleyen bölümlerinde tartışılacaktır.

MASSACHUSETTS GENEL HASTANESİNİN (MGH) İNCELENMESİ
Massachusetts General Hospital (MGH) araştırma ekibi, kronik ağrılı hastalarda glial hücre aktivasyonu üzerine 2015 yılında bir çalışma gerçekleştirdi. Kombine MR / PET tarama tekniklerini kullanarak hastalarda nöroinflamasyonu başarıyla haritalandırdılar. Ekip, fibromiyalji hastalarının aktive glial hücrelere sahip olabileceği hipotezini test etti ve formüle etti. Çalışma içinde translokatör proteine ​​(TSPO) bağlanan bir radyo izleyici kullandılar.

CAROLINE ÇALIŞMA ENSTİTÜSÜ
Önceki çalışmada olduğu gibi, Karolinska Enstitüsü ekibi de benzer bir yaklaşım benimsedi. Araştırma ekibi TSPO bağlayıcı PET izleyiciyi inceledi ve gözlemledi.

Her iki ekip de çalışmalarını ve tekniklerini fibromiyaljili hastalar üzerinde yaptıkları çalışmada birleştirdi.

BULGULAR
Açıkçası, araştırmacılar ilk kez, kombine MR / PET teknikleri kullanarak fibromiyaljili hastalarda ensefalit gözlemlediler. Yorgunluğun arttığını bildiren fibromiyalji hastalarının beyinde daha yüksek TSPO seviyeleri vardı. Daha spesifik olarak, cingulate gyrus adı verilen duygusal işlemle ilişkili beynin belirli bir bölgesinde bulunmuştur. Bu nedenle yorgunluk ile birlikte kayma aktivitesi bölgeyle ilişkili olabilir. Fibromiyalji hastalarında sağlıklı kontrollere göre daha fazla iltihaplanma keşfedildiğinden, bu gelecekteki keşiflere ve daha ileri çalışmalara yol açabilir.

Bu keşifler sadece başlangıç. Bu araştırma ve kanıt, fibromiyalji hastalarının karşılaştığı ağrının hayali olmadığını ve hissettiğiniz ve deneyimlediğiniz şeyin gerçek olduğunu doğrulamaya yardımcı olabilir. Elbette kimsenin bunu size söylemesine ihtiyacınız yok, ancak bilimsel ve tıbbi alanı genişletmeye yardımcı olabilir. Bu, gelecekteki çalışmalara ve daha fazla gözlemlere yol açabilir. Fibromiyaljinin tedavisi veya tedavisi olmadığından, fibromiyaljili hastalarda beyin iltihabını hedefleyen çalışmalar, belirli semptomları hafifletmenin bir yolunu bulmaya yardımcı olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.