Fibromiyaljili birini seviyorsanız, günden güne ve saatten saate değişen şiddetli ağrıdan muzdarip olduklarını unutmayın.

Fibromiyalji hastalarını seviyorsanız günden güne ve saatten saate değişen şiddetli ağrı yaşarsınız. Bunu tahmin edemeyiz. Bu yüzden, bazı şeylerin bazen son dakikada iptal edilmesi gerektiğini ve sizin kadar bizi rahatsız ettiğini anlamanızı istiyoruz.

Bilmenizi isteriz ki vücudumuzu sınırlarıyla kabul etmeyi öğrenmeliyiz ve bu kolay değildir. Fibromiyalji için bir tedavi yoktur, ancak semptomları her gün hafifletmeye çalışırız. Bundan acı çekmemek istiyoruz.

Çoğu zaman bunalmış hissediyoruz ve bizden daha fazla stresle baş edemiyoruz. Mümkünse, vücuduma daha fazla stres eklemeyin.

İyi görmemize rağmen, kendimizi iyi hissetmiyoruz. Çoğu zaman sürekli acı çekmeyi öğrendik. Bizi mutlu gördüğünüzde, mutlaka sorun yaşamadığımız anlamına gelmez, sadece ilgileniriz. Bazı insanlar, eğer iyi olursak o kadar kötü olamayacağımızı düşünüyor. Acı değil. Kronik bir “görünmez” hastalıktır ve bizim için olması kolay değildir.

Lütfen anlayın, çünkü çalışamıyoruz ve belirsiz değiliz. Yorgunluğumuz ve acımız tahmin edilemez ve bu yüzden yaşam tarzımızda düzeltmeler yapmak zorundayız. Yapması basit ve kolay görünen bir şey bizim için değil ve bize çok fazla yorgunluk ve acı verebilir. Mutlaka dün yaptığımız bir şey değil, bugün yapabiliriz, ama bu da yapamayacağımız anlamına gelmez.

Bazen depresyondayız. Kim güçlü ve sürekli bir acıyla depresyona girmez ki? Depresyonun, diğer kronik ağrı durumlarında olduğu gibi fibromiyaljide eşit sıklıkta ortaya çıktığı bulunmuştur. Bize depresyonda olmak için acı veriyor, ama kullandığımız acıyı yapamamak için acılar ve yetersizlikler yüzünden depresyondayız. Doktorlardan, aileden ve arkadaşlardan destek ve anlayış olmadığında da kendimizi kötü hissediyoruz. Lütfen beni anlayın, desteğinizle ve yardımınızla ağrımı asın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *