Fibromiyaljide üç ana ağrı türü vardır: hiperaljezi, allodini ve parestezi.

Kronik ağrı, fibromiyaljinin neredeyse her zaman gösterdiği birçok semptomdan sadece biridir , ancak benim için en yaygın olanıdır. Acı hayatımın tüm yönlerini etkiler. Yaptığım tüm fiziksel aktiviteler için pahalı ödeme; En küçük görev bile semptomlarımda büyük bir artışa neden olabilir. 

Fibromiyaljinin ağrısı, ciddiyeti, karmaşıklığı ve ilgili çoklu sistemler nedeniyle benzersizdir. 

Fibromiyaljide üç ana ağrı türü vardır:   

 hiperaljezi, allodini ve parestezi.

Hiperaljezi tam anlamıyla aşırı ağrı       anlamına gelir : “Hiper” fazlalık anlamına gelir ve “cebir” ağrı anlamına gelir. Fibromiyaljide ağrının şiddetlenmesi için tıbbi terimdir. Allodini cilde dokunduğunuzda veya ovaladığınızda hissettiğiniz acıdır. Örneğin, giysiler üzerindeki hafif basınç veya hafif bir masaj ağrıya veya cilde üfleyen hafif bir esintiye neden olur Normalde ağrıya neden olmayan uyaranlara karşı aşırı duyarlıdır. Parestezi, sürünen bir şey, dişler, yanıklar, kaşıntı veya sayılar, ayağın ortasındaki bir duygu veya içinde yanma hissi gibi hissedilen garip bir sinir hissidir. Ama dürüst olmak gerekirse, bu kelimeler olmayanlar için çok az anlam ifade eder. fibromiyaljisi var. Sonra, bu acı verici ve zayıflatıcı hastalığı yaşamanın ne anlama geldiğini bilmeyen insanlara vermek için,

1. Cildin yanması. Bazen cildim yanıyor gibi görünüyor, ham görünüyor. Güneşin altında saatlerce güneş kremi olmadan geçirdiğinizi ve ardından denizde banyo yaptığınızı ve hasarlı cildi yakan tuzlu su hayal edin. Bu yüzden geceleri giyin ve kıyafetlerini cildine sür. Fibromiyaljiniz olduğunda, giysiler sadece bu acıya neden olabilir, güneş ışığına ihtiyacınız yoktur. 

2. Akut / yanma ağrısı Taşımam  özellikle zor olan bir ağrıdır. O kadar şiddetli ki nefes almamı sağlıyor. Ağrı dalgalar halinde gelir ve bulantı eşlik eder. 

3. Eklemlerde ağrı. Eklemlerimdeki ağrım zonklayan ve zonklayan bir acı. Bu esas olarak dizlerimi etkiler, ancak diğer alanları da etkileyebilir. 

4. kas ağrısı Kaslarım hala ağrıyor. En küçük aktivite bile onları dövüp yakar. Kaslarım ağrıyorken sakin hissetmeyi imkansız buluyorum, beni rahatsız ediyor. 

5. Spierspasmen   Kas spazmlarını her gün deneyimlemek, neredeyse sabittir. Sanki vücudunuzu kontrol etmiyormuş gibi, öngörülemeyen bazı kuvvetler sizi manipüle ediyormuş gibi. 

6. Akut ağrı  Birinin sizi vudu bebeği olarak kullandığını hissedin. 

7. Zonklayan ve zonklayan ağrı arasında. Bunun teknik bir terim olduğundan eminim, ancak “kaşıntı ve yanma arasındaki çapraz” bunu tanımlamanın en iyi yoludur. Kasların derinliklerinde ve çizilmemesi imkansız. Ayrıca vücudumun etkilenen kısmında bir şoka neden olur.

 8. Çürük hissi. Sadece ciltte değil, aynı zamanda içte de ezilmiş ve hassastır. Toraks ve göğüs kafesi genellikle şişmiş görünür, bu da nefes almayı ağrılı hale getirebilir (kostokondral ağrı). 

9. Tüm vücudun başarısızlığı. Aşırı duyarlı olduğumda, vücudumun her yerinde hoş olmayan bir his hissettiğimi hissediyorum. En ufak bir dokunuş veya hareket vücudumun etrafına zonklayan bir acı gönderir. 

10. Sertlik Sağlıklı bir insanın aylarca hareketsiz kaldıktan sonra spor salonuna gittiğini düşünün. Ağırlıkları kaldırın ve tüm vücudunuzu eğitin. Ertesi gün, kendilerini sert hissederler ve hareket etmekte zorlanırlar. Fibromiyaljisi olan bir kişi her sabah uyanır ve bu şekilde hisseder. Görünüşe göre cildin altında bir elbise giyiyordu, iki beden çok küçük.

 11. Işınlanmış ağrı Merkezi bir noktaya sahip, ama o noktadan yayılan acı hissediyorum. Ağrı arkadan başlayabilir, örneğin bacaklardan da başlayabilir. 

12. Temastan kaynaklanan ağrı. Sevilen birinin en ufak bir dokunuşu bile acıya neden olabilir. Yumuşak ve dikişsiz malzemeden yapılmış iki çok büyük boyum olmalı. Daha büyük boyutlu yumuşak ve düz ayakkabılar kullanıyorum ve saçlarımı kesmem gerekiyor çünkü ciltte bana çok fazla acı veriyorlar. Dokunmak tarif ettiğim birçok acıya neden oluyor. 

13. Migren / baş ağrısı Bir gün baş ağrısız, gerginliğe bağlı olabileceğini düşünmüyorum. Migren stres ve hormonlar tarafından şiddetlenir. Saldırırlarsa, aciz kalacağım. Görüşümü kaybederim ve acı o kadar yoğundur… En ufak bir hareket, dokunma veya ses başım ve yüzümün içine zonklayan bir acı gönderir. 

14. Derinin gıdıklanması. Görünüşe göre cildimin etrafına binlerce böcek geldi. Aslında, oldukça korkutucu. 

15. Aşırı duyarlılık. Bazı günler ses dayanılmaz. Anında ağrı, bulantı, baş dönmesi, titreme ve tehdit edici bir panik atak hissediyorum. Ancak sadece gürültü değil, aynı zamanda koku, ışık ve dokunmaya karşı da aşırı duyarlıdır. Evet, güçlü bir parfüm kokusu bana zarar verebilir.

 16. İrritabl bağırsak sendromu. Fibromiyalji sıklıkla irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi diğer durumlarla ilişkilidir. İnsanların düşündüklerinin aksine, IBS’nin ağrısı sadece bağırsakta ortaya çıkmaz, aynı zamanda vücudun diğer bölgelerine, özellikle sırtta da yayılır, keskin ve yanıcı bir ağrıdır. Zaten iltihaplı bir bağırsakta sıkışan gaz, IBS’nin en acı verici semptomlarından biridir, bunaltıcıdır.

Ağrı fibromiyaljinin tek semptomu değildir, ancak hayatım ve sağlığım üzerinde en olumsuz etkiye sahip olan semptomdur. 

Bunu Paylaş:

Leave a Reply

Your email address will not be published.