Fibromiyaljide Ağrı Eşiği ve Toleransı

Fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromu düşük ağrı eşiklerini içerir. Ağrı eşiğiniz, bir duyumun acı verici hale geldiği noktadır. Hoşgörü ile aynı değil, bu ne kadar başa çıkabileceğinizdir.

Ağrı eşiğine bir örnek olarak, dişlerinizi delen bir diş hekimini düşünün. Acımıyor … olana kadar! Her şey eşiğinize ne zaman ulaşıldığına bağlıdır ve hepimiz için farklıdır.

Başka bir gerçek hayat örneği, hemşirelerin kolunuza ve pompanıza sardığı kan basıncı manşeti. İlk başta hafif basınç var. Sonra basınç artar ve artar. Yüksek ağrı eşiğine sahip biri için, asla rahatsız edici olmayabilir. Eşiği düşük olan biri için, rahatsız hissetmeye ve oldukça acı verici hale gelmeye başlayabilir.

Ağrı ve Fibromiyalji Eşikleri

Ağrı eşikleri kişiden kişiye değişir ve araştırmalar fibromiyaljide anormal derecede düşük olduğunu göstermektedir. Bu yüzden çoğu insan için acı verici olmayan şeyler bu duruma sahip olanlarda ağrıya neden olabilir. Normalde incinmeyen şeylerin neden olduğu ağrı için tıbbi terim allodini’dir.

Fibromiyaljide, basınç ağrısı eşiği (basıncın ağrılı hale geldiği nokta) araştırmacılar için ortak bir odak alanıdır. Düşük basınçlı ağrı eşiği kan testinin arkasında yatan bir nedendir…

… Durum için yaygın bir teşhis yöntemi olan hassas nokta.

İki çalışma, doktorların kan basıncı manşetini fibromiyalji açısından değerlendirilmesi gereken hastaları tanımlamak için basit bir yöntem olarak kullanıp kullanamayacağını inceledi. Her ikisi de, düşük basınçlı ağrı eşiğini belirlemenin makul bir şekilde doğru olduğu sonucuna vardı.

Fibromiyalji genellikle termal allodini olarak bilinen sıcaklıkla ilişkili ağrı için düşük bir eşik içerir. Bu, soğuk, ısı veya her ikisi için aşırı sıcaklık duyarlılığı ile sonuçlanır.

Eşik, cildinizde hareket eden bir şey içeren mekanik stimülasyon söz konusu olduğunda da düşük olabilir. Bu genellikle birisinin gömleğinizdeki etiketler gibi şeylere “duyarlı” olduğu görülür. Daha ağır veya daha kalın kumaşların zımpara kağıdı gibi hissetmesini sağlayabilir. Kol üzerine yerleştirilen bir el, cildi hafifçe ovalarken incinmeyebilir.

Bazı araştırmalar ayrıca düşük ağrı eşiklerinin kronik yorgunluk sendromunun ve çocuk kronik yorgunluk sendromunun bir parçası olduğunu göstermektedir. En az bir çalışma, bu durumdaki insanlar için egzersizden sonra ağrı eşiklerinin düştüğünü göstermektedir. Bu yanıt, efor-sonrası halsizlik olarak adlandırılan önemli bir hastalık semptomunun bir parçası olabilir.

Eşik ve Tolerans

Ağrı eşiği terimi genellikle ağrı toleransı ile karıştırılır (veya yanlış kullanılır). Bu terimler gerçekten çok farklı. 

Ağrı toleransı miktardır… tanıtım

… Kırılmadan önce dayanabileceğiniz acı. Ağrı eşiği, ağrının hissedilmeye başladığı noktadır. Her ikisi de tamamen özneldir.

Ağrı toleransı ile bu, fiziksel olarak kırılma (kusma, kusma) veya zihinsel olarak kırılma (kontrolsüz ağlama veya çığlık atma) anlamına gelebilir.

Yüzeyde, bu iki kavram benzer görünebilir. Bununla birlikte, düşük eşiği olan biri yüksek bir toleransa sahip olabilir veya bunun tersi de olabilir.

Nadiren ağrı hisseden (yüksek eşik), ancak ciddi bir yaralanması olan birini hayal edin. Acı ile başa çıkma konusunda çok az deneyimleri olduğundan, toleransları düşük olabilir. Bu arada, her zaman acı çeken biri (düşük eşik), ciddi bir yaralanma meydana gelirse yüksek ağrı seviyelerinde bile işlev görebilir.

Düşük eşiği ve düşük toleransı olan bir kişi acı çektiğinde ciddi şekilde bozulabilir. Öte yandan, yüksek eşiği ve yüksek toleransı olan biri nadiren ağrıyı fark edebilir.

Ağrı ve / veya tolerans eşiği düşük olan kişiler genellikle başkaları tarafından sert bir şekilde değerlendirilebilir. “Zayıf” olmadıklarını ya da “hiçlikten çok şey yapmadıklarını” fark etmek önemlidir. Bunlar kontrol edemedikleri fizyolojik tepkilerdir.

Bununla birlikte, bu seviyeler zaman içinde değişebilir ve değişebilir. Fibromiyaljisi olan bir kişide, döküntülerde, semptom seviyelerinin daha düşük olduğu remisyonlardan bile farklı olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *