Fibromiyalji ve Kronik Yorgunluk Sendromunda Duyusal Aşırı Yüklenme

Duyusal aşırı yüklenme, fibromiyalji (FMS) ve kronik yorgunluk sendromunda (ME / CFS) sık görülen bir sorundur. Günlük yaşamınızda önemli bir etkiye sahip olabilecek ve zevk aldığınız birçok şeyi yapmanıza engel olabilecek bir semptomdur.

Duyusal aşırı yüklenme, panik, şaşkın ve bunalmış hissetmenize neden olabilir. Çeşitli şeylerden kaynaklanabilir ve tetikleyiciler birimizden diğerine değişebilir.

Aşırı Duyarlılık ve Duyusal Aşırı Yük

Duyusal aşırı yüklenme, FMS ve ME / CFS’nin bir çekirdek mekanizması olduğuna inanılan aşırı duyarlılıkla bağlantılı olabilir. Bu, vücudumuzun her türlü giriş gürültüsüne, parlak veya yanıp sönen ışıklara, insan kalabalığına, güçlü kokulara, kaotik bir ortama veya dikkatiniz için yarışan birçok şeye şiddetle tepki verdiği anlamına gelir.

Beyinlerimiz, muhtemelen nörotransmitter serotoninin işlev bozukluğu nedeniyle, bir kerede çok fazla girdi işlemekte zorlanıyor gibi görünmektedir. Bazı araştırmacılar beynimizdeki bir başka sorunun da inhibisyon denilen bir şeyi bozduğuna inanıyor.

İnhibisyon, beyninizin önemsiz şeyleri filtrelemesine yardımcı olur. Telefona cevap verirken, televizyonu veya ailenizin konuşmasını görmezden gelmeniz gerekir. Yüksek bir bip sesi gibi tekrarlayan bir gürültüyü görmezden gelmenize yardımcı olmalıdır. Kısa bir süre sonra, flüoresan ışıkların vızıltısını fark etmekten vazgeçmelidir.

Bununla birlikte, inhibisyon eksikliğimiz bu şeyleri düzeltemeyeceğimiz anlamına gelir. Bu nedenle, duyularımız beynimizi bilgiyle bombardıman ediyor ve beynimiz her şeyi halledemiyor.

Sonuç, dikkatinizi önemli şeylere odaklayamamanızdır. Düşünmesi zorlaşır, bu yüzden ne yaptığınızı unutabilir veya düşünce treninizi sık sık kaybedebilirsiniz. Ayrıca, kalp atışlarında kalp atışları, terleme, titreme, baş dönmesi, karıncalanma ve korku gibi panik ataklara neden olabilir. Daha sonra, artan ağrı ve / veya yorgunluk olabilir. Panik ataklar bazen büyük bir semptom patlamasına neden olabilir.

Zamanla, onları daha önce tetikleyen durumlarla karşılaştığınızda panik atak geçirmekten korkmaya başlayabilirsiniz. Bu, belirli yerlere gitmekten korkar veya kendinizi belirli ortamlara veya durumlara sokmanıza neden olabilir. Bu, hastalıklarımızın izole edilmesine yol açabileceği bir yoldur.

Duyusal Aşırı Yük Taşıma

Aşırı yüklenmiş hissetmeye başladığınızda, yapılacak en iyi şey durumdan çıkmak ve sessiz bir yere gitmek. Bu mümkün değilse, biraz derin nefes alabilir ve bedeninizi ve zihninizi sakinleştirebilirsiniz. Bazılarımız zihinsel olarak bu durumdan nasıl konuşacağımızı öğreniyor, ama zaman alıyor ve pratik yapıyor.

Özellikle duyusal aşırı yüklenmeyi hedef alan tedavilerimiz yok, ancak yol açtığı kaygıyı tedavi edebiliriz. FMS ve ME / CFS’li pek çok insan anksiyete önleyici ilaçlar kullanıyor. Bazı insanlar, DHEA veya theanine gibi sakinleşmeleri için bazı takviyelerde bol şans olduğunu söylüyor.

Tedavilerin çalışmak için zamana ihtiyaç duyduğunu unutmayın, bu nedenle krizdeyken onları almak pek bir işe yaramayabilir. Muhtemel ezici bir duruma girmeden önce kaygıya karşı bir şeyler alırken daha iyi şanslar elde edebilirsiniz.

Duyusal aşırı yüklenme ve panik sizin için düzenli problemlerse, günlük bir takviye veya ilaç rejimi hakkında doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz. FMS ve ME / CFS için reçete edilen birçok ilaç da endişeye yardımcı olabilir.

Bazı durumlardan kaçınmak sizin için gerekli olabilir. Örneğin, kalabalık bir market yaygın bir tetikleyiciyse, sabahın erken saatlerinde veya gece gibi yavaş saatlerde alışveriş yapmanız gerekebilir.

Kaçınma gerekli olabilir, ancak gürültülü veya kalabalık olabilecek herhangi bir yer gibi, kendinizden çok uzak durduğunuzu görürseniz, bu da bir sorun olabilir. Kendinizi kaçınma veya sizin için önemli olan şeyleri kaçırmayla izole olduğunuzu tespit ederseniz, profesyonel danışmanlıktan yararlanabilirsiniz.

Hatırlanması gereken önemli şey, tedaviler ve yönetim teknikleriyle bu semptomun yönetilebilir olmasıdır. Sizin için en uygun olanı bulmak zaman alabilir, ancak sonuçta hayatınızın kontrolünü geri alabilirsiniz. Bu sayfa faydalı oldu mu?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *