Fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromu: yorgunluk ve ağrı kronikleştiğinde

Ağrı ve bitkinlik, kronik hale gelirlerse endişeye neden olabileceği bazı yaygın semptomlardır.

Genel olarak nüfusun% 2 ila% 10’unun etkilenebileceği ve kadınlarda daha fazla vaka olduğu tahmin edilmektedir. Erken tanı önemlidir

  • Arjantinlilerin yüzde 40’ı yüksek tansiyona sahip

1992’den beri,  Dünya Sağlık Örgütü  (WHO), Uluslararası Hastalık Sınıflandırması  içinde kronik ağrının en yaygın koşullarından biri olan  Fibromiyaljiyi tanımıştır   . Genel popülasyonun% 2 ila 10’u kadınlarda dokuz kat daha sık etkilenerek etkilenebilir.

Hangi semptomlara katılmalıyız? Tanı ve tedavinizde ne gibi ilerlemeler var? Kronik Yorgunluk Sendromu ile ilişkiniz nedir? Dra.  Fibromiyalji ve kronik yorgunluk INECO olan klinik hastaların tıbbi psikiyatrik ve koordinatörü Evangelina Melgar (MN 133,847),   günlük yaşam aktivitelerini ve acı çeken kişilerin kişilerarası ilişkilerini etkileyebilecek bu patolojileri anlamaya yönelik anahtarlar sağlar.

Genellikle,  fibromiyalji  30-40 yıl arasında ortaya çıkar, ancak daha küçük bir oranda çocukluk ve ergenlik döneminde ortaya çıkabilir. Ana semptom, hassas noktaların basıncında kötüleşen genel kas-iskelet ağrısıdır. Ağrının şiddeti iklim değişiklikleri, fiziksel aktivite, psikolojik stres veya uyku eksikliğinden etkilenir. Genellikle vücudun bir bölgesinde başlar ve zamanla genelleşene kadar farklı bölgelerden geçer.

Hastaların% 90’ı yorgunluk,% 70-80 uyku bozukluğu ve% 25’e kadar anksiyete veya depresyon yaşar. Çaba zayıf tolerans da yaygındır; uzuvlarda ağırlık hissi; genel sertlik (özellikle sabah kalkarken); ellerde ve ayaklarda iltihaplanma ve kötü tanımlanmış karıncalanma hissi. Baş ağrısı, baş dönmesi, hafıza ve dikkatdeki bilişsel bozukluklar, bruksizm, irritabl bağırsak sendromu, dispepsi, bulantı gibi gastrointestinal semptomlar ile ilişkili olabilir. Bu semptomların veya ilişkili sendromların varlığı her insanda değişir.

Yorgunluğun kendisi birden fazla tabloda bulunabilen bir semptomdur, ancak   miyaljik ensefalomiyelit olarak da bilinen Kronik Yorgunluk Sendromu (CFS), tüm uluslararası tıbbi kuruluşlar ve WHO tarafından tanınan bir klinik varlıktır   . Fibromiyaljinin sadece% 8’i CFS ile ilişkilidir   .

Sendrom çocuklukta bile herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir, ancak 20 ila 40 yaş arası kadınlarda daha sık görülür. Birçok durumda, bulaşıcı bir ataktan veya ameliyat, kazalar veya sevilen birinin ölümü gibi fiziksel veya psişik bir travmadan sonra aniden başlar. Diğerlerinde yavaş yavaş ortaya çıkar. Aylarca hatta yıllarca sürebilir; sadece küçük bir yüzde tamamen iyileşir.

SFC  fazla 6 ay süren aşırı bitkinlik ile karakterize da 6 aydan daha fazla sabit belirtilerin başka bir grup ile ilişkili istirahat ile geçer değildir. Bunlar arasında: uyku bozuklukları, kas veya eklem ağrıları, baş ağrısı, boğaz ağrısı, konsantrasyon ve hafıza bozuklukları, baş dönmesi veya hastalanma hissi. Semptomların şiddeti günden güne değişir.

Erken teşhis başarının anahtarıdır

Her iki patolojinin nedenleri bilinmemekle birlikte, genetik faktörler fibromiyaljinin gelişimine yatkın olabilirken,  Kronik Yorgunluk Sendromu  (CFS) için viral enfeksiyonlarla ilişkilerinden psikolojik strese kadar birçok teori vardır.

Her iki patolojinin tanısı da oldukça kliniktir. Şu anda, onları onaylayan tamamlayıcı bir çalışma yoktur, hastanın semptomları tanımladığı profesyonel ile bir röportajda kurulmuştur. Bazı ölçekler kullanılır: vücudun farklı bölgelerindeki ağrı ve bilişsel değişikliklerin, uyku, yorgunluk ve diğer somatik semptomların varlığının değerlendirildiği semptomların ciddiyeti hakkında anketler. İlişkili patolojileri veya benzer semptomları paylaşanları dışlamak için bir romatolog uzmanının değerlendirilmesi de önerilir.

Erken tanı, bu hastalıkların kronikliklerini ve kişinin işlevselliği üzerinde daha büyük etkilerini önlemek, yaşam kalitelerini iyileştirmek için sunulan ana zorluktur.

Bu patolojiler hakkında doğru bir şekilde raporlama, tedavinin ilk adımı olmalıdır. Hasta en başından itibaren hastalığın özelliklerini, evrimini ve tedavilerle işbirliğini artıracak olumlu ve gerçekçi beklentileri bilmeli ve olası bir iyileşmeye güvenmelidir.

Fiziksel egzersiz programlarının fibromiyaljili tüm hastalar için temel tedavilerden biri olması gerektiği konusunda fikir birliği vardır   . Örneğin, sabah sertliği, karakteristik semptom, mikrosirkülasyondaki uyuşma hissini üreten ve uzun durgunluk dönemlerinden sonra hareket ederken zorluk ve ağrıya neden olan değişikliklerden kaynaklanır.

Bu anlamda, günlük germe ve oksijenasyon egzersizlerinin yanı sıra yoğun olmayan aerobik fiziksel aktivite belirtilir. Anaerobik olanlar tavsiye edilmez, çünkü ağırlık ve ağrı hissini kötüleştirirler.

Bunu Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published.