Fibromiyalji ve kalp kası – Fibroz veya kalp krizi?

Daha önce bu deneyimi yaşadıysanız, fibromiyalji ve kalp semptomlarının çok korkutucu olabileceğini bileceksiniz. Fibromiyalji, göğüs ağrısı da dahil olmak üzere akla gelebilecek her ağrı ile ilgileniyor gibi görünmektedir.

Birçok kişi en az bir kez acil servise gitmek istiyor, çünkü kalp krizi geçirdiklerini düşünüyorlar. Bu, henüz fibromiyalji teşhisi konmamış kişilere, muhtemelen bir fibro laringeal ağrının neye benzediğini bilmediğinden ve kalbin eksik olduğunu düşünme ihtimalinin yüksek olduğunu bilmediklerinden meydana gelebilir.

Fibromiyalji tanısı alan kişilerin tehlikesi, ciddi bir kalp rahatsızlığı için doktora görünmeme riskidir, çünkü ağrının fibromiyaljinin bir parçası olduğunu varsayarlar. Bu nedenle herkesin fibromiyalji ve kalp kası arasındaki etkileşimi ve ne zaman tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulduğunu anlaması önemlidir.

Kalbin gerçekten vücuttaki en önemli kas olduğunu söylemeye gerek yok.

Fibromiyalji göğüs ağrısı – çeşitli nedenler 

Fibromiyaljinin en önemli semptomlarından biri vücudun birçok bölgesinde kronik ağrıdır. Sıklıkla bahsettiğimiz yaygın bir semptom kostokondrittir. Ağrı, kaburgaları ve sternumu birbirine bağlayan kıkırdak iltihaplanmasından kaynaklanır. Ağrı genellikle göğsün kenarını etkiler ve kalp krizine benzer ağrı dalgalarına neden olabilir. İyi haber şu ki, hayatınızı tehlikeye atmıyor.

Fibromiyalji ile göğsün diğer bölgelerinde, omuzlarda ve kollarda ağrı hissedebilirsiniz. Keskin, zonklayan, yanan veya gergin olabilir. Kalp krizi kısa bir süre için gelip gitme eğiliminde olsa da, bu ağrı günlerce hatta haftalarca sürebilir. Fibromiyaljili bazı hastalar aylar veya yıllar boyunca göğüs ağrısından muzdariptir. 

Ayrıca, göğüs ağrısı ile ilgili diğer nedenler için göğüs ağrısı hakkındaki makalemizi istediğiniz zaman kontrol edin.

Fibromiyalji ve kalp yetmezliği

Fibromiyaljiden gelen göğüs ağrısı genellikle hayatı tehdit eder, ancak bu her zaman böyle değildir. Araştırmalar kalp yetmezliği olan hastalarda da fibromiyaljiye sahip olmanın yaygın olduğunu göstermektedir. Kalp yetmezliği olan 57 hastadan oluşan bir çalışma, katılımcıların% 20’den fazlasının fibromiyalji için tanı kriterlerini karşıladığını tespit etti. Kalp yetmezliğinin ciddiyetinin fibromiyalji semptomlarının ciddiyeti ile eşleşme eğiliminde olduğunun belirlenmesi daha da endişe vericidir.

Araştırmalar ayrıca fibromiyalji hastalarının, merkezi sinir sisteminin duyarlılığı veya işlev bozukluğu ile ilgili çeşitli hastalıklardan muzdarip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bu kalp yetmezliği, TME ve irritabl bağırsak hastalığını içerir. Bu, fibromiyaljinin haklı olmadığında ağrıyı tespit eden çok hassas bir merkezi sinir sisteminin neden olduğu fikrini desteklemektedir.

Bazı bilimsel araştırmalar fibromiyaljinin kalp ritmindeki değişimle ilgili olduğunu kanıtlamaktadır. Örneğin, birçok hasta kalp anormal derecede hızlı attığında meydana gelen taşikardiden muzdariptir. Bu, fibromiyaljili kişilerde sıklıkla gözlenen otonom sinir sisteminin sadece bir fonksiyonudur. Bağlantı o kadar güçlüdür ki, bazı profesyoneller kalp atışının tutarsızlığını fibromiyalji için bir teşhis aracı olarak kontrol etmeyi önermektedir.

Fibromiyalji kalp yetmezliğine neden olur mu?

Fibromiyalji ve kalp problemleri arasında bir bağlantı olmasına rağmen, fibromiyaljinin kalp yetersizliği veya diğer kalp fonksiyon bozukluğunun nedeni olduğuna dair kanıt yoktur. Kalp krizi, yetersiz beslenme, sigara ve aşırı kilo nedeniyle tıkanmış arterler gibi birçok faktörün bir sonucu olabilir. Vücuttaki stres de önemli bir faktördür ve sık sık söylediklerimi hatırlayın, kendi içinde bir fibro ile yaşamanın vücut için bir stres şekli olabileceğini unutmayın.

Fibromiyalji, özellikle kronik ağrı, yorgunluk ve uyku bozuklukları, kimyasallar, hormonlar vb. Arasında artan dengesizliklere yol açtığında, hastalarda kalp fonksiyonu riskini artırabilir. Kortizol seviyelerinin (adrenal bezlerin) iyileşmediğimiz zaman dengesiz olduğunu biliyoruz. uyku ve aynı zamanda kalbi etkiler.

Fibromiyalji, sinir sistemi duyarlılığı nedeniyle kalp hastalığının semptomlarını kötüleştirebilir. Bu, günlük yaşamda fibromiyalji hastalarından daha fazla ağrı çeken fibromiyalji hastalarına benzer.

Fibroz veya kalp krizi?

Siz veya sevdiğiniz birinin göğüs ağrısı varsa, acil bir doktora danışmak en iyisidir. Sık sık söylüyorum, ama evet, ihtiyaç duymadığınız zamanlarda yardım istemek her zaman daha iyidir, gerçekte daha kötü olduğunda, fibromiyalji semptomu olarak ağrıyı ortadan kaldırmaktan daha iyidir.

Genel olarak, fibromiyalji ile ilişkili ağrı kalp krizinden daha uzun süre dayanır. Ağrı noktasına basmak, tetik noktalarıyla tetiklendiğinde fibromiyalji ağrısını şiddetlendirir. Kalp krizinden kaynaklanan ağrı hafifçe basıldığında şiddetlenmez. Fibromiyalji ile ilişkili ağrı, kollarda veya sırtta yayılan ve kalp krizi sırasında sık görülen ağrılara neden olmaz.

Kardiyak olaylar ve fibromiyalji arasında bir bağlantı olabileceğinden, olası sorunları ortadan kaldırmak için bir stres testi veya başka kardiyak tanı testleri talep etmek faydalı olabilir. Bu, hissettiğiniz göğüs ağrısının, yaşamı tehdit eden ciddi bir kalp probleminden ziyade fibromiyaljiden kaynaklandığından emin olmanın tek yoludur.

Miyokard enfarktüsünün semptomları göğüs ağrısı ve basıncı, kol ağrısı, çene ağrısı, terleme, bulantı ve solunum zorluğunu içerebilir. Bu belirtileri aniden yaşarsanız, hemen yardım isteyin. Ve gördüğünüz gibi, bu semptomların hemen hepsi fibromiyaljide de ortaya çıkabilir. Bu nedenle, her zaman dikkatli olun.

Bu makalenin başında söylediğim gibi, kalp vücuttaki en önemli kastır. Bu nedenle, kas gevşetici ilaçları ve kalbin normal ritmini ve fonksiyonunu etkileyebilecek diğer ilaçları almadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir. 

Evde kalbini izlemek 

Artık kalbinizdeki gelişmeleri evinizde veya bulunduğunuz yerde takip edebilirsiniz.

kardiamobile cihaz     kullanımı kolaydır ve kalp sorunları ya da tehlike ile herkes için uygundur. Bu aynı zamanda bir problemse, kan basıncınızı evde de izleyebilirsiniz.

Toksinler ve kalp hastalığı

Fibromiyalji hastalarında mümkün olduğunca toksinlerden kaçınmak önemlidir. Tüm hastalıklar için potansiyel, insanlar sürekli olarak çevresel toksinlere maruz kaldığında daha büyük olabilir. Giderek daha fazla sayıda çalışma düzenli olarak kalp hastalığı ile maruz kaldığımız toksinler arasındaki bağı bildirmektedir. Burada fibromiyaljinin kimyasal duyarlılığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Toksik ortamlara maruz kaldığınızda hızlı kalp atışı, terleme, bulantı, baş ağrısı veya kan basıncınız yükseliyor mu? Yaygındır ve genellikle vücudun bize bu zararlı toksinlerden uzak durmamız gerektiğini söylediği yoldur. Bu, bir giyim mağazası, restoran, alışveriş merkezi, veteriner kliniğinde veya sıklıkla yüksek kimyasalların kullanıldığı diğer yerlerde olabilir.

Bir kalp gülümsemesi / şükran

Ne sık sık söylediğimi hatırla. “Kalpten bir gülümseme başlamak için iyi bir yer”      dedi. Bu cümleyi yıllar önce icat ettim çünkü şükran ve içten bir gülümsemenin vücudumuzdaki sağlıklı bir kimyasal dengeyi korumak için çok şey yapabileceğini fark ettim.

Kalpten gülümsemek iyi hissettiriyor. Bu durumumuza dayanmıyor, bunun yerine durumu mümkün olan her şekilde aşmaya hazır olduğumuz gerçeğine dayanıyor. Madde üzerinden mükemmellik veya zihin meselesi değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *