Fibromiyalji ve Kalp Kası – Fibro Ağrı veya Kalp Krizi?

Daha önce bu deneyimi yaşadıysanız, fibromiyalji ve kalp çevresindeki semptomların çok korkutucu olabileceğini biliyorsunuz. Fibromiyalji, göğüs ağrısı da dahil olmak üzere akla gelebilecek her ağrı ile birlikte geliyor gibi görünüyor.

Birçoğu en az bir kez acil servise gidecek, çünkü kalp krizi geçirdiğini düşünüyorlar. Bu muhtemelen henüz fibromiyalji tanısı koymamış olanlara olur çünkü fibro-laringeal ağrının neye benzediğini bilmiyorlar ve kalbinin eksik olduğuna inanma olasılığı daha yüksek.

Fibromiyaljisi teşhis edilen insanlar için tehlike, ciddi bir kalp rahatsızlığı için tıbbi yardım istememe riskidir, çünkü ağrının fibromiyaljinin bir parçası olduğunu varsayarlar. Bu nedenle, herkesin fibromiyaljinin ve kalp kasının nasıl etkileştiğini ve tıbbi tedaviye ne zaman ihtiyaç duyduğunu anlaması önemlidir.

Kalbin gerçekten vücudun en önemli kası olduğunu söylemeye gerek yok.

Fibromiyalji Göğüs Ağrısı – Çeşitli Nedenler 

Fibromiyaljinin ana semptomlarından biri, vücudun birçok yerinde kronik ağrıdır. Sıklıkla bahsettiğimiz yaygın bir semptom kostokondrittir. Ağrı, kaburgaları ve göğüs kemiğini bağlayan kıkırdaktaki iltihaptan gelir. Ağrı genellikle göğsün kenarına çarpar ve kalp krizine çok benzeyen ağrı dalgalarına neden olabilir. İyi haber şu ki, hayatınızı tehlikeye atmıyor.

Fibromiyalji ile, göğsün diğer bölgelerinde, ayrıca omuzlarda ve kollarda ağrı hissedebilirsiniz. Akut, zonklama, yanma veya sarsıntılı olabilir. Kalp krizi kısa sürede gelip gitse de, bu ağrı günlerce hatta haftalarca sürebilir. Fibromiyaljisi olan bazı hastalar aylar veya yıllar boyunca göğüs ağrısından muzdariptir.

Ayrıca göğüs ağrısına ilişkin makalemizi, herhangi bir zamanda göğüs ağrısının diğer nedenleri için de inceleyin.

Fibromiyalji ve kalp yetmezliği

Fibromiyaljide göğüs ağrısı genellikle hayatı tehdit eder, ancak her zaman böyle değildir. Araştırmalar kalp yetersizliği hastalarında fibromiyaljinin de yaygın olduğunu göstermektedir. 57 kalp yetmezliği hastası üzerinde yapılan bir çalışmada, katılımcıların% 20’sinden fazlasının fibromiyalji için tanı kriterlerini karşıladığı bulunmuştur. Kalp yetmezliğinin genellikle fibromiyalji semptomlarının şiddetiyle eşleştiği bulgu daha da endişe vericidir.

Araştırmalar ayrıca fibromiyalji hastalarının merkezi sinir sistemi duyarlılığı veya işlev bozukluğu ile ilgili çeşitli hastalıklara yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Buna kalp yetmezliği, TMJ ve irritabl bağırsak hastalığı dahildir. Bu, fibromiyaljinin, haklı olmadığında ağrıyı kaydeden çok hassas bir merkezi sinir sisteminden kaynaklandığı fikrini destekler.

Bazı bilimsel çalışmalar fibromiyaljinin kalp hızı değişkenliği ile ilişkili olduğunu kanıtlamaktadır. Örneğin, birçok hasta, kalp anormal derecede hızlı attığında ortaya çıkan taşikardiden muzdariptir. Bu sadece fibromiyaljili kişilerde sıklıkla görülen otonom sinir sisteminin bir işlev bozukluğudur. Bileşik o kadar güçlü ki, bazı profesyoneller kalp hızı tutarsızlığını fibromiyalji için bir tanı aracı olarak kontrol etmeyi önermektedir.

Fibromiyalji kalp yetmezliğine neden olur mu?

Fibromiyalji ve kalp problemleri arasında bir bağlantı olsa da, fibromiyaljinin kalp yetmezliğinin veya diğer kalp bozukluklarının nedeni olduğuna dair bir kanıt yoktur. Kalp krizi, zayıf beslenme, sigara içme ve obezite nedeniyle tıkanmış arterler de dahil olmak üzere birçok faktörün bir sonucu olabilir. Vücuttaki stres de önemli bir faktördür ve ne sıklıkla söylediğimi hatırlayın, bir fibro ile yaşamak vücut için bir stres türü olabilir.

Fibromiyalji, hastalarda, özellikle kronik ağrı, yorgunluk ve uyku bozuklukları kimyasallar, hormonlar vb. Arasında dengesizliğe yol açtığında kalp yetmezliği riskini artırabilir. İyileşmezsek kortizol (adrenal) seviyelerinin dengeden çıktığını biliyoruz. . uyku ve aynı zamanda kalbi de etkiler.

Fibromiyaljinin, sinir sisteminin hassasiyeti nedeniyle kalp hastalığı semptomlarını da yoğunlaştırması muhtemeldir. Bu, günlük yaşamda fibro olmayanlardan daha fazla ağrı yaşayan fibromiyalji hastalarına benzer.

Fibro ağrı mı yoksa kalp krizi mi?

Siz veya sevdiğiniz birinin göğüs ağrısı varsa, acil bir doktora görünmek en iyisidir. Sık sık söylüyorum, ama evet, ihtiyacınız olmadığında yardım istemek, daha ciddi bir şey olduğunda fibromiyaljinin bir belirtisi olarak ağrıyı ortadan kaldırmaktan daha iyidir.

Genel olarak, fibromiyaljiyle ilişkili ağrı, kalp krizinden daha uzun sürer. Ağrı noktasına basarsanız, tetik noktaları tarafından tetiklendiğinde fibromiyalji ağrısının artması muhtemeldir. Kalp krizinin neden olduğu ağrı, hafifçe basıldığında artmaz. Fibromiyaljiye bağlı ağrı, genellikle kalp krizi sırasında ortaya çıkan kollarda veya sırtta yayılan ağrıya neden olmaz.

Kardiyak olaylar ve fibromiyalji arasında bir bağlantı olabileceğinden, potansiyel problemlerden kaçınmak için bir stres testi veya diğer kalp tanı testleri talep etmek yardımcı olabilir. Bu, hissettiğiniz göğüs ağrısının, yaşamı tehdit eden ciddi bir kalp probleminden ziyade fibromiyaljiden kaynaklandığından emin olmanın tek yoludur.

Kalp krizi belirtileri göğüs ağrısı ve basıncı, kollarda ağrı, çene ağrısı, terleme, bulantı ve nefes almada zorluk içerebilir. Bu belirtileri aniden yaşarsanız, derhal yardım alın. Gördüğünüz gibi, bu semptomların neredeyse tamamı fibromiyaljide de ortaya çıkabilir. Bu nedenle, her zaman dikkatli olmalısınız.

Ek olarak, bu makalenin en üstünde söylediğim gibi, kalp vücudun en önemli kasıdır. Bu nedenle, kas gevşeticileri ve kalbinizin normal ritmine ve işlevine müdahale edebilecek diğer ilaçları kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir. 

Evde kalbinize göz kulak olun 

Artık kalbinizin evrimini evinizin rahatlığında veya nerede olursanız olun takip edebilirsiniz.

Kardiamobile cihaz     kullanımı kolaydır ve kalp sorunları olan herkes için veya en uygun olan   artmış   risk. Bu aynı zamanda bir sorunsa evde kan basıncınızı da kontrol edebilirsiniz.

Toksinler ve kalp hastalığı

Fibromiyaljisi olan kişilerde toksinlerden mümkün olduğunca kaçınmak önemlidir. İnsanlar sürekli olarak çevresel toksinlere maruz kalırsa, tüm hastalıkların potansiyeli daha büyük olabilir. Giderek daha fazla çalışma, kalp hastalığı ile maruz kaldığımız toksinler arasındaki bağlantıyı düzenli olarak rapor etmektedir. Burada fibromiyaljide kimyasal duyarlılık hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Toksik ortamlara maruz kaldığınızda hızlı bir kalp atışı, terleme, bulantı, baş ağrısı veya artmış kan basıncınız var mı? Bu yaygındır ve genellikle vücudumuzun bu zararlı toksinlerden kurtulmamızı söylemesidir. Bu, bir giyim mağazasında, restoranda, alışveriş merkezinde, veteriner kliniğinde veya birçok kimyasalın sıklıkla kullanıldığı başka bir yerde olabilir.

Kalpten bir gülümseme / şükran

Sık sık ne dediğimi hatırla. “Kalpten gelen bir gülümseme başlamak için iyi bir yer,”      Bu cümleyi yıllar önce yazdım çünkü minnettarlığın ve gerçek bir gülümsemenin vücudumuzda sağlıklı bir kimyasal dengeyi korumak için çok şey yapabileceğini fark ettim.

Kalpten gülümsemek iyi hissettiriyor. Bu bizim durumumuza değil, durumu mümkün olan her şekilde aşmaya hazırlandığımız gerçeğine dayanmaktadır. Bu, meseleyle ilgili bir mükemmellik veya zihin meselesi değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *