Fibromiyalji ve kalp kası – Fibro ağrı mı yoksa kalp krizi mi?

Daha önce bu deneyimi yaşadıysanız, fibromiyalji ve kalp çevresindeki semptomların çok korkutucu olabileceğini bileceksiniz. Fibromiyalji, göğüs ağrısı da dahil olmak üzere akla gelebilecek her türlü ağrı ile birlikte geliyor gibi görünüyor.

Birçoğu en az bir kez acil servise gidecek çünkü kalp krizi geçirdiğini düşünüyorlar. Bu, henüz fibromiyalji tanısı konmamış olanlar için olur, çünkü bir fibro-laringeal ağrının neye benzediğini bilmezler ve kalbinin eksik olduğuna inanma olasılığı daha yüksektir.

Fibromiyaljisi teşhis edilen insanlar için tehlike, ciddi bir kalp rahatsızlığı için tıbbi yardım istememe riskidir, çünkü ağrının fibromiyaljinin bir parçası olduğunu varsayarlar. Bu nedenle herkesin fibromiyaljinin ve kalp kasının nasıl etkileştiğini ve tıbbi tedaviye ne zaman ihtiyaç duyduğunu anlaması önemlidir.

Kalbin gerçekten vücudun en önemli kası olduğunu söylemeye gerek yok.

Fibromiyalji Göğüs Ağrısı – Çeşitli Nedenler 

Fibromiyaljinin ana semptomlarından biri, vücudun birçok bölgesinde kronik ağrıdır. Sıklıkla bahsettiğimiz yaygın bir semptom,     kostokondrittir. Ağrı, kaburgaları ve sternumu bağlayan kıkırdaktaki iltihaptan gelir. Ağrı genellikle göğsün tarafını etkiler ve kalp krizine çok benzeyen ağrı dalgalarına neden olabilir. İyi haber şu ki, hayatınızı tehlikeye atmıyor.

Fibromiyalji ile, göğsün diğer bölgelerinde, omuzlarda ve kollarda da ağrı hissedebilirsiniz. Keskin, zonklama, yanma veya çekilme olabilir. Kalp krizi kısa sürede gelip gitse de, bu ağrı günlerce hatta haftalarca sürebilir. Fibromiyaljisi olan bazı hastalar aylar veya yıllar boyunca göğüs ağrısından muzdariptir. 

Ayrıca göğüs bölgesindeki  diğer ağrı nedenleri için göğüs ağrısı ile   ilgili   makalemizi herhangi bir zamanda kontrol edin  .

Fibromiyalji ve kalp yetmezliği

Fibromiyaljide göğüs ağrısı genellikle hayatı tehdit eder, ancak her zaman böyle değildir. Araştırmalar, kalp yetmezliği olan hastalarda fibromiyaljinin de yaygın olduğunu göstermektedir. Kalp yetmezliği olan 57 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, katılımcıların% 20’sinden fazlasının fibromiyalji için tanı kriterlerini karşıladığı bulunmuştur. Kalp yetmezliğinin ciddiyetinin fibromiyalji semptomlarının ciddiyetine uyma eğiliminin belirlenmesi daha da endişe vericidir.

Araştırmalar ayrıca fibromiyalji hastalarının merkezi sinir sistemi duyarlılığı veya işlev bozukluğu ile ilgili çeşitli hastalıklardan muzdarip olma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Buna kalp yetmezliği, TMJ ve irritabl bağırsak hastalığı dahildir. Bu, fibromiyaljinin, haklı olmadığında ağrıyı kaydeden son derece hassas bir merkezi sinir sisteminden kaynaklandığı fikrini destekler.

Bazı bilimsel araştırmalar, fibromiyaljinin kalp hızının değişkenliği ile ilişkili olduğunu kanıtlamaktadır. Örneğin, birçok hasta kalp anormal hızla attığında ortaya çıkan taşikardiden muzdariptir. Bu sadece fibromiyaljili kişilerde yaygın olarak görülen otonom sinir sisteminin bir işlev bozukluğudur. Bağlantı o kadar güçlü ki, bazı profesyoneller fibromiyalji için bir teşhis aracı olarak kalp hızının tutarsızlığını kontrol etmeyi önermektedir.

Fibromiyalji Kalp Yetersizliğine Neden Olur mu?

Fibromiyalji ve kalp problemleri arasında bir bağlantı olsa da, fibromiyaljinin kalp yetmezliğinin veya başka herhangi bir kalp fonksiyon bozukluğunun nedeni olduğuna dair bir kanıt yoktur. Kalp krizi, yetersiz beslenme, sigara içme ve obezite nedeniyle tıkanmış arterler de dahil olmak üzere birçok faktörün sonucu olabilir. Vücuttaki stres de önemli bir faktördür ve ne sıklıkla söylediğimi hatırlayın, bir fibro ile yaşamak vücut için bir stres türü olabilir.

Fibromiyalji, hastalarda, özellikle kronik ağrı, yorgunluk ve uyku bozuklukları kimyasallar, hormonlar vb. Arasında artan dengesizliğe neden olduğunda kalp fonksiyon bozukluğu riskini artırabilir. İyileşmediğimiz zaman kortizol seviyelerinin (adrenal bezler) dengesini bozduğunu biliyoruz. uyku ve aynı zamanda kalbi de etkiler.

Ayrıca fibromiyaljinin sinir sisteminin duyarlılığı nedeniyle kalp bozukluğu semptomlarını yoğunlaştırması da muhtemeldir. Bu, günlük yaşamda fibro olmayanlardan daha fazla ağrı yaşayan fibromiyalji hastalarına benzer.

Fibro ağrı mı yoksa kalp krizi mi?

Siz veya sevdiğiniz birinin göğüs ağrısı varsa, acil bir doktora danışmak en iyisidir. Sık sık söylüyorum, ama evet, ihtiyacınız olmadığında, aslında daha kötü bir şey olduğunda, fibromiyaljinin bir belirtisi olarak ağrıyı ortadan kaldırmaktan yardım istemek her zaman daha iyidir.

Genel olarak, fibromiyaljiyle ilişkili ağrı, kalp krizinden daha uzun sürer. Ağrı noktasına basarsanız, tetik noktaları tarafından tetiklendiğinde fibromiyaljinin ağrısı muhtemelen yoğunlaşacaktır. Kalp krizinin neden olduğu ağrı, hafifçe basıldığında yoğunlaşmayacaktır. Fibromiyaljiye bağlı ağrı, kalp krizi sırasında yaygın olan kollarda veya sırtta yayılan ağrıya neden olmaz.

Kardiyak olaylar ve fibromiyalji arasında bir bağlantı olabileceğinden, potansiyel sorunları ortadan kaldırmak için bir stres testi veya diğer kardiyak tanı testleri talep etmek yararlı olabilir. Bu, hissettiğiniz göğüs ağrısının, yaşamı tehdit eden ciddi bir kalp probleminden ziyade fibromiyaljiden kaynaklandığından emin olmanın tek yoludur.

Kalp krizi belirtileri göğüste ağrı ve baskı, kollarda ağrı, çene ağrısı, terleme, bulantı ve nefes almada zorluk olabilir. Bu belirtileri aniden yaşarsanız, derhal yardım alın. Gördüğünüz gibi, bu semptomların neredeyse tamamı fibromiyaljide kendini gösterebilir. Bu nedenle, her zaman dikkatli olmalısınız.

Ayrıca, bu makalenin üstünde dediğim gibi, kalp vücudun en önemli kasıdır. Bu nedenle, kas gevşeticileri ve kalbinizin normal ritmine ve işlevine müdahale edebilecek diğer ilaçları almadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir. 

Kalbinizi evde izleyin 

Artık kalbinizin evrimini evinizin rahatlığında veya bulunduğunuz yerde takip edebilirsiniz.

Kardiamobile cihaz    kullanımı kolaydır ve kalp rahatsızlığı olan ya da risk altındaki herkes için uygundur. Bu aynı zamanda bir sorunsa, kan basıncınızı evde de izleyebilirsiniz.

Toksinler ve kalp hastalığı

Fibromiyaljisi olan kişilerde mümkün olduğunca fazla toksin kullanmaktan kaçınmak önemlidir. İnsanlar sürekli olarak çevresel toksinlere maruz kaldıklarında tüm hastalıklar için potansiyel daha büyük olabilir. Giderek daha fazla çalışma, kalp hastalığı ile maruz kaldığımız toksinler arasındaki bağlantıyı düzenli olarak rapor etmektedir. Burada fibromiyaljideki kimyasal duyarlılık hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Toksik ortamlara maruz kaldığında hızlı kalp atışı, terleme, bulantı, baş ağrısı veya artmış kan basıncınız var mı? Bu yaygındır ve genellikle vücudumuzun bu zararlı toksinlerden kurtulmamız gerektiğini bize söyler. Bu, bir giyim mağazasında, restoranda, alışveriş merkezinde, veteriner kliniğinde veya yüksek düzeyde kimyasalların yaygın olarak kullanıldığı herhangi bir yerde olabilir.

Kalp / şükran gülümsemesi

Sık sık ne dediğimi hatırla. “Kalpten bir gülümseme başlamak için iyi bir yer,”     Bu ifadeyi yıllar önce icat ettim, çünkü şükran ve samimi bir gülümsemenin vücudumuzda sağlıklı bir kimyasal dengeyi korumak için çok şey yapabileceğini fark ettim.

Kalbimin altından gülümsemek iyi hissettiriyor. Bu bizim durumumuza değil, durumu mümkün olan her şekilde aşmaya hazırlandığımız gerçeğine dayanmaktadır. Mesele mükemmellik veya zihin meselesi değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *