Fibromiyalji ve kalça fleksörleri ağrısı

Fibromiyalji ile yaşarken bu alanda kalça fleksör problemleri veya ağrı olması nadir değildir. Kalçalar, kalça fleksörleri ve alt sırtlar, belin etrafındaki hassas bölgeler, daha fazla tetik noktası alanı ve çevredeki alanları etkileyen diğer koşullar nedeniyle fibromiyalji ağrısı alanları ile ilişkilidir. 
Kalça fleksör kasları kalçalarınızın esnek hareket etmesini sağlar. Bacaklarınızı her hareket ettirdiğinizde bu kasları teslim edersiniz ve bu, kalçalarınızın gün boyunca ortalama olarak yaptığınız hareketlerin çoğuna karıştığı anlamına gelir.

Sağlıklı bir insan kalça fleksörlerini ne sıklıkta kullandıklarının farkında değildir, ancak kalça fleksör ağrısı yaşayan fibromiyalji ile yaşayan herkes bunun daha düzenli olarak farkında olacaktır.

Kişisel olarak kalça fleksör ağrısı ile tedavi ettim, daha sonra bu alanları üç yıl önce tam histerektomimden sonra daha güvenli fibro egzersizleri geliştirirken yeniden güçlendirdim. Evet anladım. Daha sonra bu makalenin sonuna bakacağım.

Kalça fleksörlerinde ağrıya neden olabilecek bilinen bazı yaralanmalar ve tıbbi durumlar olmasına rağmen, sıklıkla bahsettiğim birçok günlük aktivite hariç, fibromiyaljisi olan bir kişide bu ağrının doğrudan bir nedenini tanımlamak zor olabilir.

Ağrıyı, teşhis edilen hastalığın başka bir belirtisi olarak düşünebilir veya ağrının kesin nedenini belirlemek daha uzun sürebilir. Her neyse, fibromiyalji ve fleksör kalça ağrısı, etkili ve hızlı bir şekilde tedavi edilmezse genellikle devre dışı bırakılır.

Fibromiyalji ve kalça fleksörlerinin ağrısını anlama 

Kalça fleksör ağrısı sıklıkla fleksör tendinit olarak adlandırılır. Bu durumun ağrısı genellikle aşağıdaki kasların birinden veya her ikisinden gelir: Illicacus ve Psoas. Bu kaslar genellikle illiopsoas adı verilen tek bir birim altında gruplanır.

Psoas, çoğu insanın gün boyu tuttuğu oturma pozisyonları nedeniyle, kasın uzun bir süre kısalması için birçok genel sırt ve bacak ağrısından sorumludur. Kalkıp tekrar hareket etmeye başladığınızda, bu kas uzanmak ve düzgün çalışmak istemez.

Fibromiyaljiden muzdarip olanlar için ağrı, kalçaları hareket ettirmeye yardımcı olan diğer kaslardan gelebilir. Bu kaslar kalça fleksör kaslarından daha düşük olmasına rağmen kuadriseps içerir.

Bir kaza veya fibromiyaljiyle ilgili olmayan bir sorunun neden olduğu tendinit fleksörleri belirli bir kas veya kalça bölgesine odaklanabilirken, fibromiyalji hastaları tüm vücut bölgesine yayılan ağrı yaşayabilir. Ağrının nedeni genellikle fibromiyalji ağrısında olduğu gibi genellikle açıklanamaz.

Fibromiyalji  tedavisi  ve kalça fleksörleri ağrısı

Bazı fibromiyaljiyi ve kalça fleksörlerinin ağrısını önlemenin basit bir yolu, aynı pozisyonda uzun süre oturmaktan kaçınmaktır. Kalk ve periyodik olarak hareket et, böylece kasların aynı pozisyona koymak için zamanları yok.

Vücudunuzu daha güçlü ve daha esnek tutmak için güvenli ve etkili bir egzersiz ve bir miktar egzersize katılmanın önemini sık sık duyuyorsunuz ve bu da kalça ağrısı fleksörleri için başka bir öneri.

Nasıl hareket edeceğinizi ve ne kadar çok açı ve telafinin önemli olduğunu öğrenirseniz, kas ağrısının bazı nedenlerini önlemek kolaydır. Bu  daha savunmasız alanları güvenli ve nazikçe çalıştırmanın daha fazla yolunu öğrenmek için beni Fibro Fit Kişiler sayfasında takip edebilirsiniz  . Video bölümünde, kalçaları ve belinizi hafifçe çalıştırmaya yardımcı olan “yan yana” egzersizleri gibi egzersizleri, piriformis ve çok daha fazlasını göreceksiniz.

Histerektomi ve diğer abdominal cerrahi sonrası bu savunmasız alanları hafifçe güçlendirmek için kadınlarla da çalışıyorum. Oradaydım ve evet, bir histerektomi sonrası ve fibromiyaljinin karmaşıklığı ve işbirliği koşullarıyla yaşarken güçlü hissetmek mümkün.

Burada oynadığım streç, özellikle seanstan sonra her zaman yapmak harika. Ayağı yavaşça diz içine veya gerekirse aşağıya doğru dizerek (ayakkabısız) bir bacak çizeriz (bu kalçaları gevşetir) sonra kolu aynı tarafa kaldırın ve kalçalarınızın hafif gerginliğini obliklerinizden hissedin.

Günün çoğunu masa başında oturarak geçirirseniz, oldukça ayarlanabilir bir ofis koltuğuna yatırım yapın. Sandalyeyi daha yükseğe yerleştirin, kalçalarınızın dizlerinizin üstünde dinlenmesini sağlayın. Bu pozisyon kalça fleksörleriniz için daha sağlıklıdır ve tipik ofis koltuğu pozisyonunda bu kasların kısalmasının neden olduğu ağrıyı ortadan kaldırabilir. Çalışma alanınızı kolayca kaldırabilecek kalıcı bir masa da düşünebilirsiniz.

Geçen yıl daimi bir ofis kullanmaya başladım ve çok kullanışlı buldum, aslında, oturumu yaptığım için masamda daha fazla ayakta duruyorum. (Not: Bazı kontrol masalarının omuzlarda yukarı ve aşağı yerleştirilmesi zor olabilir, bu nedenle hareketli direkler için elektrikli bir sürücü kullanan kalıcı bir masa almak gerekebilir)

Düzenli vücut geliştirme ve çok hafif germe (güvenli bir şekilde yapılır) kasları güçlü ve esnek tutmaya yardımcı olabilir. Yine, çok fazla oturmamaya dikkat edin veya gerçek egzersizi entegre etme çabalarını sabote edebilir. 
Teşekkür ederim !! Lisa.

Bunu Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published.