Fibromiyalji ve kalça fleksörleri ağrısı

Fibromiyalji ile yaşarken bu alanda kalça fleksör problemleri veya ağrı olması nadir değildir. Kalçalar, kalça fleksörleri ve alt sırtlar, belin etrafındaki hassas bölgeler, daha fazla tetik noktası alanı ve çevredeki alanları etkileyen diğer koşullar nedeniyle fibromiyalji ağrısı alanları ile ilişkilidir. 
Kalça fleksör kasları kalçalarınızın esnek hareket etmesini sağlar. Bacaklarınızı her hareket ettirdiğinizde bu kasları teslim edersiniz ve bu, kalçalarınızın gün boyunca ortalama olarak yaptığınız hareketlerin çoğuna karıştığı anlamına gelir.

Sağlıklı bir insan kalça fleksörlerini ne sıklıkta kullandıklarının farkında değildir, ancak kalça fleksör ağrısı yaşayan fibromiyalji ile yaşayan herkes bunun daha düzenli olarak farkında olacaktır.

Kişisel olarak kalça fleksör ağrısı ile tedavi ettim, daha sonra bu alanları üç yıl önce tam histerektomimden sonra daha güvenli fibro egzersizleri geliştirirken yeniden güçlendirdim. Evet anladım. Daha sonra bu makalenin sonuna bakacağım.

Kalça fleksörlerinde ağrıya neden olabilecek bilinen bazı yaralanmalar ve tıbbi durumlar olmasına rağmen, sıklıkla bahsettiğim birçok günlük aktivite hariç, fibromiyaljisi olan bir kişide bu ağrının doğrudan bir nedenini tanımlamak zor olabilir.

Ağrıyı, teşhis edilen hastalığın başka bir belirtisi olarak düşünebilir veya ağrının kesin nedenini belirlemek daha uzun sürebilir. Her neyse, fibromiyalji ve fleksör kalça ağrısı, etkili ve hızlı bir şekilde tedavi edilmezse genellikle devre dışı bırakılır.

Fibromiyalji ve kalça fleksörlerinin ağrısını anlama 

Kalça fleksör ağrısı sıklıkla fleksör tendinit olarak adlandırılır. Bu durumun ağrısı genellikle aşağıdaki kasların birinden veya her ikisinden gelir: Illicacus ve Psoas. Bu kaslar genellikle illiopsoas adı verilen tek bir birim altında gruplanır.

Psoas, çoğu insanın gün boyu tuttuğu oturma pozisyonları nedeniyle, kasın uzun bir süre kısalması için birçok genel sırt ve bacak ağrısından sorumludur. Kalkıp tekrar hareket etmeye başladığınızda, bu kas uzanmak ve düzgün çalışmak istemez.

Fibromiyaljiden muzdarip olanlar için ağrı, kalçaları hareket ettirmeye yardımcı olan diğer kaslardan gelebilir. Bu kaslar kalça fleksör kaslarından daha düşük olmasına rağmen kuadriseps içerir.

Bir kaza veya fibromiyaljiyle ilgili olmayan bir sorunun neden olduğu tendinit fleksörleri belirli bir kas veya kalça bölgesine odaklanabilirken, fibromiyalji hastaları tüm vücut bölgesine yayılan ağrı yaşayabilir. Ağrının nedeni genellikle fibromiyalji ağrısında olduğu gibi genellikle açıklanamaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!