Fibromiyalji size çarptığında ne olur? Fibromiyaljinin En Kötü 8 Belirtisini Bilin!

Omuzlarınızdaki, bacaklarınızdaki, sırtınızdaki ve vücudun diğer kısımlarındaki ağrılardan sık sık şikayet edebilirsiniz, ancak olan şey ağrının ne kadar sürdüğü hakkında bir fikir mi?

Bunun gibi alışılmadık ve garip bir semptomla karşı karşıya mısınız? Gün sona erdiğinde ilerleme kaydedildi mi? Durumunuzu kabul ettiğinizi düşünmüyor musunuz?

Fibromiyalji, beyninizin ağrı işlemede delirdiği romatizmal bir hastalıktır. Hayret?

Fibromiyaljide, beyniniz normal ağrı sinyallerini artırır ve sıklıkla vücutta yaygın ağrı yaşar. günlük rutinde meydana gelen ağrı sinyallerini atarız.

Ağrı ve diğer semptomlar kontrol edilemediğinde ve ilaçlar ve diğer tedaviler dışında semptomlarla başa çıkmanın başka bir yolunun olmadığı durumlarda durumumuza dikkat ediyoruz.

Fibromiyaljinin olası nedenleri arasında fiziksel travma veya büyük psikolojik stres vardır. Fibromiyalji karmaşık bir hastalıktır. Ve sunumu kişiden kişiye değişir.

Bununla birlikte, yakın tarihli bir çalışmada, fibromiyalji tanısı alan gençlerin, fibromiyaljisi olan yaşlı insanlara kıyasla düşük yaşam kalitesi ve daha şiddetli semptomlara sahip olma eğilimi olduğu ortaya konmuştur.

Bu nedenle, beklentilerinizden daha ciddi bir şeyin göstergesi olabileceğinden, yaşamınızda ortaya çıkan bireysel anormal semptomları dışlamaya bile çalışmayın.

Aşağıda, dikkat etmeniz gereken fibromiyaljinin en kötü semptomlarını bulacaksınız ve ne zaman şiddetlenirseniz tıbbi acil durumlara bildirin.

1- Ateşte ağrı

Evet! Fibromiyalji ile ilişkili ağrıya dayanamazsınız. Vücudun farklı bölgelerinde bıçaklanma, iğneler ve iğneler, yanma, karıncalanma veya karışık ağrı yaşıyorsanız, uyku döngüsü ve enerji seviyelerinize dikkat edin, çünkü fibromiyalji uyku bozuklukları tarafından tetiklenir.

Fibromiyaljinin ağrısı ile ilgili ilginç gerçek, ağrının belirgin bir nedeni olmadan ortaya çıkmasıdır. Bazı insanlar hava değiştiğinde acıyı yükseltebilirken, başka bir grup insan herhangi bir psikolojik stres veya duyguya maruz kaldıklarında ağrının zirvede olduğunu bildirdi.

Aslında, Romatoloji Dergisi’nde, bir çalışma fibromiyaljili kişilerin 11 ila 18 puanları olduğunu bildirdi.

Boyun kemikleri, dirsekler, üst göğüs, üst sırt, boyun arkası, üst sırt ve fibromiyalji nedeniyle kalçanın üst ve orta kısımlarında ağrı hissedilebilir.

Bununla birlikte, çoğu insan, herhangi bir tetikleme stimülasyonu vurulduğunda ağrının tekrar ortaya çıktığını bildirdi.

2- Yorgun ve ezilmiş hissetmek

İşyerinde yoğun bir gün geçirdiniz ve bir karar yüklemek için gerçekten yarım saat güç kestirmeniz gerekiyor. Son derece düşük, sağır ve soluk hissediyorsunuz. Bu neden oluyor?

Şekerleme yapmış olmanıza rağmen, ama yine de hiçbir şey değişmedi ve düşük enerji seviyeleriniz var. Bu durumun nedeni fibromiyalji olabilir!

Ağrının fibromiyaljinin en önemli belirtisi olduğunu bildiğiniz gibi, geceleri ağrı nedeniyle uyku bozuklukları yaşayabilirsiniz.

Uykunun kalitesinden ödün verilirse, tüm biyolojik saati etkilenecek ve son olarak fonksiyonel aktivitelerini tehlikeye atacaktır.

3- dokunsal hassasiyet

Bu belirti, sizinle ilgili bir şeyin yanlış olduğunun mutlak göstergesidir. Dokunmaya duyarlılık   her durumda yaygın değildir , ancak fibromiyaljisi olan insanlar için bu durum yeni değildir.

Hiperestezi ve hiperaljezi: fibromiyaljisi olan kişilerde iki tür   titreşim duyarlılığı bulunur   .

Duyusal girdiye çok duyarlı hale gelirseniz, bu durum hiperestezi olarak bilinir ve duyusal girdiden dolayı ağrı duyularınız artıyorsa, bu durum hiperaljezi olarak adlandırılır.

Ağır vakalarda, hem hiperestezi hem de hiperaljezi yaşayabilirsiniz, ancak yoğunluk değişebilir.

Hassasiyet 4- Koku

Dokunmaya duyarlılık nedeniyle, kokunun hassasiyeti gelişebilir. Fibromiyalji enerji krizlerinin bir göstergesi olduğu ve dokunma, gürültü ve sese daha duyarlı olduğu için beyninizin gürültü sinyallerini işlemesi bir sorun olacaktır.

Bununla birlikte, antikonvülsan gabapentin ilacı (Neurontin) duyarlılıkların azaltılmasına yardımcı olabilir. Doktorunuzla konuşun ve bir ilaç alın!

5- Bol terleme

Bununla birlikte, egzersiz ve diğer yorucu egzersizlerden sonra aşırı terleme kabul edilebilir, ancak   günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirirken çok terliyorsanız   , onu çok ciddiye almanız gerekir.

Ateşle karıştırılmamalıdır, çünkü otonomik disfonksiyon nedeniyle oluyor. Artan terleme vücut sıcaklığını korumanıza yardımcı olmaz.

Vücudunuzun sıcaklığı kontrol altında değilse, yaşam için daha tehlikeli olabilir. Bu nedenle, bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapın ve termoregülasyonunuzu korumak için serin ve kuru kalın!

Anksiyete ve depresyon 6-

Bununla birlikte, toplumumuzdaki her üç kişiden biri hayatlarında en az bir kez kaygı ve depresyondan muzdariptir.

Journal of Pain, 2015 yılında bir çalışma yayınladı ve fibromiyaljili hastaların daha sık depresyon ve anksiyete riski altında olduğunu ve depresyonla mücadele eden kişilerin fibromiyalji gelişme riskinin arttığını buldu.

Anksiyete ve depresyondan muzdarip hastalar, kronik ağrı algısını geliştirmiştir. Bu nedenle, akıl hastalıkları fibromiyaljinin gelişmesine katkıda bulunabilir.

7- Kronik baş ağrıları

Aşırı stres alırken boyun, üst vücut kasları ve omuzlar gergin ve gergindir. Sonuç olarak, migren baş ağrısına veya baş ağrısına yol açacaktır.

Kalıcı bir baş ağrısıysa, hemen bir kontrol yapın, çünkü uyarı işareti de olabilir.

8- Midenin sindirim sistemi

Yukarıda belirtilen belirtilerle birlikte, sindirim sisteminiz rahatsız edici ise, fibromiyaljiden kaynaklanır.

Karın ağrısı da yaşayabilirsiniz. Ayrıca kramplar, ishal ve kabızlık da bulabilirsiniz. Aslında, irritabl bağırsak sendromu (IBS) olan birçok hastaya nadiren fibromiyalji teşhisi konur.

Sindirim rahatsızlığı, içecekleri ve diğer yağlı yiyecekleri terk etmekten bile iyileşmiyorsa, fibromiyalji sindirim problemlerinin bağlantısı olabilir.

Kuşkusuz, fibromiyaljinin en kötü ve ilk semptomu ağrıdır, ancak semptomları sınırlı değildir. Ağrınızı daha genelleştirdiyseniz, karşılaşacağınız daha kötü belirtiler.

Bununla birlikte, semptomları nasıl topluyorsunuz ve tedaviyi ne kadar erken alıyorsunuz  ilerlemenizde çok önemli

Bunu Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *