Fibromiyalji öncelikle kadınları neden etkiler?

Kadınlarda fibromiyalji

Fibromiyalji, vücutta yorgunluk, yaygın ağrı ve hassasiyete neden olan kronik bir durumdur. Kadınların fibromiyalji geliştirme olasılığı daha yüksek olmasına rağmen, durum her iki cinsiyeti de etkiler. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, teşhis edilenlerin yüzde 80 ila 90’ı kadındır.

Bazen erkekler yanlış teşhis edilir çünkü fibromiyalji semptomlarını farklı şekilde tanımlayabilirler. Kadınlar genellikle erkeklerden daha yüksek ağrı yoğunluğu bildirmektedir. Bunun nedenleri hormonlar, bağışıklık sistemindeki veya genlerdeki farklılıklar ile ilişkili olabilir.

Yine de, araştırmacılar kadınların neden erkeklerden daha yüksek fibromiyalji riski altında olduğunu bilmiyorlar. Bunu test etmenin tek yolu diğer olası koşulları göz ardı etmektir.

Farklı fibromiyalji semptomlarının kadınlar için nasıl hissedebileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Fibromiyaljili kadınlarda daha güçlü adet ağrısı

Menstrüel kramplar, kadına bağlı olarak hafif veya ağrılı olabilir. Ulusal Fibromiyalji Derneği’nin bir raporunda, durumu olan kadınların normalden daha acı verici dönemleri vardır. Bazen ağrı adet döngüsüyle dalgalanır.

Fibromiyaljisi olan kadınların çoğu 40 ila 55 yaş arasındadır. Postmenopozal veya menopozal kadınlarda fibromiyalji belirtileri daha kötü olabilir.

Fibromiyaljili menopoz duygularını artırabilir:

 • hırçın
 • ağrı
 • ağrı
 • kaygı

Vücudunuz menopozdan sonra yüzde 40 daha az östrojen üretir. Östrojen, ağrı ve ruh halini düzenleyen serotonin kontrolünde önemli bir oyuncudur. Bazı fibromiyalji semptomları perimenopoz veya “menopoz etrafındaki” semptomları yansıtabilir. Bu belirtiler şunları içerir:

 • ağrı
 • hassaslık
 • kaliteli uyku eksikliği
 • hafıza problemleri veya süreçler hakkında düşünme
 • depresyon

Fibromiyaljisi olan bazı kadınlar da endometriozise sahiptir. Bu durumda, uterusun dokusu pelvisin diğer kısımlarında büyür. Fibromiyalji ayrıca endometriozisin neden olduğu rahatsızlığı artırabilir. Menopozdan sonra bu belirtiler kaybolmazsa doktorunuza başvurun.

Kadınlarda yoğun fibromiyalji ağrısı ve hassas noktalar

Güçlendirilmiş fibromiyalji ağrısı genellikle kaslarda başlayan ve vücudun diğer bölgelerine yayılan derin veya donuk bir ağrı olarak tanımlanır. Bazı insanlar da karıncalanma hissine sahiptir.

Fibromiyalji tanısı için ağrı, üst ve alt kısımlar dahil olmak üzere her iki tarafta vücudunuzun tüm kısımlarını etkilemelidir. Acı gelip gidebilir. Bazı günlerde diğerlerinden daha kötü olabilir. Bu günlük aktiviteler planlamayı zorlaştırabilir.

İlginç olan, erkeklerin ve kadınların fibromiyalji ağrısını farklı yaşadığıdır. Her ikisi de bir noktada yoğun ağrı yaşadığını bildiriyor. Ancak genel olarak, erkekler kadınlardan daha düşük ağrı yoğunluğu bildirmektedir. Kadınlar daha fazla “her yerde ağrı” ve daha uzun süre ağrı hissederler. Fibromiyalji ağrısı kadınlarda genellikle daha güçlüdür, çünkü östrojen ağrı toleransını azaltır.

Kayıt noktaları

Yaygın ağrıya ek olarak, fibromiyalji hassas noktalara neden olur. Bunlar vücudun etrafında, genellikle basıldığında veya dokunduğunda acı veren eklemlerin etrafında bulunan spesifik bölgelerdir. Araştırmacılar 18 potansiyel ihale noktası belirlediler. Ortalama olarak, kadınlar erkeklerden en az iki ihale puanı rapor etmektedir. Bu hassas noktalar kadınlarda da daha hassastır. Bu yerlerin bazılarında veya hepsinde ağrı yaşayabilirsiniz:

 • başın arkası
 • omuzlar arasındaki alan
 • boynun önü
 • göğsün üstü
 • dirseklerin dışında
 • kalçaların üst ve yanları
 • dizlerin içinde

Pelvik alanın çevresinde de hassas noktalar görülebilir. Altı aydan uzun süren ve devam eden ağrıya kronik pelvik ağrı ve disfonksiyon (CPPD) denir. Bu ağrı sırttan başlayıp uyluktan aşağı akabilir.

Kadınlarda artan mesane ağrısı ve bağırsak sorunları

Fibromiyalji, irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve mesane problemleri gibi CPPD ile ilgili diğer sorunları daha da kötüleştirebilir. Araştırmalar, fibromiyalji ve IBS’li kişilerin de interstisyel sistit veya ağrılı mesane sendromu (PBS) geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. IBS’li kişilerin yaklaşık yüzde 32’sinde de PBS vardır. Çalışmalar, IBS’nin kadınlarda da daha yaygın olduğunu göstermektedir. Kadınların yaklaşık yüzde 12 ila 24’ünde, erkeklerin sadece yüzde 5 ila 9’unda IBS vardır.

Hem PBS hem de IBS aşağıdakilere neden olabilir:

 • alt karın bölgesinde ağrı veya kramplar
 • seks sırasında ağrı
 • idrar yaparken ağrı
 • mesane üzerindeki baskı
 • günün her saatinde artan idrara çıkma ihtiyacı

Araştırma, kesin ilişki bilinmemekle birlikte, hem PBS hem de IBS’nin fibromiyaljiye benzer nedenlere sahip olduğunu göstermektedir.

Kadınlarda daha fazla yorgunluk ve depresif hisler

Oxford University Press’te yayınlanan bir çalışma, fibromiyaljisi olan kadın ve erkeklerde depresyon vakalarını inceledi. Araştırmacılar, durumu olan kadınların erkeklerden daha yüksek düzeyde depresyon bildirdiğini bulmuşlardır.

Fibromiyaljinin yanında yaygın olan diğer durumlar gece uyanık kalmanızı sağlayabilir. Bunlar huzursuz bacak sendromu ve uyku apnesidir. Uyku eksikliği, yorgunluk ve depresyon duygularına katkıda bulunabilir. Tam bir gece uykusu olsa bile, gün içinde kendinizi yorgun hissedebilir ve konsantre olmakta zorlanabilirsiniz. Yanlış miktarda uyku da ağrıya karşı duyarlılığınızı artırabilir.

Kadınları ve erkekleri etkileyen diğer belirtiler

Diğer yaygın fibromiyalji belirtileri şunları içerir:

 • sıcaklık düşüşlerine, yüksek seslere ve parlak ışıklara duyarlılık
 • fibro sisi olarak da bilinen hatırlama ve konsantre olma zorluğu
 • mide bulantısı ve kusmaya neden olan migren dahil baş ağrısı
 • huzursuz bacak sendromu, bacaklarda sizi uykudan çıkaran tüyler ürpertici, sürünen bir his
 • çene ağrısı

Ne zaman doktora görünmelisin?

Bu belirtiler sağlığınıza müdahale ederse veya diğer fibromiyalji belirtilerine eşlik ederse doktorunuzla konuşun. Fibromiyaljiyi teşhis etmek için herhangi bir araştırma yoktur. Semptomlar romatoid artrit (RA) gibi diğer durumlara benzer olabilir. Ancak RA’nın aksine fibromiyalji iltihaplanmaya neden olmaz.

Bu nedenle doktorunuz fiziksel bir muayene yapacak ve diğer koşulları ekarte etmek için birden fazla test isteyecektir.

Fibromiyalji Nasıl Teşhis Edilir? »

Fibromiyalji yaşamı tehdit etmez, ancak yaşam kalitenizi etkileyebilir. Erken tedavi fibromiyaljinin ilerlemesini yavaşlatabilir.

Fibromiyalji tedavisi

Fibromiyalji için bir tedavi yoktur, ancak tedavi mevcuttur. Acıyı hala yönetebilir ve sağlıklı, aktif bir hayat yaşayabilirsiniz.

Bazı insanlar ağrıyı asetaminofen, ibuprofen ve naproksen sodyum gibi reçetesiz ağrı kesici ilaçlarla (OTC) tedavi edebilir. OTC ilaçları işe yaramazsa doktorunuz ağrıyı ve yorgunluğu azaltmak için belirli ilaçlar reçete edebilir.

Bu ilaçlar şunları içerir:

 • duloksetin (Cymbalta)
 • gabapentin (Neurontin, Gralise)
 • pregabalin (Lyrica)

1992 yılında yapılan bir çalışmada, malik asit ve magnezyum alan kişilerin 48 saat içinde kas ağrısında belirgin iyileşme bildirdiklerini bulmuştur. Ağrı, 48 saat sonra plasebo hapı alan insanlarda da geri geldi. Ancak fibromiyalji tedavisi için bu kombinasyon hakkında yakın zamanda herhangi bir çalışma yapılmamıştır.

Fibromiyalji tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinin »

Alternatif tedaviler

Yaşam tarzı, egzersiz ve ev ilaçları değişiklikleri de fibromiyalji semptomlarını iyileştirmede etkilidir.

semptomlartedavi
Adet kramplarıAnında rahatlamak için midenize ısı uygulamayı deneyin.
Ağrı seviyesiBilişsel davranışçı terapi, ağrı seviyenizi etkileyen düşünce ve davranışları yönetmenize yardımcı olabilir.
Kas ağrılarıDüzenli bir egzersiz rutini ağrı seviyenizi azaltmaya yardımcı olabilir.
kapsayanDerin nefes alma veya meditasyon yoluyla rahatlama yapın.
depresyonGevşeme tekniklerini ve yoga, akupunktur veya masaj terapisini deneyin.
Uyku eksikliğiGündüz uykularını sınırlandırın, yatmadan önce kafein ve uyarıcı aktivitelerden kaçının.
IBSDaha fazla meyve ve sebze yiyin ve süt, kafein, şeker ve alkol alımınızı sınırlandırın.

Bir egzersiz programına veya alternatif tedaviye başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Kaslarınızda daha fazla stres oluşmasını önlemek için kendinizi eğitmek ve vücudunuzu dinlemek önemlidir.

Bu makaleyi paylaşın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *