Fibromiyalji nihayet resmi bir tanı olarak kabul edilir! Lütfen bu bilgileri paylaşın

Fibromiyalji nihayet resmi bir tanı olarak kabul edilir! Lütfen bu bilgileri paylaşın

1 Ekim 2015’te fibromiyalji nihayet ABD’de resmi olarak onaylanmış ICD-10-CM resmi kodunu aldı.

Uluslararası Hastalık Sınıflaması, 10. Revizyon, Klinik Modifikasyon anlamına gelen ICD-10-CM, Medicare ve Medicaid bakım merkezleri ve Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi için tanı kodlarının bir listesidir. -CM, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan hastalıkların istatistiksel sınıflandırması ICD-10’a dayanmaktadır.

ICD kodları, doktorlar, sigorta şirketleri ve devlet kurumları dahil olmak üzere sağlık sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Teşhis edilen ve sınıflandırılan hastalık ve bozuklukları tanımlamak için kullanılırlar.

1 Ekim’den önce, fibromiyaljili bir hastanın teşhisinde, doktorlar belirtilmemiş genel kod 729.1 – miyalji ve miyozit aldı. Her türlü kas ağrısı veya iltihap, koda dahil edilebilir. Ancak FM, kendi kodu M79.7 – Fibromiyalji ile ayrı bir varlık olarak tanınır.

Neden önemlidir?

Fibromiyalji için bir ICD-10-CM kodunun birçok potansiyel faydası vardır, ancak özellikle dört tanesi akla gelmektedir.

Fibromiyaljinin kendi teşhis koduna sahip olması, doktorların gerçek olmadığı konusunda ısrar etmesini önler. Dünya Sağlık Örgütü ve ABD hükümeti resmi olarak anlaştı. 
ICD-10-CM kodları, Medicare ve Medicaid sigorta şirketleri tarafından kullanılır. Şimdiye kadar, bazı sigorta şirketleri gerçek bir hastalık olmadığında ısrar ederek fibromiyalji tedavilerini kapsamayı reddetti. Aynı şeyi söyleyemezler. 
Sadece bir tanı temelinde belirlenmemenin dezavantajına rağmen, meşru bir tanı olarak tanınan fibromiyalji nedenlerden biridir, bazen reddetme için bir temel olarak kullanılır ve biraz daha basit bir sakatlığa yol açabilir.
Başka bir teşhis kodu, fibromiyalji araştırmalarının tutarlılığını artıracaktır. Ulusal Ağrı Raporu’ndaki son makalesinde, Ginevra Liptaň, MD şunları kaydetti: “Yeni kod, fibromiyalji sonuçlarının tedavisinin daha derinlemesine analizine de izin verecek. Bu gözlemsel çalışmaların birçoğunun ayrıntıları bu kodlar izlenerek toplanmaktadır. Teşhis. Kendi teşhis kodları olmadan, fibromiyalji çalışmaları, gerçek fibröz hastalardan alınan veriler de dahil olmak üzere guaj verileri, ancak kas ağrısına neden olan başka bir hastalık tarafından engellenmiştir. ”  
Uzun bir yolculuğun doruk noktası

Fibromiyaljinin meşruiyetine giden yol uzun ve zordu. Amerika Birleşik Devletleri hükümeti uzun yıllar dindirmesine izin verdikten sonra fibromiyaljinin gerçek olduğunu anlamaya başladı. FDA, ilk ilaç tedavisinin FM tedavisi için onaylandığı 2007’de öncülük etti. Bu nedenle 2012 yılında Sosyal Güvenlik İdaresi fibromiyaljiyi meşru bir engel olarak tanıyan bir karar yayınladı. Bugün, 2015 yılında Medicare ve Medicaid bakım merkezleri ve Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi resmi olarak FM kodunun teşhisini kurdu.

Bu, meşruiyet üçlüsünü tamamlar ve Mart ayında isme layık bir kutlama oluşturur!

Genel yayın yönetmeni Karen Lee Richards ProHealth. Fibromiyaljisi olan bir hasta, Ulusal Fibromiyalji Derneği (NFA) adı verilen kar amacı gütmeyen kuruluşu kurdu ve sekiz yıl başkan yardımcısıydı. Ayrıca FM ve diğer görünmez hastalıklara adanmış ilk renk ve parlaklık dergisi olan Fibromyalji’nin baş editörüdür. NFA’dan çıktıktan sonra Karen, fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromu için bir rehberdi. New York Times Company, daha sonra Sağlık Merkezi Sağlık Ağı Kronik Ağrı Kılavuzu olarak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *