Fibromiyalji neden boyun ağrısına neden olur?

Fibromiyaljiden boyun ağrısı ile karşı karşıya

Fibromiyalji, tam anlamıyla boyunda bir ağrıdır. Vücutta ağrıya neden olduğu bilinmesine rağmen, fibromiyalji boyun ağrısı birçok insan için ortak bir şikayet gibi görünmektedir.

Boyunlarımızın ağrıya daha duyarlı olmasının bir nedeni var mı? Eğer öyleyse, rahatlamak için ne yapabiliriz?

Fibromiyalji neden boyun ağrısına neden olur?

Cevaplamamız gereken ilk soru: neden boyun ağrısına daha meyilliyiz? Bunun birkaç olası nedeni vardır.

Kesin nedeni bilinmemekle birlikte, olası bir suçlu, boyunda bulunan tetik noktaları olabilir. Boyunda, başın ve omuzların tabanında ve üst sırtta bir dizi hassas nokta bulunabilir. Ağrının neden boyundan başlayabildiğini veya başka bir yerden kaynaklanan ağrı ile bulaşabildiğini görmek kolaydır.

Fibromiyaljisi olanların da kaslara kan akışını ve / veya oksijeni azalttığına inanılmaktadır. Bu, fibro boyun ağrısı da dahil olmak üzere birçok ağrıya neden olabilir.

Ayrıca fibromiyaljisi olan kişilerde bulunan bir başka yaygın faktör olan sinir hasarının bir sonucu olabilir.

Kötü uyku alışkanlıkları da boyun ağrısına katkıda bulunabilir. Yanlış pozisyonda uyumak boyun kaslarında gerginliğe neden olabilir.

Bir çalışma, fibromiyaljili boyun ağrısının başka bir nedeninin atlasın yanlış hizalanması olabileceğini düşündürmektedir. Atlas, boynun üst kısmıdır ve herhangi bir yanlış hizalama, hatta en küçük miktar bile, ana semptom boyun ağrısı olan birkaç rahatsız edici semptomlara yol açabilir.

Fibromiyalji boyun ağrısı tedavisi

Cevaplamamız gereken bir sonraki soru şudur: fibromiyaljide bu kadar yaygın olan boyun ağrısını tedavi etmek için ne yapılabilir? Bu yedi fibromiyalji boyun ağrısı tedavisi seçeneği biraz rahatlama sağlayabilir.

Hareket

Fibromiyalji ile egzersiz yapmak büyük bir zorluktur, ancak hareketin fibro ağrısını azaltmaya yardımcı olacak en iyi şeylerden biri olduğu bulunmuştur. Nazik germe egzersizleri kaslarınızın sertleşmesini ve zayıflamasını önlemeye yardımcı olur. Hareketsizlik, boyundaki tetik noktalarının ağrısını artırabilir.

Pilates veya yüzme gibi egzersizler fibromiyaljisi olan birçok kişi için yararlı olabilir. Sadece basit uzanımlar ve gün boyunca ılımlı miktarda aktivite ve hareket bile büyük bir yardımcı olabilir.

Fibromiyalji Haberleri Bugün   , özellikle boyun ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı egzersizleri paylaştı:

  • Kollarınız uzatılmış olarak bir duvara yaslanın. Kollarınızı bir kar meleği yapıyormuş gibi yukarı ve aşağı hareket ettirin. Gerginliği hissetmek için yavaşça hareket edin. Başınızı ve sırtınızı her zaman duvara yaslayın. 10’luk bir set yapın.
  • Kolların yanlarında otur. Omuzlarınızı silkin ve bıraktıkça büyük ölçüde serbest bırakın. Kaslar serbest bırakıldıktan sonra titreyebilir. Sadece anlık ve bittiğinde daha iyi hissediyor.
  • Yavaşça oturun, başınızı göğsünüze getirin, sonra yavaşça başınızı kaldırın ve başınızı geri koyun. Bunu akıcı bir hareketle yapmaya çalışın. Bunu yaparken, başınız geri geldiğinde tamamen açık olması için ağzınızı yavaşça açın.

Yumuşak Masaj

Masaj terapisi boyun ağrısını hafifletmek için yararlı olabilir. Kendi kendine masaj aletleri bile bazı insanlar için yararlıydı.

Akupunktur

Akupunktur tedavisi, boyun ağrısı tedavisi söz konusu olduğunda birçok insan için dikkate değer bir yardımcı olmuştur.

Rahatlamak

Rahatlamayı öğrenmek bir sanat formudur, ancak çok faydalıdır. Stres, ağrıya yol açan fiziksel gerilime yol açar. Gevşeme teknikleri ağrıyı azaltmada çok yardımcı olabilir. Dikkat, derin nefes alma ve vücut taraması son derece yararlı araçlar olabilir.

Sevdiğiniz şeyleri yapmak veya sizi sakin hissettirmek için zaman ayırmak, yaşamın stresini daha katlanılır hale getirmeye yardımcı olabilir. Bazıları gazete yapmayı, boyamayı veya renklendirmeyi, doğada zaman geçirmeyi, oyun oynamayı, banyo yapmayı veya bulmaca yapmayı sever. Size huzur ve neşe getiren ne olursa olsun, buna zaman ayırın!

Magnezyum

Fibromiyaljisi olan birçok insan magnezyumda düşüktür, bu da diğer şeylerin yanı sıra kas krampları ve halsizlik ile sonuçlanır. Magnezyumunuz düşükse, takviye almak veya magnezyum yağı veya sprey kullanmak kaslarınızı gevşetmeye ve boyun ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

  • Kronik ağrı kesici
  • Fibromiyalji ağrı kesici

Topikal krem

Boğaz veya sert kasları yatıştırmak ve boyun ağrısını azaltmak için kullanılabilecek birkaç krem ​​ve merhem vardır. Bu ürünlerin çoğu arnika gibi doğal ağrı kesiciler içerir.

ilaç

Tezgahın üzerinde ibuprofen, naproksen veya asetaminofen gibi ağrı kesici ilaçlar birçok kişinin rahatlamak için başvurduğu seçeneklerdir. Bir doktor ayrıca daha şiddetli ağrıya yardımcı olmak için bir kas gevşetici reçete edebilir.

Sosyal medyada fibromiyalji topluluğuna döndüğümde, diğer insanların fibromiyalji boyun ağrısı ile başa çıkmasına yardımcı olan şeyler için bazı öneriler aldım. Bu öneriler arasında uçucu yağlar, ısı terapisi için kullanılan pirinç paketleri ve tezgah üstü ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler yer almaktadır.

Fibromiyaljinin neden neden olduğu tüm acıya neden olduğuna dair cevaplar bulmak için araştırmalar devam etmektedir. Henüz tüm cevaplara sahip olmasak bile, yalnız acı çekmediğimizi bilmek rahat olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *