Fibromiyalji ile ‘Mükemmel Ev Hanımı’ olamam ve sorun değil.

Gönderen: Alicia Thompson

İtiraf etmeliyim ki, oldukça sıradışı bir çocuktum. Yemek şovları Martha Stewart ve “I Love Lucy” yi izleyerek büyüdüm. Lekesiz bir ev ile ideal 1950’lerin ev kadını olmayı hayal ettim. (Biliyorum, bana eski moda deyin, ama bana eğlenceli geldi.) Bir gün Martha Stewart’ın bir şekilde zaman bulduğu ayrıntılı el sanatlarını yaptığımı hayal ettim. Gurme yemek, ev yapımı ekmek, taze tereyağı ve hala dikmek, zanaat, temiz ve bahçe için zaman sahip hayal. Bir gün mükemmel olmayı hayal ettim.

Sonunda benim büyük hayalim olduğunda, ev hanımı olarak zamanımı nasıl kullanacağımı planladım. Evimi lekesiz tutacak, her gece akşam yemeği pişirip boş zamanlarımda eğlenceli el sanatları üzerinde çalışacaktım. Sonunda hayalini kurduğum tüm eğlenceli projeleri yapmak için zamanım olacaktı. Evimizi bir ev yapacaktım ve çok heyecanlandım!

Ama planladığım şekilde gitmedi. (Ve dürüst olmak gerekirse, bunun iyi olduğunu fark ettim!)

Evlendikten yaklaşık bir yıl sonra fibromiyaljim olduğunu öğrendim. Planladığım şeylerin çoğunu yapmama engel olan yorgunluk ve acı ile mücadele ediyordum. Kendimi çoğu günüm kanepede televizyon izlerken ve yapmak istediğim tüm projeleri hayal ederek geçirirken buldum.

Gerçekten iyi günlerimde kendimi sınırlarımı zorlayacak ve listemdeki her şeyi yapmaya çalışacağım. Tekrar tekrar, kendimi çok zorladım ve haftalarca bir şey yapmak için çok fazla acı çektim. Öylesine sinirlendim ki, ne kadar çok denesem denesem, vücudum beni bırakmaya devam etti.

Vücudumun ideallerime ayak uyduracak gücü ve enerjiye sahip olmadığını kabul etmek kolay değil. Ayları suçlu, tembel ve işe yaramaz hissederek geçirdim. Kendimi hayal kırıklığına uğratmanın hayal kırıklığı muhtemelen üstesinden gelmem gereken en büyük engeldi.

Sıklıkla, kronik hastalık topluluğundaki kişiler, diğer insanların hastalığımıza verdikleri yanıtların zorluklarını ve hayal kırıklıklarını tartışırlar. Ancak diğer insanların beklentilerinden daha çok mücadele ediyoruz. Bazı günler kendimizle savaşmalıyız.

ULUSAL FİBROMİYALJİ DERNEĞİ KAYNAKLARI

Fibromiyalji ile ilgilenin Fibromiyalji
hakkında Fibromiyalji ile
yaşamak: sırada ne var?
Sonunda bir adım geri çekilmemin ve gerçekten neyin önemli olduğunu bulmam gerektiğini fark ettim. Kocam kendime çok zor olduğumu tekrar tekrar güvence altına aldı ama haklı olduğunu fark etmekte zorlandım. Evimizin lekesiz olup olmadığını umursamıyor; bazı geceler fast food olup olmadığımız umursamıyor; bazı günler tek yaptığımın yataktan kalkmak umurunda değil. Arkadaşlarım evime girip beni yargılamıyor çünkü olması gerektiği kadar temiz değil. Çoğu zaman, arkadaşlarım ve ailem en sinir bozucu hatalarım olarak bulduğum şeyleri bile fark etmiyor.

Dürüst olmak gerekirse, kendimi kancadan çıkarabileceğimin farkına vardı. Martha Stewart olmak zorunda değilim. Hayatımdaki her şeyin mükemmel olması gerekmiyor. Bazen sadece yavaşlamak ve kaosta bile hayatın güzelliğinin tadını çıkarmak gerekir.

Hayatım mükemmel değil. Ve ben bununla iyiyim

Referencehttps: //www.ushealthmag.co

Bunu Paylaş:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *