Fibromiyalji, her şey acı olduğunda

Jorge Franchella tarafından |

Belirtileri kontrol etmek ve hastaların yaşam kalitesini iyileştirmek için tedavi etmesine rağmen, spesifik ve kesin bir tedavisi olmayan kronik bir hastalıktır.

Aniden ve sinir bozucu bir şekilde, bazı insanlar vücudun farklı bölgelerinde rahatsızlık hissediyorlar   . Yavaş yavaş biraz kafa karıştırıyorlar çünkü  açıklamak kolay değiller  ve farklı nedenlerle ilişkilendiriliyorlar.

Günler geçtikçe,  bazı noktalara basmak daha fazla acı verse de, bu ağrılar tüm vücuttan geliyor gibi görünüyor  . Bir anda dayanılmaz hale gelirler   ve Fibromiyalji adı verilen bir resim oluşur   .

Teşhise giden uzun bir yol

Kadınlarda daha sık görülür (yaklaşık% 4-6 daha fazla acı çeker), bunu ağrı algısında bir durum olarak tanımlayabiliriz  Otoimmün bir hastalık değildir ve iltihaplanmaya dayanmaz. Doktorlar sadece  tanıma sırasındaki hassas noktaların sayısına bağlı olarak değil, semptomlara (ne hissettiğine) göre  teşhis koyarlar.

 Bu hastalığı tespit etmek için özel bir çalışma yoktur  , ancak yine de diğer sağlık sorunlarını ekarte etmek için bir laboratuvara veya röntgene ihtiyacınız olabilir. Ağrıya ek olarak, fibromiyalji başka birçok belirtiye neden olur: hastaların  yorgunluğu  , uyku bozuklukları ve yüzde 25’e kadar anksiyete veya depresyon vardır.

Efora zayıf tolerans, genel sertlik hissi (özellikle sabah kalkarken), tanımlanması zor iltihaplanma hissi, ellerde yaygın olarak etkilenen karıncalanma, migren baş ağrıları, adet ağrıları, kolon gibi semptomlar da çok sık görülür. tahriş, ağız kuruluğu ve gözler.

Ona ne sebep oluyor?

Bu değişikliğin nedeni bilinmemektedir, ancak birçok faktörün olduğu düşünülmektedir   . Hastalığı belirgin bir neden olmadan geliştiren insanlar vardır ve diğerlerinde  enfeksiyon, araba kazası veya diğer durumlarda bilinen başka bir hastalık yaşam kalitesini sınırladıktan sonra ortaya çıkan (örneğin romatoid artrit) sonra tanımlanabilir süreçlerden sonra başlar  .

Bu tetikleyici ajanlar hastalığa neden gibi görünmemektedir, ancak muhtemelen yaptıkları şey   , belirli uyaranlara cevap verme yeteneklerinde gizli bir yatkınlığı  olan bir kişide  uyanmaktır . Tanı neredeyse romatizmal hastalıkların dışlanması nedeniyle ortaya çıkar.

1. Önceki hafta boyunca ortaya çıkan ağrı ve semptomlar: Çok sayıda farklı ağrılı alan artı bu semptomların şiddeti: yorgunluk; yorgun uyanmak; bilişsel problemler (hafıza veya düşünme)

2. Benzer seviyede en az üç ay kalan semptomlar.

3. Ağrı ve diğer semptomları açıklayabilecek başka bir sağlık sorunu yoktur.

Tedavinin amacı  ağrıyı iyileştirmek ve  eşlik eden  semptomları tedavi  etmek, yaşam kalitesinde iyileşme sağlamaktır. Salgınların tetikleyicilerinin neler olduğunu bilmek,  varsa (anksiyete ve depresyon) varsa ilişkili psikolojik rahatsızlıkların tedavisini  yapmak ve gerçekleştirmek önemlidir.  günlük yumuşak fiziksel egzersiz .

İyi huylu bir karaktere sahiptir, çünkü  sekel üretmez veya hastanın hayatta kalmasını etkilemez  . Her durumda, hastanın yaşam kalitesi üzerindeki etki bir kişiden diğerine çok değişkendir ve sınırlayıcı olabilir.  Onunla yaşamayı öğrenmek çok önemlidir  .

Jorge Franchella, Spor Doktoru ve Kardiyolog (MN 44 396) UBA Spor Tıbbı Lisansüstü Uzmanlık Kursu Direktörüdür. Hospital de Clinicas UBA Fiziksel Aktivite ve Spor Programı Direktörü.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *