Fibromiyalji Hastalarında İlk Kez Görülen Beyin Enflamasyonu

Fibromiyalji Hastalarında İlk Kez Görülen Beyin Enflamasyonu

Beyin iltihabı, özellikle kronik ağrısı olan hastalar için önemli bir tartışma ve araştırma konusu olmuştur. Bununla birlikte, son zamanlarda fibromiyalji hastalarında ilk kez beyin iltihabı görülmüş ve incelenmiştir.

Bu çalışmaya öncülük eden araştırma ekipleri şunları içermektedir: Massachusetts Genel Hastanesi Radyoloji Bölümü ile PhD Daniel S. Albrecht ve Marco Loggia ve PhD, Anton Forsberg ile Klinik Nörobilim Bölümü ile çabalarını birleştiren Harvard Tıp Okulu İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nde. Kombine çabaları ve sınavları ile çalışmalarının sınırlarını genişletebildiler. İlk kez araştırmacılar, iki görüntüleme tekniği, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve pozitron emisyon tomografisi (PET) veya MR / PET taraması kullanarak fibromiyalji hastalarının beyinlerinde yaygın inflamasyonu (glial hücreler) görebilirler.

Özellikle tıp dünyasında doktorlar veya diğer profesyoneller tarafından belirli semptomlar veya duygular göz ardı edilebildiğinde, hastaların hak ettikleri doğrulamayı almaları önemlidir. Aslında, insanlar genellikle yaşadıklarının hayali olduğuna inanmaya yönlendirilirler. Bununla birlikte, fibromiyalji hastalarının beynindeki nörokimyasal değişikliklerin kanıtını bularak, bazı hastaların karşılaştığı önyargı veya damgalama azaltılabilir.

Lütfen doktor olmadığımı unutmayın. Bu makale kapsamlı bir araştırma yapılmış olsa da, aşağıdaki bilgileri doktorunuzun uzmanlığı veya tavsiyesi ile değiştirmeyin. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, en kısa zamanda doktorunuza başvurun.

GLIAL HÜCRE NEDİR?

KIRMIZI ORBIT TV

Glial hücreler merkezi sinir sisteminde en çok bulunan hücrelerdir. Beyindeki ve omurilikteki sinir hücrelerini çevreler. Nöronları destekler ve korurlar. Beyinde astrositler, mikroglia ve oligodendrositler dahil olmak üzere farklı tipte glial hücreler vardır.

O NASIL ÇALIŞIR?

Glial hücrelerin aktivasyonunun taranması ve gözlemlenmesi, kronik ağrısı olan hastalarda beynin çalışması ve görüntülenmesi sırasında önemli bir süreçtir. MR / PET, iki işlemi bir araya getiren bir süreçtir.

MRI radyasyon kullanmaz. Güçlü mıknatıslar, radyo dalgaları ve bir bilgisayar kullanarak dokuların yapısal ve fonksiyonel detaylarını sunar.

PET taramaları, radyoaktif izleyiciler içeren spesifik boya kullanır. Bu izleyiciler daha yüksek kimyasal aktivitenin olduğu yerlerde toplanır, bu da belirli koşulları ayırt etmenin daha kolay olabileceği anlamına gelir, çünkü daha yüksek bir kimyasal aktivite gösterebilir veya bu aktiviteye sahip olabilirler. Tarama, kimyasal aktivite bölgesinde parlak noktalar gösterecektir. Daha spesifik olarak, radyasyonun nereye verildiğini tespit eder.

MR / PET taramasının birleşik teknikleri ile araştırmacılar, kronik ağrısı olan hastalarda nöroenflamasyonu belgeleyebilir. Daha spesifik olarak, bu makalede daha ayrıntılı tartışılacak olan fibromiyalji hastalarının da glial hücreleri aktive edip etmediğini tespit etmeye yardımcı olabilir.

MASAJLAR GENEL HASTANE (MGH) İNCELEMESİ

Massachusetts Genel Hastanesi (MGH) çalışmasındaki ekip, 2015 yılında kronik ağrısı olan hastalarda glial hücrelerin aktivasyonuna odaklanan araştırmalar yürüttü. Kombine MR / PET tarama tekniklerini kullanarak hastalarda nöroenflamasyonu başarılı bir şekilde görüntülediler. Ekip, fibromiyalji hastalarının aktive glial hücreleri olabileceğini test etti ve varsaydı. Çalışma içinde translokator proteine ​​(TSPO) bağlanan bir radyo-verici kullandılar.

CAROLINE ENSTİTÜ ÇALIŞMASI

Bir önceki çalışmaya benzer şekilde, Karolinska Enstitüsü’nün ekibi de ilgili bir yaklaşım yürüttü. Araştırma ekibi TSPO bağlayıcı PET izleyicisini araştırdı ve gözlemledi.

Her iki ekip de çalışmalarını ve tekniklerini fibromiyalji hastaları çalışmalarında birleştirdi.

SONUÇLAR

Açıkçası, araştırmacılar kombine MR / PET tekniklerini kullanarak fibromiyalji hastalarında ilk kez beyin iltihabı gördüler. Daha yüksek yorgunluk seviyelerine sahip olduğu bildirilen fibromiyalji hastaları, beyindeki daha yüksek TSPO seviyeleri gösterdi. Daha spesifik olarak, beynin, cingulate gyrus adı verilen duygusal işleme bağlı belirli bir bölgesinde bulundu. Bu nedenle, glial aktivite yorgunluk ile ilişkili bölge ile ilişkili olabilir. Fibromiyalji hastalarında sağlıklı kontrollere göre daha fazla inflamasyon bulunması nedeniyle, gelecekteki keşiflere ve daha fazla çalışmaya yol açabilir.

Bu bulgular sadece başlangıç. Bu araştırma ve kanıtlar, hastaların fibromiyaljinin karşılaştığı ağrının hayali olmadığını ve hissettiğiniz ve yaşadığınız şeyin gerçek olduğunu doğrulamaya yardımcı olabilir. Tabii ki, bunu size söyleyecek birine ihtiyacınız yok, ancak bilimsel ve tıbbi alanı genişletmeye yardımcı olabilir. Bu, gelecekteki çalışmalara ve daha fazla gözleme yol açabilir. Fibromiyalji için bir tedavi veya tedavi olmadığından, fibromiyalji hastalarında beyin iltihabına odaklanan çalışmalar, belirli semptomları hafifletmenin bir yolunu bulmaya yardımcı olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *