Fibromiyalji “Fotoğraflarda gülümsemem ama acısız bir gün geçirmem.”

Georgina Harvey 28 yaşında ve fibromiyalji nedeniyle tek bir günü tamamen ağrısız geçirmedi. Burada sizin şahidiniz.
Son zamanlarda ne zaman ağrı hissettin?

Her ne olabilirse – baş ağrısı, omuz kasılması, böbrek taşı veya ayak parmağı çubuğu – iyileşmiş olabilirsiniz.

Fakat bu gece her gün nasıl kalktığınızı ve bu rahatsızlığın kesinlikle ortadan kalkmayacağını bilin.

Kronik ağrısı olan insanlar için bu hayat. Birçok insan hayal kırıklığına uğradı çünkü diğer insanların semptomları görünmez görünüyor ve çoğu zaman insanlar bunları anlamıyor ve küçümsemiyor. Eylül, uluslararası ağrı bilinci ayıdır ve BBC Three, fibromiyaljili 28 yaşındaki İngiliz kadın Georgina Harvey’i bu şartla sürekli yaşamanın nasıl olduğunu daha iyi anlamanın ifadesini paylaşmaya davet etti.

“Tüm sinir uçları yanmış gibi.” “Temmuz 2016’da bir sabah her zamanki gibi uyandım, ancak hareket etmeye çalışırken vücudumdan geçen çok yoğun bir ağrı hissettim.

Sanki bütün sinir uçları yanmış ve çığlık atabildim.

Resimlerdeki gülüş, Georgina Harvey’in her gün dört yıl boyunca çektiği acıyı ortaya çıkarmıyor.

Annem odama koşarak geldi, beni bir kenara aldı ve duygu bitene kadar yanımda kaldı. Fibromiyalji salgını geçirdiğimi biliyorduk, ancak iki yıl önce tanı konduğumdan beri en kötüsüydü.

Sorunum, menenjitten kısa bir süre sonra iyileştikten kısa bir süre sonra boğazımı germek zorunda kaldığım 19 yaşındayken başladı.

Daha sonra omuzlarında delici bir karıncalanma hissi ve derin bir bel ağrısı haline geldi.

Zayıf duruş nedeniyle olduğunu düşündüm, ama 21 yaşına girdiğimde ağrı neredeyse sabitti.

X ışınları, kan testleri, MRG taraması yaptım ama hiçbir şey görmedim.

Bana güçlü ağrı kesiciler verdiler ve ağrı dayanılmaz hale geldiğinde doktor dozu ya da tipi arttırdı.

Rahatsızlığı hayal edebileceğiniz en kötü karın ağrısı olarak tanımladım, ama sırtımda, sanki kaburgalarımda patlamış gibi, yoğun göğüs basıncı ile birlikte.

Başa çıkmak zorunda olduğum tek alternatif morfin olduğu için tıbbi izin aldım ve teşhise yol açan romatologlara yönlendirildim.

Georgina, “Her şeyin bir etkisi oldu: iş, egzersiz, sosyal yaşam,” diyor.

Fibromiyaljinin ne olduğunu açıkladı: önemli bir sinir sistemi hastalığının neden olduğu kronik ağrı, ancak spesifik bir tedavi ya da tedavi olmadığını, sadece sorunun üstesinden gelmenin yollarını söyledi.

Önerdiğim şeyleri yapmak için uzun yıllar geçirdim – haplar, yoga, yüzme, fizik tedavi ve bilişsel davranışçı terapi, ama acıyı hafifletecek hiçbir şey yoktu.

Sonunda başıma gelenler beni teşhis etmeme rağmen, bunun benim birlikte yaşamak zorunda olduğum bir şey olduğunu düşünmeme neden oldu.

“Her şeyi etkiler,” acı bugün kalçalarım ve ayaklarımda yayılıyor ve ayrıca mide problemleri de geliştirdim.

Telefonda konuşmak, bir sütyen giymek veya sadece bir sandalyede oturmak gibi günlük aktiviteler bir ağrı salgını tetikleyebilir ve duş almak yorucu olabilir.

Ağrı, Georgina’ya açıkça düşünmesini yasaklayan bir zihinsel ağırlık duygusu verir.

Hiçbir zaman kendimi gergin hissetmedim çünkü fibromiyalji uykumu etkiler ve beyinde sis yaratır, bu da çok acı çekerken net bir şekilde düşünmemi engelleyen zihinsel bir ağırlık duygusu.

Her zaman biraz utangaç oldum, ama şimdi konuşma yapmak daha da zor. Genel olarak, beni endişelendiriyor çünkü her zaman yanındayım.

Her şeyin bir etkisi vardı: iş, egzersiz, sosyal yaşam. Bana önerdikleri öneri “devam etmektir”, ancak kötü bir bölüm varken hiçbir şey yapamam, bu yüzden bir kısır döngü.

Ayakta durup durmam gerekip gerekmediğimi ve ne zamandan beri eve döneceğimi düşünmeliyim.

Yapabilirsem çoğu zaman plana devam etmek için mücadele ediyorum, çünkü acının beni veya arkadaşlarımı durdurmasını ve özür dilememi istemiyorum.

Ancak çoğu zaman, yorgunluk ve ağrı çok şiddetli olduğunda, izole bir yere, genellikle bir banyoya taşınmalıyım.

– Ağrıyı Yönetmek – Su şişesi veya battaniye gibi daha iyi hissetmemi sağlayacak bazı şeyler var. Vücudum çok hassas olduğu için kendimi iyi hissettiren veya iyi bir dokunuş sağlayan nesnelere gerçekten takıntılıyım.

Ayrıca yürümeyi severim, ama kendi hızımda yapmalıyım. Patlamalardan kaçınmama yardımcı oluyor ve her zaman ruh halimi iyileştiriyor.

Bazen bir şişe sıcak su yardımcı olur.

Geçen yıl 90 dakikalık bir dönüş yolculuğunu önlemek için, olay pazarlamamda Londra’daki işimden ayrıldım.

Hiçbir zaman tamamen acısız bir günüm olmamasına rağmen, bazıları diğerlerinden daha yönetilebilir. Her zaman hatırlıyorum, benden daha çok acı çeken insanlar var. Ailem de beni teşvik ediyor. Ailemle yaşıyorum ve bana birçok duygu konusunda yardımcı oluyorlar.

Erkek arkadaşım da bana yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor, ancak ilişkimiz durumumdan etkilendiğinde kendimi suçlu hissediyorum. Son zamanlarda romantik bir öğle yemeğinden sonra araca doğru yürüdük, ancak otoyolda soğuktu ve sallama yerde çökmeme neden oldu.

Benim için kronik ağrı ile nasıl yaşayacağına dair bilgi vermek önemlidir, çünkü fibromiyaljiye sahip olduğumu söylediğimde hiç kimse sorunu duymadı ve “görünmez” olduğu için ne yazık ki çok fazla damgalanma var. İnsanlar tarafından küçümsendi ve birkaç lider bana anlamadıklarını söyledi.

Neyse, biliyorum: Şaka yapıyorum. Gittiğimde, Instagram’a gülümsemiyorum ve gülümsemiyorum. Ancak bu resimler, sahip olduğum en güçlü ağrı kesici arasında olduğumu ve eve döndüğümde ağlamaya başladığımı göstermiyor.

Benim durumumda kim olduğumu tarif etmek istemiyorum. Evet, bu benim bir parçam ama bana hükmetmesine izin vermemeye kararlıyım.

Bu yayını paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *