Fibromiyalji doktorları uyarıyor: “Tramadol diğer ilaçlardan daha fazla hayat öldürüyor”

Günde yüz binlerce insanın aldığı tramadol tarafından reçete edilen ağrı kesici, eroin ve kokain de dahil olmak üzere diğer tüm ilaçlardan daha fazla insanı öldürüyor.

Doktorlar uyarıyor: 'Tramadol diğer ilaçlardan daha fazla hayat öldürüyor'

Ağrı kesici doğru alınırsa zarar vermez, ancak diğer ilaçlarla veya alkolle karıştırıldığında çok tehlikeli hale gelir. Geçen yıl, Kuzey İrlanda’da sadece tramadol ile ilgili 33 ölüm meydana geldi. Ölenler arasında 16 yaşında bir kız ve 70 yaşında bir emekli vardı. Opioid ilacı orta veya şiddetli ağrıyı tedavi etmek için kullanılır ve sadece reçete ile alınmalıdır. 2014 yılında, reçetesiz dağıtılamayan yasadışı bir sınıf “C” opioid ilacı olarak sınıflandırıldı.

Sorun şu ki, birçok insan zaten Tramadol’a bağımlı ve bunu almak için karaborsaya yöneliyorlar, çünkü artık tedaviyi bitirdikleri veya doktor başka bir ilaç reçete ettikleri için reçete alamıyorlar.

Kuzey İrlanda eyalet patoloğu Profesör Jack Crane, “Sık kullanılan ve reçete edildiği gibi bir ilaç olarak, insanların Tramadol’u tıbbi gözetim riski olmadan aldıklarında sahip oldukları potansiyeli fark ettiklerini düşünmüyorum.” Dedi.

Vinç, “A” sınıfına yükseltilmek için Tramadol derecesinin tekrar güncellenmesini gerektirir.

Ağrı yönetimi: tolerans ve bağımlılık

Ağrı tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar bağımlılık yapabilir. Bağımlılık bağımlılık veya fiziksel hoşgörüden farklıdır. Fiziksel bağımlılık durumunda, bir madde aniden askıya alındığında yoksunluk belirtileri ortaya çıkar. Tolerans, bir maddenin ilk dozu zamanla etkinliğini kaybettiğinde ortaya çıkar. Bağımlılık, bazı insanların narkotik ağrı kesiciler kullanarak geliştirdiği psikolojik ve davranışsal bir tepkidir.

Uzun süre opioid ilaç alan insanlar, bağımlı oldukları anlamına gelmese de, tolerans ve fiziksel bağımlılık geliştirebilirler. Genel olarak, narkotikler yeterli tıbbi gözetim ile kullanıldığında bağımlılık insanların sadece küçük bir yüzdesinde görülür.

Afyon veya morfininkine benzer etkileri olan opioid analjezikler çok bağımlılık yapabilir ve beyindeki ağrı hissini engelleyen reseptörlere yapışarak çalışabilir.

Doktorunuzun doğrudan gözetimi altında yapılmadıkça, 3 veya 4 aydan fazla kullanılmamalıdır.

Afyon ilaçlarının bazı isimleri:

  • kodein
  • fentanil
  • Hydrocodone.
  • hidromorfon
  • Meperidina
  • morfin
  • oxicodona
  • Tramadol

Bunu paylaş:

Leave a Reply

Your email address will not be published.