Fibromiyalji doktorları uyarıyor: “Tramadol diğer ilaçlardan daha fazla hayat öldürüyor”

Her gün yüz binlerce insanın kullandığı tramadol reçeteli ağrı kesici, eroin ve kokain de dahil olmak üzere diğer tüm ilaçlardan daha fazla insanı öldürüyor.

Ağrı kesiciler uygun şekilde alınırsa hasara neden olmaz, ancak diğer ilaçlarla veya alkolle karıştırıldığında çok tehlikeli hale gelir. Geçen yıl Kuzey İrlanda’da sadece Tramadol ile ilgili 33 ölüm meydana geldi. Ölenler arasında 16 yaşında bir kız ve 70 yaşında bir emekli vardı. Opioid bazlı ilaç orta veya şiddetli ağrıyı tedavi etmek için kullanılır ve sadece reçete edilmelidir. 2014 yılında, reçetesiz teslim edilemeyen yasadışı C Sınıfı bir opioid ilacı olarak sınıflandırılmıştır.

Sorun şu ki, birçok insan zaten Tramadol’a bağımlı ve bunu almak için karaborsaya yöneliyorlar, çünkü artık tedaviyi sonlandırmak için reçete alamıyorlar ya da doktorları başka bir ilaç reçete ediyorlar.

Kuzey İrlanda eyaletinden bir patolog olan Profesör Jack Crane, “Çok sık kullanılan ve reçete edilen bir ilaç olduğu için, insanların Tramadol’u tıbbi gözetim olmadan kullanmaları durumunda sahip oldukları potansiyel riski fark ettiklerini düşünmüyorum.”

Crane, Tramadol sınıflandırmasının tekrar “A” sınıfına güncellenmesi için güncellenmesini gerektirmektedir.

Ağrı yönetimi: hoşgörü ve bağımlılık

Ağrı tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar bağımlılık yapabilir. Bağımlılık fiziksel bağımlılık veya hoşgörüden farklıdır. Fiziksel bağımlılık durumunda, bir madde aniden askıya alındığında yoksunluk belirtileri ortaya çıkar. Tolerans, bir maddenin ilk dozu zamanla etkinliğini kaybettiğinde ortaya çıkar. Bağımlılık, bazı insanların narkotik ağrı kesici ilaçlarla geliştirdiği psikolojik ve davranışsal bir reaksiyondur.

Uzun süre opioid ilaçları alan kişiler, bağımlı oldukları anlamına gelmese de, tolerans ve fiziksel bağımlılık geliştirebilirler. Genel olarak, narkotikler yeterli tıbbi gözetim ile kullanıldığında bağımlılık insanların sadece küçük bir yüzdesinde görülür.

Afyon veya morfininkine benzer etkileri olan opioid analjezikler oldukça bağımlılık yapabilir ve beyindeki ağrı hissini engelleyen reseptörlere yapışarak hareket edebilir.

Doktorunuzun doğrudan gözetimi altında yapılmadıkça 3 veya 4 aydan fazla kullanılmamalıdır.

Bazı afyon isimleri:

  • Kodein.
  • fentanil
  • Hydrocodone.
  • hydromorfon
  • meperidin
  • Morfin.
  • oksikodon
  • tramadol

Bunu paylaş:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *