Fibromiyalji doktorları uyardı: “Tramadol diğer ilaçlardan daha fazla hayat öldürüyor”

Her gün yüzbinlerce insanın kullandığı tramadol reçeteli ağrı kesici, eroin ve kokain dahil olmak üzere diğer tüm ilaçlardan daha fazla insan öldürüyor.

Analjezik, doğru alındığında zarar vermez, ancak diğer ilaçlarla veya alkolle karıştırıldığında çok tehlikeli hale gelir. Geçen yıl Kuzey İrlanda’da yalnızca Tramadol ile ilgili 33 ölüm gerçekleşti. Ölenler arasında 16 yaşında bir kız ve 70 yaşında bir emekli vardı. Opioid bazlı ilaç orta veya şiddetli ağrıları tedavi etmek için kullanılır ve sadece reçeteyle alınmalıdır. 2014 yılında reçetesiz temin edilemeyen yasadışı bir sınıf “C” opioid ilacı olarak sınıflandırılmıştır.

Sorun şu ki, birçok kişi zaten Tramadol’e bağımlı ve karaborsaya yöneliyorlar çünkü artık tedavilerine son verecek reçeteleri alamıyorlar ya da doktorları başka bir ilaç vermişlerdi.

Kuzey İrlanda eyaletindeki bir patolog olan Jack Jack, “Sık sık kullanılan ve reçete edilen bir ilaç olduğu için, Tramadol’u tıbbi gözetim olmadan kullanırlarsa, insanların olası riskleri gerçekleştirdiklerini sanmıyorum” diye açıklıyor.

Crane, “A” sınıfına güncellenmesi için Tramadol sınıflandırmasının tekrar güncellenmesini gerektirir.

Ağrı yönetimi: tolerans ve bağımlılık

Ağrıyı tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar bağımlılık yapabilir. Bağımlılık fiziksel bağımlılık veya toleranstan farklıdır. Fiziksel bağımlılık durumunda, bir madde aniden askıya alındığında yoksunluk belirtileri ortaya çıkar. Tolerans, bir maddenin ilk dozunun zamanla etkinliğini kaybetmesi durumunda ortaya çıkar. Bağımlılık, bazı kişilerin narkotik ağrı kesici kullanımıyla geliştirdiği psikolojik ve davranışsal bir tepkidir.

Uzun süreli opioid ilacı kullanan kişiler, bağımlı oldukları anlamına gelmese de, tolerans ve fiziksel bağımlılık geliştirebilirler. Genel olarak, bağımlılık, ilaçların yeterli tıbbi denetim ile kullanıldığında, insanların küçük bir yüzdesinde meydana gelir.

Afyon veya morfine benzer etkilere sahip olan opioid analjezikler çok bağımlılık yapabilir ve beyindeki ağrı hissini bloke eden reseptörlere yapışarak işe yarayabilir.

Doktorunuz tarafından doğrudan gözetim altında tutulmadıkça, 3 ila 4 aydan daha uzun süre kullanılmamalıdırlar.

Bazı afyon isimleri:

  • Kodein.
  • fentanil
  • Hydrocodone.
  • hydromorfon
  • meperidin
  • Morfin.
  • oksikodon
  • tramadol

Bunu paylaş:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *