Fibromiyalji ayaklarınızı etkilediğinde

Fibromiyalji tedavisi, kelimenin tam anlamıyla başın üstünden ayakların ucuna kadar uzanmalıdır. Ayaklar fibromiyalji ağrısı yaşama olasılığı en yüksek bölge olmasa da, Artrit Araştırma ve Terapi dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir makalede, fibromiyaljili 202 hastanın yaklaşık yarısı ayak problemleri üzerinde çalışmıştır.

Florida’daki Boca Raton’daki özel bir podiyatrist olan DPM’den Dennis Frisch, “Ayak ağrısı için telafi dizlerde, kalçalarda ve sırtta ağrıya yol açar” diyor. Zaten fibromiyalji semptomlarıyla karşı karşıyaysanız, ihtiyacınız olmayan acıyı ekler. Ayrıca, ayak ağrısı düşme ve yaralanma ya da olmasını istediğinizden daha az aktif olma riskini artırır.

Fibromiyalji ile diğer insanların görmezden geldiği ağrının farkında olmanız muhtemeldir. “Genel olarak, fibromiyaljili insanlar daha fazla ağrı duyarlılığına ve daha az ağrı toleransına sahip olduklarından, her yerde ağrıya daha duyarlıdırlar” diyor Dr. Frisch. Aslında, uzmanlar dört kişiden en az birinin ayak ağrısından muzdarip olduğuna inanıyor, ancak çoğu olmasa da birçoğu sadece tedavi almıyor.

Tekrar Bağlanma Noktaları
Doğrudan fibromiyaljiyle ilişkili olmayan, ancak bu duruma sahip olarak yoğunlaştırılabilen yaygın ayak ağrısı kaynakları da vardır. Bir örnek, üçüncü ve dördüncü parmaklar arasında karıncalanmaya ve ezici ağrıya neden olan bir sinirin iyi huylu büyümesi olan Morton nöromudur. Bu hoş olmayan durum kortizon çekimleri veya cerrahi ile tedavi edilebilir.

Plantar fasiit de yaygın bir ayak ağrısı kaynağıdır. Bu durumla, ayağın altındaki yumuşak bağ dokusu iltihaplanır ve ağrılı hale gelir. Genellikle ayakkabıdaki kötü seçimlerin sonucudur. Bir destek kemeri seçmek ağrıyı önlemeye yardımcı olabilir.

Ayak ağrısına rağmen aktif olmak
Frisch, ayak ağrısıyla ilgili sorunun kısır döngü haline geldiği yönündedir. Fibromiyaljisi olan insanlar genellikle yorgun hissettiklerinden, daha iyi hissetmek için ihtiyaç duydukları fiziksel aktiviteden yeterince yararlanamayabilirler. Bununla birlikte, fiziksel aktivite geliştirmeye başlarlarsa, başlangıçta bazı rahatsızlıklar yaşayabilir veya hatta ayaklarına zarar verebilir, fibromiyaljiyi suçlayabilir ve aktif olmaya çalışmayı bırakabilirler. “Genellikle, fibromiyalji için öneri yürüyor,” diye ekliyor Frisch.

Fibromiyalji ile hareket etmek ve gereksiz ayak ağrısından kaçınmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları deneyin:

Doktorunuzla tanışın. Açıkçası ayaklarınızda ağrı hissediyorsanız ayak hastalıkları uzmanınızı görmelisiniz. Ancak bir egzersiz rejimine başlamaya çalışırken ayak hastalıkları uzmanı veya doktorla görüşmek, daha iyi kararlar almaya ve ayaklarınızı sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir.

Doğru ayakkabıları seçin. Frisch, “Yaptığınız her iş için doğru ayakkabının bulunduğundan emin olun,” diyor. Ödeyebiliyorsanız, ağrıyı önlemeye yardımcı olacak kaliteli bir ayakkabı için biraz daha fazla ödeme yapmaya değer. Ayak başparmağı, destek kemeri ve destek ve esneklik sunan taban tabanı olan ayakkabıları arayın.

Yavaşça başlayın. Fibromiyalji biraz öngörülemez bir durum, diyor Frisch. İyi bir günde, egzersizleri aşırı yapmak veya çok yüksek bir topuk giymek için cazip olabilirsiniz; ağrıdan kaçınmak istiyorsanız ılımlılığı tercih edin.
Biraz rahatsızlık bekliyoruz ve kabul edin. Bir egzersiz programına başlarken biraz rahatsızlık olağandışı değildir. Ancak ağrı hissederseniz, doktorunuzu arama zamanı.

Günlük kullanım için alçak topuklara geçin. Topuklara aşıksanız, boyunuzu bir inç civarında tutmak fibromiyalji belirtileriniz için en iyisidir, diyor Frisch. Gerçekten daha yüksek bir topuk göstermek istiyorsanız, hassas ayakkabılarınızı büyük bir çantaya koyun, böylece hızlı ve rahat bir değişiklik yapabilirsiniz.

Son olarak, Frisch, podiatristinizin ayak ağrısını tedavi edebileceğini ve daha iyi ayakkabı ve diğer değişiklikler için önerilerde bulunabileceğini unutmayın, ancak fibromiyaljinin genel resmini ele alamaz. Tam bir fibromiyalji yönetimi için tıbbi ekip yaklaşımı hala en iyisidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *