Fibromiyalji: ailen anlıyor mu?

Yorucu ve zayıflatıcı bir hastalıktır, ancak aileniz sizi desteklemiyorsa fibromiyalji daha da kötü olabilir. Neler yaşadığınızı daha iyi anlamalarına yardımcı olarak onları dönüştürebilirsiniz.

Marie Suszynski

Tıbbi olarak Niya Jones, MD, MPH tarafından muayene edildi

Fibromiyalji genellikle hayatı değiştiren bir hastalıktır. Ancak aileniz sizi desteklemediğinde ne olur? İkinizin de ihtiyaç duyduğu fibromiyalji desteğini isteyemeyeceğinizi düşünebilirsiniz.

   Hawaii, Kona’da yaşayan From Fatigued to Fantastic’in yazarı olan Jacob Teitelbaum’a göre   , bazı insanlar fibromiyaljiyi gerçek bir hastalık gibi tedavi ettiler     ve fibromiyalji ve yorgunluk merkezleri, Inc tıbbi direktörü.

Ama     öyle     çok gerçek semptomlarla gerçek bir hastalık. İyi bir iletişimci olmaya başlayabilecekleri kadar anlamadıkları veya desteklemedikleri aile üyelerinden destek almak.

Fibromiyalji ağrısı: ailenizin anlamasına nasıl yardımcı olunur

Kronik ağrısı olmayan birinin fibromiyalji ile yaşamanın ne anlama geldiğini hayal etmesi zordur. Neler yaşadığınıza ilişkin bir sohbeti nasıl başlatabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Şüphelerinizi ortadan kaldırın.  Ulusal Artrit ve Kas-İskelet ve Deri Hastalığı Enstitüsü (ABD’de 5 milyondan fazla insanın sendromla yaşadığı) gibi uzmanlardan ve saygın kurumlardan gelen bilgilerle ailenizi fibromiyalji hakkında eğitin.

Fibro’nun sigorta atmak gibi olduğunu açıklayın.  Aile üyelerine fibromiyaljinin bir enerji krizi gibi olduğunu söyleyin: Dr. Teitelbaum, vücudunuzun üretebileceğinden daha fazla enerji kullandığınızı söylüyor. “Bir sigortayı attığın noktaya ulaştın,” diye ekliyor.

İnsanların fibromiyaljinin acısını anlamalarına yardımcı olmanın bir başka yolu, her gün grip, yorgunluk ve sis gibi grip olmak gibi bir şey olduğunu söylemektir.

Bununla birlikte, aile üyelerine fibromiyaljinin acısını yenmek ve daha iyi hissetmek için elinizden geleni yaptığınızı bildirin. Bu Tietelbaum SHINE dediği şey budur    uyku    bir tedavi almak, yeterince    hormonal  sen tedavi, bunu gerekirse     enfeksiyonlar     giderek almak    takviyeleri    beslenme    ve     yapmak egzersiz   mümkün olduğunca. Aile üyelerinize bu strateji hakkında bilgi vermek, kendinizi daha iyi hissetmenize nasıl yardımcı olabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Vücudunuzu dinleme ihtiyacınızı açıklayın.  Teitelbaum, fibromiyalji ile yaşamanın talihsiz bir kısmı, daha önce bir şey yapabilecek durumda olup olmadığını sıklıkla bilmediğinizdir. İnsanların bir etkinliğe katılabileceklerini veya yardıma ihtiyaçları olup olmadığını bilmeden önce son dakikaya kadar beklemeleri yaygındır. Ailenize bunun fibromiyaljili insanların yaşamlarının bir parçası olduğunu, ancak kendinizi iyi hissettiğiniz günlerde yapabileceğiniz her şeyi yapacağınızı açıklayın.

Fibromiyalji için yardım almak için üç adım

Yardım istemek üzereyken, fibromiyalji desteğinin iyi çalışması için yapmanız gereken üç şey olduğunu unutmayın:

Fibromiyaljisi olan insanlar yardım isteyebilmelidir.  Hastalığı olan herkes gibi yardıma ihtiyacınız var, bu yüzden sormaktan çekinmeyin. Yardım istemenin en iyi yolu, tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu açıklamaktır, örneğin, birisinden şarj edebilmeniz için akşam yemeğini pişirmesini istemek.

Aile üyeleri evet ya da hayır diye cevap verebilmelidir.  Yardıma ihtiyacınız olsa bile, aile üyeleri bitkin olmadan size yardım edebilmelidir. Teitelbaum, “Aile üyeleri ve bakıcılar yardım etmek istemedikleri zaman hayır diyebilmeli” dedi. “Aksi takdirde yanacaklar.”

Fibromiyaljisi olan kişilerin sevdiklerinden dürüst bir cevap kabul edebilmeleri gerekir.  Yardımı kabul etmek bir rahatlama olabilir ve aile üyeleri istediği zaman bunu kabul etmelisiniz. Ancak bunalmış hissedebilecek bir aile üyesinden “hayır” ı kabul etmek de önemlidir.

Bu adımları uygulamanız, şimdi ve gelecekte arkadaşlarınızdan ve ailenizden destek almanıza yardımcı olacaktır. Sevdiklerinizin desteğine sahip olduğunuzda, fibromiyalji ile yaşamak daha kolay olacaktır.

Bunu Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published.