Doktorlar arasında daha fazla fibromiyalji farkındalığı isteyin

Fibromiyalji uzun zamandır gizemli bir durum olmuştur ve birkaç doktor tanıya inanmamıştır. Son araştırmalar, fibromiyaljinin artık merkezi sinir sisteminin duyarlılığında bir rahatsızlık olarak kabul edildiğini göstermektedir. 

Fibromiyalji sendromu hala birçok doktor tarafından nispeten bilinmemektedir. Bu hafta, Norveç Romatizma Derneği, Norveç Fibromiyalji Derneği, NTNU ve Ulusal Romatolojik Rehabilitasyon Yeterlilik Servisi fibromiyaljide “Fibromiyalji ve kronik ağrı – daha iyi teşhis, tedavi ve rehabilitasyon” konulu bir seminer düzenledi. Seminer Araştırma Konseyi tarafından finansal olarak desteklendi.

– NTNU Sosyal Tıp ve Hemşirelik Bölümü’nde ağrı tıbbı araştırmacısı ve genel tıp profesörü olan Egil Fors, Araştırma Konseyinin desteğiyle çok sevindirici, çünkü şimdi de buna odaklanmak istediklerini gösteriyor. seminer


 Günümüz Tıbbının Karşılaştığı Merkezi Sinir Sistemi  Bozuklukları Fibromiyalji üzerine yapılan araştırmada, durumun birincil iltihaplanma, hastalık veya kas veya iskelet hasarından kaynaklandığını varsaymanın nedeninin daha karmaşık olduğunu ortaya koymasını açıklar.

– Son araştırmalar, fibromiyaljinin artık merkezi sinir sisteminin duyarlılığında, merkezi duyarlılık olarak adlandırılan ve ağrının düzenlenmesinde, bir kas hasarından daha fazla bir rahatsızlık olarak kabul edildiğini göstermektedir. Fibromiyalji de artık bir dışlama teşhisi olarak kabul edilmez, ancak diğer hastalık ve durumlarla da ortaya çıkabilir.

Michigan Üniversitesi’nde Profesör Daniel Clauw (sağda) ve Münih Teknik Üniversitesi’nde Profesör Winfried Häuser seminer sırasında konferanslar verdi.
Fotoğraf: Vilde Baugstø

Bu nedenle, araştırmacılar, diğer bazı semptomlara ek olarak, etkilenenlerin kronik ve yaygın ağrıya sahip olduğu bu ağrı sendromunun daha fazlasını anlamaya bir adım daha yaklaşabilirler. Tam olarak semptomlar çok karmaşık olduğu için fibromiyaljiyi teşhis etmek de zordu.

Egil Fors, fibromiyalji isminin de tartışma konusu olduğunu ve “merkezi duyarlılaşma sendromu”, “fibromiyalji” veya “birincil ağrı” gibi alternatif terimlerin ortaya çıktığını açıklıyor.

Değişen kriterler
Fibromiyalji görüşü değiştikçe, tanı koyma kriterleri de değişmiştir.

– Şimdi vücudun her iki tarafında kas ağrısına ek olarak altı belirti kriteri ile çalışıyorsunuz. Belirtiler ME’ye benzer yorgunluk, konsantrasyon zorlukları ve hafıza problemleri, zayıf uyku – fibromiyaljili birçok kişi uyandıklarında yorgun hissederler, depresif belirtiler, huzursuz bağırsak semptomları ve baş ağrılarıdır.  

Hasta daha sonra, bir tanı koymak için yaygın, kas benzeri ağrı ile birleştirilmeden önce, bir skorlama sisteminde altı belirti kriteri üzerinde ölçülür.

“Yeni fibromiyalji kriterlerinde, basınç noktalarının incelenmesi ile eskisine kıyasla önemli bir değişiklik, fibromiyaljiyi sürekli bir ölçekte ölçebileceğidir” diyor Fors, ancak araştırmacıların yeni hastalıkları zorlamanın niyeti olmadığını vurguluyor. ve tıbbileşmeye neden olur.

– Ancak doktorlar hastanın fibromiyaljisi olabileceğini daha kolay anlayabiliyorsa, iyi bir tedaviyi uyarlamak da daha kolaydır.

Farklı tedavi
Fibromiyalji semineri sırasında, dünyaca ünlü iki profesör Daniel J. Clauw ve Winfried Häuser, Michigan Üniversitesi’nde kronik ağrı ve yorgunluk sendromu için etkili mekanizmaları belirlemeye odaklanan dünya lideri bir araştırma grubu olan CPFRC’ye başkanlık ediyor. Saarbrücken St. Johann’ın ayaktan sağlık merkezinde psikosomatik ve ağrı tıbbında klinik danışman ve Münih Üniversitesi’nde bir araştırmacı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!