Doktorlar arasında daha fazla fibromiyalji farkındalığı isteyin

Fibromiyalji uzun zamandır gizemli bir durum olmuştur ve birkaç doktor tanıya inanmamıştır. Son araştırmalar, fibromiyaljinin artık merkezi sinir sisteminin duyarlılığında bir rahatsızlık olarak kabul edildiğini göstermektedir. 

Fibromiyalji sendromu hala birçok doktor tarafından nispeten bilinmemektedir. Bu hafta, Norveç Romatizma Derneği, Norveç Fibromiyalji Derneği, NTNU ve Ulusal Romatolojik Rehabilitasyon Yeterlilik Servisi fibromiyaljide “Fibromiyalji ve kronik ağrı – daha iyi teşhis, tedavi ve rehabilitasyon” konulu bir seminer düzenledi. Seminer Araştırma Konseyi tarafından finansal olarak desteklendi.

– NTNU Sosyal Tıp ve Hemşirelik Bölümü’nde ağrı tıbbı araştırmacısı ve genel tıp profesörü olan Egil Fors, Araştırma Konseyinin desteğiyle çok sevindirici, çünkü şimdi de buna odaklanmak istediklerini gösteriyor. seminer


 Günümüz Tıbbının Karşılaştığı Merkezi Sinir Sistemi  Bozuklukları Fibromiyalji üzerine yapılan araştırmada, durumun birincil iltihaplanma, hastalık veya kas veya iskelet hasarından kaynaklandığını varsaymanın nedeninin daha karmaşık olduğunu ortaya koymasını açıklar.

– Son araştırmalar, fibromiyaljinin artık merkezi sinir sisteminin duyarlılığında, merkezi duyarlılık olarak adlandırılan ve ağrının düzenlenmesinde, bir kas hasarından daha fazla bir rahatsızlık olarak kabul edildiğini göstermektedir. Fibromiyalji de artık bir dışlama teşhisi olarak kabul edilmez, ancak diğer hastalık ve durumlarla da ortaya çıkabilir.

Michigan Üniversitesi’nde Profesör Daniel Clauw (sağda) ve Münih Teknik Üniversitesi’nde Profesör Winfried Häuser seminer sırasında konferanslar verdi.
Fotoğraf: Vilde Baugstø

Bu nedenle, araştırmacılar, diğer bazı semptomlara ek olarak, etkilenenlerin kronik ve yaygın ağrıya sahip olduğu bu ağrı sendromunun daha fazlasını anlamaya bir adım daha yaklaşabilirler. Tam olarak semptomlar çok karmaşık olduğu için fibromiyaljiyi teşhis etmek de zordu.

Egil Fors, fibromiyalji isminin de tartışma konusu olduğunu ve “merkezi duyarlılaşma sendromu”, “fibromiyalji” veya “birincil ağrı” gibi alternatif terimlerin ortaya çıktığını açıklıyor.

Değişen kriterler
Fibromiyalji görüşü değiştikçe, tanı koyma kriterleri de değişmiştir.

– Şimdi vücudun her iki tarafında kas ağrısına ek olarak altı belirti kriteri ile çalışıyorsunuz. Belirtiler ME’ye benzer yorgunluk, konsantrasyon zorlukları ve hafıza problemleri, zayıf uyku – fibromiyaljili birçok kişi uyandıklarında yorgun hissederler, depresif belirtiler, huzursuz bağırsak semptomları ve baş ağrılarıdır.  

Hasta daha sonra, bir tanı koymak için yaygın, kas benzeri ağrı ile birleştirilmeden önce, bir skorlama sisteminde altı belirti kriteri üzerinde ölçülür.

“Yeni fibromiyalji kriterlerinde, basınç noktalarının incelenmesi ile eskisine kıyasla önemli bir değişiklik, fibromiyaljiyi sürekli bir ölçekte ölçebileceğidir” diyor Fors, ancak araştırmacıların yeni hastalıkları zorlamanın niyeti olmadığını vurguluyor. ve tıbbileşmeye neden olur.

– Ancak doktorlar hastanın fibromiyaljisi olabileceğini daha kolay anlayabiliyorsa, iyi bir tedaviyi uyarlamak da daha kolaydır.

Farklı tedavi
Fibromiyalji semineri sırasında, dünyaca ünlü iki profesör Daniel J. Clauw ve Winfried Häuser, Michigan Üniversitesi’nde kronik ağrı ve yorgunluk sendromu için etkili mekanizmaları belirlemeye odaklanan dünya lideri bir araştırma grubu olan CPFRC’ye başkanlık ediyor. Saarbrücken St. Johann’ın ayaktan sağlık merkezinde psikosomatik ve ağrı tıbbında klinik danışman ve Münih Üniversitesi’nde bir araştırmacı.

İki profesörün fibromiyalji hastalarının tedavisinde farklı yaklaşımları vardı.

Winfried Häuser seminer sırasında “Tedavinin temel amacının ağrıyı azaltmak değil, hastanın yaşam kalitesini ve günlük işleyişini iyileştirmek olduğunu düşünüyorum” dedi.

Fibromiyaljinin çeşitli nedenleri olabileceğinden ve hastalar semptomları değişen derecelerde yaşadığından, tedaviyi bireysel olarak uyarlamak da önemlidir.

– Bazı hastalarda büyük uyku problemleri veya çok fazla ağrı vardır ve bu durumda ilaç gerekebilir. Diğerleri psikolojik ile ilgili daha büyük problemlere sahipler ve daha sonra farklı bir tedavi vermeliyiz, dedi Häuser ve ayrıca tedavinin hastanın ne kadar sert etkilendiğine göre uyarlanması gerektiğini de vurguladı.

Häusser, araştırmaya göre aerobik egzersizin fibromiyaljili hastaların tedavisinde iyi bir etki gösterdiğini gösterdi.

“Fiziksel aktivite ile psikolojik tedavi ve tedavi daha uzun sürer ve zor olabilir, ancak daha uzun vadede ilaçla tedaviden daha etkili olacaktır” dedi Häuser.

Bireysel gruplarda daha yüksek risk
Amerikalı meslektaşı Daniel Clauw, tedavi seçiminde Häuser ile aynı fikirde değildi, ancak ABD’de farklı bir yaklaşımları olduğuna dikkat çekti.

– Hastanın bilişsel terapiye katılabilmesi veya fiziksel aktivite yapabilmesi için öncelikle çok ciddi şekilde etkilendiği için ilaç alması gerekir. Clauw, ilaçlarla ilgili çalışmaları tıbbi olmayan tedavi ile yapılan çalışmalarla karşılaştırırken, tıbbi olmayan tedavinin her zaman en iyi şekilde çıkacağını akılda tutmak önemlidir, çünkü Clauw.

Egil Fors, araştırmacılar fibromiyaljinin neden oluştuğunu tam olarak bilmese de, bazı grupların fibromiyalji riskinin diğerlerinden daha yüksek olduğunu bildiklerini açıklıyor. 

– Genellikle travma sonrası stres sendromu veya vücudun uyanık olmasına neden olan başka herhangi bir ağrı durumu veya psikolojik stres vardır. Altta genetik bir güvenlik açığı olup olmadığı henüz açıklığa kavuşturulamadı, ancak muhtemelen şöyle diyor:

– Savaş gazileriyle ilgili çalışmalar, çoğunun fibromiyalji benzeri semptomlara sahip olduğunu göstermektedir.

Aydınlanmış Doktorlar
Fibromiyalji sıklıkla, hastaların teşhis edilmeden önce yıllarca anlaşmaları gerektiğini düşündükleri “gizemli” bir durum olarak adlandırılır. Geçmişte, birçok doktor bu duruma inanmadıklarını söyledi. Fors, daha fazla doktorun sendromun sinir sisteminin artan duyarlılığı ve düzensizliğine bağlı olduğunun farkına varması durumunda, bunun nasıl tedavi edileceği ve yönetileceği hakkında daha fazla dikkat ve anlayış olacağına inanmaktadır.

– 2011/2016 tarihli yeni ve gözden geçirilmiş kriterler Norveççe’ye çevrilmiştir. Örneğin, Norveç Elektronik Tıbbi El Kitabında veya NTNU’daki Toplum Hekimliği ve Hemşirelik Bölümü ile temasa geçerek temin edilebilir. Yeni kriterler, ABD ve Almanya gibi birçok ülkede kullanılan diğer şeylerin yanı sıra, iyi deneyime sahip. Bu nedenle, semptomlar sistemde daha fazla görülür, ancak fibromiyalji fenotipi diğer ağrı durumlarıyla çakışabilir, diyor Fors.

Bunu Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *