Bu hiperbarik odalar fibromiyaljiyi tedavi edebilir

Fibromiyalji, rahatsız edici ve kalıcı ağrı ile karakterize kronik bir hastalıktır. Bu tek başına ciddi komplikasyonlara neden olmaz, ancak etkilenen bir birey için çok çalışıyor olabilir. Çok sayıda olduğu gibi çeşitli semptomlarla karakterize edilen tedavisi genellikle multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Rahatlatmak için, bazı bilim adamları hiperbarik oksijen tedavisini savunuyorlar. Femme Actuelle ve Why Docteur web sitesi tarafından aktarılan bu potansiyel tedaviye odaklanın.

Bazı hastanelerde kullanılan hiperbarik bir odada oksijen tedavisi seansları, başlangıçta denizde, özellikle dalış sırasında, mağdurlara yönelik bir tedavidir. Bazı durumlarda, karbon monoksit zehirlenmesini, vücut dokularının oksijenlenmesini destekleyen hiperbarik odaları tedavi etmek için de kullanılabilirler.

Bir grup İsrailli Amerikalı araştırmacının parçası olan Dr. Shai Efrati için bu yöntem yeni bir fayda görebilir: fibromiyalji semptomlarını hafifletmek.

kesecikler hiper çıplak

Fibromiyalji, nedenleri ve semptomları

Fibromiyalji, Fransız Romatoloji Derneği’ne göre nüfusun yaklaşık% 2’sini etkileyen bir hastalıktır. Bununla birlikte, teşhis edilmesi zor olduğu için büyük ölçüde bilinmemektedir. Özellikle onu karakterize eden birkaç belirti vardır:

 • Bazı eklemlerin diğerlerinden daha acı verici olabileceğini bilerek, vücutta genelleşmiş bir ağrı
 • Artan hassasiyet ve şiddetli ağrı
 • Ani veya açıklanamayan yorgunluk
 • Kötü uyku kalitesi
 • Uyanma üzerine enerji eksikliği
 • Kas sertliği
 • Kalıcı migren
 • Mide bulantısı

Ayrıca fibromiyaljinin esas olarak daha adil cinsiyeti etkileyen bir hastalık olduğunu bilmelisiniz. Böylece etkilenen 2 erkek için aynı bozukluğu olan 8 kadın olacaktır. Yani, 1992 yılına kadar DSÖ tarafından bir hastalık olarak tanınmamıştır.

O zamandan beri, fibromiyalji hakkında konuşuldu ve iyi bir nedenden dolayı, semptomları günlük yaşamı etkilemez. Bu amaçla Dr. Efrati tarafından bu yöntemin hastalık üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla hiperbarik oksijen tedavisi üzerine bir çalışma yapılmıştır. Plos One dergisi tarafından 2015 yılında yayınlanan, Pourquoi Docteur’un aktardığı sonuçlara göre “bu tedavi, beyindeki bir yaralanmadan kaynaklanan ağrı yararlıdır”.

Çalışma ne olacak?

Bu klinik araştırmaya katılan 48 kadından 24’ü hiperbarik bir odada tedavi için seçilmiştir, amaç hiperbarik bir ortamda onlara çok fazla miktarda oksijen sağlamaktır, yani basıncın normalden daha yüksek olduğu yerlerde . İki ay boyunca haftada 5 kez, hastaların yarısına toplam 40 seans reçete edildi. Kalan 24 kadın oksijen tedavisinden faydalanmadan önce “kontrol görevi gördü”. Efrati’ye göre, “bir sarsıntı sonrası semptomlara ek olarak fibromiyaljiden muzdarip hastalar semptomlarının kaybolduğunu gördüler”.
Çalışmanın ortak yazarı Haïm Golan da aynı fikirde. Bilim adamına göre, “oksijen beyindeki ağrı ile ilişkili nöronlar düzeyinde yeniden örgütlenmeye neden oluyor”. Bu araştırmanın bir parçası olarak, kadınların çoğunluğu ağrı kesici tüketiminin azaldığını görecekti. Böylece, özellikle migren durumunda ağrı eşiği azalır.

Bu sonuçlar göz önüne alındığında, Dr. Efrati ve meslektaşı oksijen tedavisi hakkındaki iyimserliklerini paylaşsa da, çalışmanın büyüklüğü hala mütevazı ve daha fazla araştırma gerektirmektedir. Ayrıca, bu yöntem bulaşıcı bir hastalık tarafından tetiklenen fibromiyalji için uygun olmayacaktır.
Günümüzde geleneksel tedaviler, Avrupa Romatizmaya Karşı Ligi tarafından şiddetle tavsiye edilen ilk ilaç dışı yaklaşımdan oluşmaktadır. Esas olarak hastanın durumuna uyarlanmış fiziksel egzersiz reçete edilmesinden oluşur.

İlaç almaya gelince, sadece ilaç dışı yaklaşım etkili olmadığında dikkate alınır.

Hiperbarik oksijen tedavisi, bilmeniz gerekenler

Hiperbarik oksijen tedavisi, bir kişiye hiperbarik bir ortamda çok büyük miktarda oksijen verildiği bir tedavidir. Bu, gruplar halinde veya iki saatten az süren oturumlar şeklinde ayrı ayrı yapılabilir. Her oturum üç bölüme ayrılır:

 • Yolcu bölmesi içindeki hava basıncının kademeli olarak arttığı sıkıştırma
 • Oksijenasyon, hastaya saf oksijen verildiğinde
 • Atmosfer basıncına dönmek için hava basıncının düşürüldüğü dekompresyon

Tedavinin prensibi hastalara saf oksijen uygulamaktır. Bu yüzden basınç artar. Basıncın normalden 2,5 kat daha yüksek olduğu bir ortamda, kan derinlemesine oksijenlenir. Böylece, oksijen konsantrasyonu neredeyse 15 kat artar. En zayıf vaskülarize olmuş bölgeler daha sonra kendilerini, sağlıkları için gerekli olan bu gazın faydalı bir miktarını alırlar.

Fibromiyaljiniz olduğunu düşünüyorsanız, bir romatoloğa danışmanız şiddetle tavsiye edilir. Bu son durum, durumunuza uyarlanmış bir tedavi kurmanızı teşhis etmeyi amaçlayan bir sorgulamayı geçmenizi sağlayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *