Baş dönmesi riski ve fibromiyalji vakaları

Fibromiyaljide baş dönmesi, zayıf denge ve düşme yaygın şikayetlerdir. Bazı insanlar için, bazen büyüyen küçük bir tahriş edicidirler. Diğerlerinde, ciddi şekilde zayıflatıcı olabilir ve düzenli yaralanmalara neden olabilirler.

Düşmek ve özellikle sık sık düşmek ciddi bir sorundur. Sürekli acı çekerken ihtiyacınız olan son şey, her zaman kendinize zarar vermektir. Sık görülen vakalar veya denge sorunları da düşme korkusuna neden olabilir.

Bu korku, sınırlarınız içinde bile aktif kalmaktan korkmanıza neden olabilir. Klinik romatolojide yapılan bir araştırmaya göre       , fibromiyaljili kişilerin yüzde 73’ü fiziksel aktiviteden korkuyor ve yaklaşık yüzde 75’inin denge sorunları var.

Düşme daha az semptomdur ve daha çok baş dönmesi ve zayıf denge semptomlarının bir sonucudur. Bu durumda, davalar ve denge problemleri de gitme şeklimizdeki değişikliklerle ilgili olabilir.

Peki fibromiyalji neden bu sorunları içerir? Ve onlar hakkında ne yapabiliriz?

Fibromiyalji ve baş dönmesi

Fibromiyaljide baş dönmesi genellikle ilk kalktığınızda ortaya çıkar. Bu, çok hızlı kalktığınız andan itibaren bir “başın acelesi” hissine benzer, ancak uzanmaktan veya oturmaktan kalkmaya geçtiğinizde gerçekleşebilir. Ani baş dönmesi, ayağınızın üzerinde durmanıza, sendelemenize veya düşmenize veya bayılmanıza neden olabilir.

European Journal of Pain’de 2017’de yayınlanan bir araştırmaya göre, bu durumda baş dönmesi ve bayılma belirli bir alt grupla bağlantılı olabilir      . Baş dönmesi ve bayılmaya ek olarak, bu alt grup aynı zamanda en yüksek ağrı seviyelerinin yanı sıra bilişsel işlev bozukluğu, tahriş mesane, vulvodini ve huzursuz bacak sendromu dahil olmak üzere çeşitli semptomlar ve örtüşen durumlara sahipti.

Araştırmalar, bu semptomun disautonomi adı verilen otonom sinir sisteminin (ANS) işlev bozukluğundan kaynaklandığını göstermektedir. ANS, kalp atış hızı, kan basıncı, solunum hızı, vücut ısısı, metabolizma ve sindirim dahil olmak üzere vücudunuzdaki birçok kritik işlevde rol oynar.

Disautonomiden kaynaklanan baş dönmesi, ortostatik intolerans, nöral aracılı hipotansiyon veya postural ortostatik taşikardi sendromu (POTS) olarak adlandırılabilir. Esasen bu şeyler, kalbin ve beynin birbiriyle doğru şekilde iletişim kurmadığı anlamına gelir.

Olması gereken şudur ki, sırtüstü veya oturma pozisyonundan kalktığınızda ANS, yerçekimi ile savaşmak ve beyninizde yeterince kan tutmak için kan basıncınızı yükseltir. Özerklik olmadan bu olması gerektiği gibi olmaz. Bunun yerine, ayağa kalktığınızda kan basıncı düşebilir ve sonuç baş dönmesi veya baş dönmesidir. POTS’ta kan basıncı düştükçe kalp atış hızı artar.

Baş dönmesi, çarpıntı, bulanık görme, artmış kalp hızı, göğüs ağrısı ve vazovagal senkop adı verilen bir tür bozuklukla ilişkilendirilebilir.

Yine de fibromiyaljiye bağlı baş dönmesi olan herkes erimez. 2008 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar, baş dönmesi ve çarpıntıların bayılmadan daha yaygın olduğunu söylüyorlar. Ayrıca, POTS’nin gradyan tabloları sırasında gözlemledikleri en yaygın fibromiyalji semptomlarından biri olduğunu ve pozisyondaki değişikliklere tepkinizi ölçtüğünü söylüyorlar.

Denge ve yürüme sorunları

Düşme riskine ek olarak, fibromiyaljili kişilerin sağlıklı insanlardan farklı olduğu anlaşılıyor. 2009 yılında yapılan bir araştırma, bu hastalığa sahip kişilerin yaklaşık yüzde 28’inin anormal bir yürüyüşe sahip olduğunu gösterdi.

2017 yılında yapılan bir fonksiyonel performans çalışmasında araştırmacılar, bu durumda yürüme ve dengenin ciddi şekilde bozulduğunu söylediler. Farklılıklar şunları içerir:

  • Önemli ölçüde daha kısa savaş uzunluğu
  • Daha yavaş hız
  • Sen yürürken vücut nasıl yüzer

Araştırmacılar, daha fazla ağrı, sertlik, yorgunluk, anksiyete ve depresyon yaşayan kişilerde yürüme ve denge farklılıklarının daha kötü olduğunu kaydetti. Doktorların, onlar için en iyi rehabilitasyon türünü ve düşmeyi önleme yöntemini bulmak için fibromiyaljili hastaların yürüyüş ve duruşlarını değerlendirmelerini önerdiler.

Bu çalışma, bu durumda düşmeye yol açabilecek denge ve yürüme problemlerini gösteren, büyüyen bilimsel literatürün bir parçasıdır. Bununla birlikte, doktorunuzun bu semptomları değerlendirmesi ve tedavi etmesi yüksek bir öncelik değildir. Sizin için endişeleniyorlarsa, bir sonraki toplantıda onlara hitap ettiğinizden emin olun.

Fibromiyaljide canlı baş dönmesi ve düşme riski

Fibromiyaljinizi tedavi etmede ne kadar başarılı olursanız, bu semptomlar o kadar az sorun olur. Ancak daha fazla ilgiye ihtiyaçları varsa veya etkili fibromiyalji tedavileri bulamadıysanız, birkaç seçeneğiniz vardır.

POTS, ortostatik hipotansiyon veya nöral aracılı hipotansiyondan kaynaklanan baş dönmesi için, doktorunuz yardımcı olacak ilaçlar önerebilir. Bunlar, SSRI’lar / SNRI’ler, benzodiazepinler ve beta blokerleri içerebilir. Bu ilaçlardan bazıları diğer fibromiyalji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir, çünkü SSRI’lar ve SNRI’ler genellikle bu hastalık için reçete edilir. Doktorunuz ayrıca yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir.

Sigara içiyorsanız, Romatoloji Eklem, Kemik, Omurga dergisinde yayınlanan araştırmanın ,   sigarayı bırakmanın bayılma ve diğer fibromiyalji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor    .

Denge ve yürüme söz konusu olduğunda, fizik tedavi yaygın bir tedavidir. Doktorunuza yoga, tai chi veya qigong gibi bir şeyin sizin için güvenli olup olmadığını da sorabilirsiniz.

Bu semptomları iyileştirmenin yollarını bulana kadar dikkatli olmanız gerekir. Baston veya yürüyüşçü gibi araçlar ayaklarınızın üzerinde kalmanıza yardımcı olabilir. Oturma egzersizleri en güvenli seçenek olabilir ve kesinlikle sizden daha az aktif olmaktan daha iyi bir seçimdir.

Bunu Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published.