Fibromiyaljiyi anlamayanlar için

“Eğer sağlıklı genlerle doğmuşsanız, belki beni tanıyorsunuz, ama beni anlamıyorsunuz. Senin kadar şanslı değildim. Kronik ağrı, yorgunluk ve konsantrasyon problemlerinden muzdarip bir eğilimim var. Aylar, yıllar veya belki de onlarca yıllık fiziksel ve duygusal problemlerden sonra fibromiyalji teşhisi kondu. Ne kadar hasta olduğunu bilmediğin için, beni tembel diye çağırdın, çalışmamadan hasta gibi davranarak ya da sadece saçma. Bunu okumak için zamanınız varsa, siz ve benim ne kadar farklı olduğunuzu anlamanıza yardımcı olmak istiyorum. ”

Harf-yazma-b_szo0433

– Fibromiyalji hakkında bilmeniz gerekenler:

Fibromiyalji yeni bir hastalık değildir. 1815 yılında Edinburgh Üniversitesi’nden bir cerrah olan William Balfour, fibromiyaljiyi tanımladı. Zamanla, kronik romatizma, miyalji veya fibrosit olarak tanımlanmıştır. Hastalıkların aksine, fibromiyalji gibi sendromların bilinen bir nedeni yoktur, ancak ne yazık ki hasta için aynı anda mevcut olan bir grup belirti ve semptomdur. Romatoid artrit ve lupus da sendromlardır.

Fibromiyalji ile ilişkili semptomların ve duygusal sorunların çoğu psikolojik kökenli değildir.

Loading...

Bu, “her şeyin aklında” olduğu bir hastalık değildir. 1987’de Amerikan Tabipler Birliği fibromiyaljiyi gerçek bir fiziksel durum ve temel bir sakatlık nedeni olarak kabul etti.

Fibromiyalji, en basit günlük aktivitelere müdahale eden engelleyici ve depresif olabilir.

– Hakkımda bilmeniz gerekenler:

1.     Ağrım – Ağrım senin ağrın değil. İltihaplanma neden olmaz. Artrit ilacı almak bana yardımcı olmaz. Çalışamam, çünkü vücudum dayanamıyor. Vücudun sadece bir bölümünde kalan acı değil. Bugün omzumun üstünde, ama yarın bir ayak üstünde olabilir ya da belki gitti. Ağrım, beynime yanlış ulaşan, muhtemelen uyku bozuklukları nedeniyle gelen sinyallerden kaynaklanıyor. Bu çok anlaşılmadı, ama gerçek.

2. Yorgunluğum:     sadece çok yorgun hissetmiyorum. Ben çok yorgunum. Fiziksel aktivitelere katılmak isterim ama yapamam. Lütfen kişisel olarak alma. Dün alışveriş yaparken beni gördün, ama bugün bahçeyi temizlemeye yardım edemem, çünkü istemiyorum. Kaslarımı kapasitelerinin ötesinde vurgulamak için bedel ödüyorum.

3. Konsantrasyon problemlerim.    Fibromiyalji muzdarip tüm insanlar bu sorunları “fibro-sis” olarak adlandırır. Belki ismini hatırlamıyorum ama yüzünü hatırlıyorum. Belki bana daha önce birkaç saniye söylemiş olsan bile, sana ne söz verdiğimi hatırlamıyorsun. Sorunumun yaşla ilgisi yok, ama uyku bozukluğu ile ilgili olabilir. Seçici hafızam yok. Bazı günler de kısa süreli bir hafızam yok.

4. Benim hantallığı:     Ben başlarsanız    için    yürümek ya kalabalık etrafında koşmak, ben kovalıyorum. Bunu yapmak için kaslarımı kontrol edemiyorum. Arkamda bir merdiven üstünde iseniz, sabırlı olun. Bu günlerde hayatı ve her adımı tek tek alıyorum.

5. Hassasiyetim –     Burada kalamam! Bu, parlak ışık, çok yüksek veya düşük ses, koku gibi bazı faktörlerden kaynaklanıyor olabilir. Fibromiyalji “her şeyi ağırlaştırıcı bozukluk” olarak adlandırılmıştır.

6. Hoşgörüsüzlüğüm:     Isıya ve neme dayanamıyorum. Eğer bir erkek olursam, bolca terlerim. Ben de bir kadınım. Soğuk olduğunda kontrolden çıkarsanız şaşırmayın. Ayrıca soğuğa tahammül etmezler. Dahili termostatım bozuldu ve kimse nasıl tamir edileceğini bilmiyor.

7. Depresyonum:     Evet, yatakta kalmayı, evde ya da ölmeyi tercih ettiğim günler var. Şiddetli ağrı acımasızdır ve depresyona neden olabilir. Samimiyetiniz ve anlayışınız beni uçurumdan çıkarabilir.

8. Stresim –     Vücudum stresi iyi idare edemiyor. Çalışmayı bırakmak, yarı zamanlı çalışmak veya sorumluluklarımı evde bırakmak zorunda kalırsam, tembel olduğum için değil. Günlük stres semptomları daha da kötüleştirip beni tamamen etkisiz hale getirebilir.

9.     Kilom: Aşırı kilolu veya zayıf olabilir. Ancak benim seçimim değildi. Vücudum senin vücudun değil İştahım etkilendi ve onu nasıl düzelteceğini bilen kimse yok.

10. Terapiye ihtiyacım:     günlük bir masaja ihtiyacım olursa, beni  kıskanma   . Benim masajım sizin masajınız değil, geçen hafta bacağımdaki ağrı varsa vücudumda bir masajın neler yapabileceğini düşünün, şimdi tüm vücudumda hissediyorum. Masaj çok acı verici olabilir; ama ihtiyacım var. Düzenli masaj yapmak, en azından bir süre için yardımcı olabilir.

11. İyi günlerim-     Beni normal şekilde gülümser ve çalışırsanız, iyi hissettiğinizi varsaymayın. Tedavisi olmayan kronik ağrı ve yorgunluktan muzdaripim. Günaydın, haftalarım hatta aylarım olur. Aslında, beni sürekli tutan günaydın.

12. Bireysellik:     Fibromiyalji şikayeti olanlar bile aynı şey değil. Bu, belirtilen tüm semptomlara sahip olamayacağım anlamına geliyor. Bir migren olabilir, kalçalarımda ağrı, omuzlarım veya dizlerim var, ama bu durumdakilerle tam olarak aynı ağrıya sahip değilim.
Umarım bu size anlamanıza yardımcı olur, ancak fibromiyalji üzerine iyi kitaplar ve makaleler içeren acılarımdan, kitapçıdan, kitapçıdan veya İnternetten hala şüphem var.

Yazarın notu: Bu mektup, dünyadaki fibromiyaljili kadın ve erkeklerle yapılan konuşmalara dayanmaktadır. Bu, dünyada fibromiyaljili 10 milyon insandan herhangi birini temsil etmemektedir, ancak sağlıklı insanların bu durumun ne kadar yıkıcı olabileceğini anlamalarına yardımcı olabilir. Lütfen bu kişilerin acısını hafifçe almayın. Bir gününü ayakkabılarında veya bedenlerinde geçirmek istemezsin. Fibromiyalji, seçmeyi seçtiğimiz bir şey değildir, ancak yaparsak, durumu hayatımızın bir parçası olarak kabul ettiğimiz bir noktaya ulaşmalıyız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *