Koztokondrit: göğüs ağrısı ve fibromiyalji ile ilgili

Fibromiyalji şikayeti olan herkes, onunla ilişkili farklı semptom ve ağrı tiplerini bilir. Ayrıca, fibromiyalji ile ilişkili ağrının göğsünde ne kadar oluştuğunu da bilirler. Bunlardan biri kostokondrit.

 

Fibromiyaljisi olan birçok insanda da kostokondrit vardır, fakat bilmedikleri ise fibromiyalji ve kostokondritin ayrı tedavi gerektirmesidir. Ek olarak, kostokondritte ağrının ardındaki nedenlerin bazıları aynı fibromiyalji ağrısı kaynağı olabilir veya olmayabilir.

Fibromiyalji tedavi edilmezse ne yazık ki daha da kötüleşir. Fakat aynı zamanda, kozokondritinize de davranmanız çok önemlidir.

Tüm kostokondrit göğüs ağrısı nedeniyle mi?

Hayır, kesinlikle değil. Aslında birçok insan, kalp problemleri nedeniyle ağrının gerçekleştiğini düşünüyor. Bazı insanlar için kostokondrit ağrısı o kadar şiddetlidir ki kalp krizi geçirebileceklerini düşünüyorlar.

 

Tam olarak nedir?

Koztokondrit, kaburgaların ve sinüslerin kıkırdaklarında biriken bir iltihaptır. Bazı insanlar kalp krizi geçirme ile aynı düzeyde ağrı hissederken, diğerleri basit bir rahatsızlıktan daha fazla acı hissetmez.

Koztokondritin nedenleri nelerdir?

Fibromiyaljide olduğu gibi, kostokondritin arkasındaki gerçek nedenler hala kesin olarak bilinmemektedir. Neyse ki, yeni gelişmeler ve bilimsel ve tıbbi teknoloji çalışmaları ile cevabı yakında bulabiliriz. Şimdilik, doktorlar ve tıp uzmanları, kostokondritin, göğüs bölgesine yapılan bir travma veya özellikle solunum bölgesinde bir çeşit viral enfeksiyon nedeniyle olabileceğine inanmaktadır.

Diğer bir teori, fibromiyaljinin kostokondritise neden olabileceği ve gerçekte, fibromiyalji ve kostokondrit hastalarının göğüs bölgesinde kostokondrit hastalarına göre daha fazla ağrı hissettiğidir. Fakat yine de, kostokondritli fakat aynı zamanda fibromiyaljisi olmayan bir azınlık vardır, bu nedenle fibromiyalji muhtemelen asıl sebep değildir.

Hala resmi numaralarımız yok, ancak doktorlar ve tıp uzmanları aynı fıbromiyaljili her beş hastanın üçünden fazlasında aynı zamanda semptomlarına belirgin bir şekilde benzeyen kozokondrit veya semptomların olduğu konusunda aynı fikirde görünüyor. Aynı zamanda, fibromiyalji, bu göğüs ağrısının ne olduğu iltihaplanmalara neden olmaz.

Bununla birlikte, fibromiyalji ve inflamasyonun baskı noktaları birlikte rol oynayabilir ve bu da fibromiyaljisi olan kostokondritli hastaların neden göğüs ağrısına sahip olmadıklarını açıklayabilir. Bir başka ilginç fark, costokondritin birkaç gün içinde iyileşebileceğidir.

Koztokondrit belirtileri varsa ancak en az bir veya iki hafta içinde iyileşmezse, fibromiyalji olasılığınız vardır.

Koztokondrit ortak belirtileri

En sık görülen semptom, göğsün duvarında ve / veya göğüs kafesinde ağrı hissetmektir. Kıkırdak iltihabı daha da kötüleşeceğinden, bu ağrı ne kadar çok hareket ederseniz o kadar kötü hissedecektir. Diğer yaygın semptomlar, göğsünüzün sinirlerindeki ağrı ve ağrılı bölgelerin şişmesidir.

Koztokondrit genellikle kaburgaların ve sinüslerin ağrılı bölgelerine basınç uygulandığında resmi olarak teşhis edilir ve ağrı orada kötüleştiğinde, ağrının sebebi kozokondritin muhtemel olması muhtemeldir. Doktorlar ve tıp uzmanları, kalp veya kardiyak problemleri de ağrının bir nedeni olabileceğinden, yapabilecekleri başka testler de yapıyorlar.

Koztokondritin tedavisi, büyük ölçüde diğer iltihaplanma biçimlerini tedavi edeceği şekildedir: ağrılı alana buz uygulayın ve sorunu tedavi etmek için onaylı ilaçlar alın.

Tabii ki, her iki tür acı ile yaşamak çok acı vericidir ve hayatınız, ikisinden de bahsetmeksizin koşullardan yalnızca birine sahip olmaktan çok etkilenebilir. Fakat sizin için iyi haber şu ki, costokondritin tedavisi ve tedavisi fibromiyaljiden daha kolaydır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *