UZMAN Q&A: FİBROMYALJİ İLE DAHA İYİ UYKUNA Mİ?

Shaun Shontae Hook ilk kez 13 yaşındayken eklem ağrıları yaşamaya başladı – ancak 2002’de ilk çocuğunu doğurduktan sonra, ağrının gerçekten başının ağrıyor olmasına kadar değildi. SC, Blythewood’daki 42 yaşındaki Hook Temizlik ve Organizasyon Hizmetleri’nin sahibi, “İlk önce yeni yaşlandığımı düşündüm” diyor. Ama acı her yerdeydi; kalçalarım, sırtım, ayak bileklerim, dizlerim. ”

2004 yılında Hook’a eklem ağrısı, hassasiyet, sertlik ve şişlik ile işaretlenmiş tıbbi bir durum olan poliartralji tanısı kondu. 2011’e kadar bir romatolog sonunda Hook’a fibromiyalji tanısı koymuş değildi.

fibromiyalji ile nasıl daha iyi uyuyabilirim - sert boynu tutan kadının görüntüsü

 

Yorgunluk ve kas ağrısına neden olan kronik bir hastalık olan fibromiyalji, beynin ağrı sinyallerini işleme şeklini değiştirebilir. Ulusal Uyku Vakfı’na göre, orta yaşlı kadınlarda en yaygın olmasına rağmen, herhangi bir yaşta her iki cinsiyetten de etkilenebileceği ve dünyadaki insanların% 2 ila% 6’sını etkileyeceği tahmin ediliyor. Fibromiyalji hastalarının çoğunda ayrıca lupus, romatoid artrit, irritabl barsak sendromu (IBS), migren ve depresyon gibi başka durumlar da vardır.

Fibromiyalji, kronik ağrı ve uykusuzluk konusunda uzmanlaşmış, California’daki Orange County merkezli bir aile doktoru olan Paul Corona ile, fibromiyaljinin nedenleri ve daha iyi bir gece uykusu alabilmeniz için daha fazla bilgi edinmek için konuştuk. bu şart var.

S: Fibromiyalji nedir ve buna neden olan nedir?

Fibromiyalji, vücudunuzda dağınık ağrıya neden olan inflamatuar bir durumdur. Bu gerçekten gizemli bir hastalıktır, çünkü romatoid artrit veya otoimmün hastalıklar için olduğu gibi, teşhis için kan testi veya teşhis yoktur. Genellikle sinir sisteminizdeki, vücudunuzdaki her eklem ve dokuyu besleyen kimyasal dengesizliklerin neden olduğu stres ve ruh hali problemleriyle ilgilidir. Yaralanma, hastalık, hastalık ve yüksek stres olayları tarafından tetiklenebilir. Anksiyete, depresyon ve bipolar hastalık gibi duygudurum sorunları dahil olmak üzere birçok koşul gibi, fibromiyalji ailelerde akma eğilimindedir.

S: Fibromiyaljinin en sık görülen belirtileri nelerdir?

Hastaların belirli bir bölgede ağrı hissettiği romatoid artrit veya osteoartritlerin aksine, fibromiyalji ağrısı genellikle vücutta sıkça hissedildiği için boyun, kollar, bacaklar ve sırtta hissedilmez. Fibromiyalji ağrısı dağınık ve gelip gittiğinden, birçok kişi bağlantı kurmuyor.

Fibromiyalji hastalarının sık sık uyku problemleri vardır, çünkü stres, ağrı ve endişe uykusuzluğa neden olabilir. Yorgun hissedebilir ve düşünme ve hafıza ile ilgili problemleri olabilir, çünkü sürekli kronik ağrı ve uykusuzluk onları yıpratır. Aynı zamanda sertlik, baş ağrısı, ağrılı adet dönemleri ve ellerde ve ayaklarda karıncalanma veya uyuşukluk hissetmek de yaygındır.

S: Neden fibromiyaljinin, romatoid artrit ve depresyon gibi bozukluklarla ilişkili olduğu düşünülmektedir?

Lupus, romatoid artrit, osteoartrit, IBS, migren ve depresyon stres ile ilişkilidir. İnsanlar genellikle altta yatan nedeni düşünmezler, çünkü acıya çok odaklanırlar. Fakat stres ve ağrı, belirtilerin kötüleşmesine, daha fazla endişe yaratmasına neden olan anksiyeteye neden olur. Bu yüzden tedavi sadece ağrıyı gidermekle kalmaz aynı zamanda fibromiyaljiye neyin sebep olabileceğine karar vermeye de odaklanır. Ruh halinizi iyileştirmeye ve stresi azaltmaya nasıl yardımcı olabiliriz? Anksiyete veya depresyon tedavisinden faydalanır mısınız?

S: Fibromiyalji nasıl teşhis edilir?

Fibromiyalji için laboratuar testi olmadığından kural dışı tanı kullanıyoruz. Genellikle romatoid artrit gibi teşhis edilebilir otoimmün hastalıkları kontrol etmek için kan testleri yaparak başlayacağız. Bu testler normale dönerse ve bu koşulları ekarte edebilirsek, kişinin ortak fibromiyalji semptomları için sağlık geçmişine bakacağız: Vücudun farklı bölgelerinde hassas noktalara sahip bir ağrı modeli var mı? Kişinin ruh hali ve stres düzeyi nasıl? Eğer semptomlar eşleşiyorsa ve devam ediyorsa, o zaman fibromiyalji teşhisi koyuyoruz.

S: Fibromiyalji ve uyku arasındaki bağlantı nedir?

Uykusuzluk fibromiyaljili insanlar için çok yaygındır. Bir çalışmada fibromiyalji hastalarının% 96’sında uyumakta zorluk olduğu bulundu. Rahatsız ve acı çeken herkes de uyuyamaz. Altta yatan nörokimyasal dengesizlikler, fibromiyalji de dahil olmak üzere pek çok ruh hali ile ilgili durumu besler. Fibromiyalji ile bağlantılı uyku problemleri, serotonin ve nöroendokrin gibi anormal düzeyde nörotransmiter ve büyüme hormonu ve kortizol gibi immün maddelerden kaynaklanabilir.

Araştırmalar ayrıca fibromiyalji hastalarının ağrı için daha düşük bir eşik değerine sahip olduklarını ve kısa dalga uyku sürelerinin [derin uyku olarak da bilinir], bu da en rahat, en rahat, en rahat olmayan REM sırasında uyumadıklarını göstermektedir. hızlı göz hareketi] uyku.

S: Uykuda sorun yaşamak fibromiyaljiyi daha da kötüleştirebilir mi?

İyi bir gece uykusu çok değerlidir. Bazı araştırmalar uykusuz kalan kadınların daha düşük bir ağrı eşiğine sahip olma ihtimalinin yüksek olduğunu göstermiştir. Bu bir kısır döngü: Uykunuz ne kadar az olursa, sisli ve yorgun hissetme olasılığınız o kadar artar ve ertesi gün bir miktar fibromiyalji ağrısı görülür.

S: Hastalarınız için ne tür yatak tavsiye edersiniz?

Vücudunuza uyan ve basınç noktalarını hafifletmeye yardımcı olan iyi bir yatak, iyi bir gece uykusu almanızı kolaylaştırabilir. Genellikle omurganız için daha iyi bir destek sunan daha sert yataklar öneririz. Çok yumuşak şilteler, insanları ağrıları arttıran kötü uyku pozisyonlarına sokabilir. Ayrıca daha iyi boyun desteği için iyi bir yastık bulmanızı öneririz.

S: Fibromiyalji ve uykuda ilaçlar yardımcı olabilir mi?

İnsanların başlangıçta daha iyi uyumasına yardımcı olmak için sık sık uyku ilacı reçeteliyorum, ama insanların sonsuza dek onlarda olmasını sevmiyorum. Depresyon tedavisinde SNRI’lerin (serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörlerinin Cymbalta, Pristiq veya Effexor XR gibi) sıklıkla hem fibromiyalji hem de uykuda yardımcı olduğunu buldum. Bu ilaçlar stres ve ağrıyı birbirine bağlayan ana nörokimyasal olan norepinefrinin dengelenmesine yardımcı olur. SSRI’lar (Prozac, Zoloft ve Lexapro gibi seçici serotonin geri alım inhibitörleri), norepinefrini ele almadıkları için pek yardım etme eğiliminde değildir.

S: Fibromiyalji ile daha iyi uyumak için diğer ipuçlarınız nelerdir?

Her şeyden önce, iyi bir uyku hijyeni sizi iyi bir gece uykusu için hazırlar. Gecenin erken saatlerinde sağlıklı bir akşam yemeği yemeyi deneyin, çünkü çuvalı çektikten birkaç saat içinde çok fazla yağ, karbonhidrat ve şeker içeren ağır bir yemek yemek, uykuya dalmayı zorlaştıran asit geri akışına neden olabilir. Yatmadan bir saat önce TV izlemeyin veya telefonunuzu ya da bilgisayarınızı kullanmayın, çünkü yaydıkları mavi ışığın uykuyu bozduğu gösterildi. Yatak odasını rahatlama, seks ve uyku için saklayın ve karanlık ve sessiz tutun. Sakinleşmek için kendinize zaman verin. Banyo yapın, derin nefes alıştırmaları yapın veya bir kitap okuyun (sadece zorlayıcı romanları atlayın!).

Sağlıklı bir yaşam tarzı, hem fibromiyalji hem de uyku ile yardımcı olabilir. Kardiyovasküler egzersiz stresi azaltır ve egzersiz yapan insanlar genel olarak kaygı ve ağrı ile daha az problem yaşarlar. Kalp atış hızınızı 30 ila 45 dakika, haftada üç ila dört kez artırmanızı öneriyorum. Sağlıklı beslenme kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

Aksi takdirde, masaj, akupunktur veya jakuzide oturmak kaslarınızı gevşetmenize ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. İbuprofen gibi reçetesiz satılan anti-enflamatuar ilaçlar eklemlerdeki iltihabı hafifletebilir. Çok stresli veya endişeli iseniz, ilaçlardan veya terapiden faydalanabilirsiniz.

Sinir bozucu olsa da, orada yardım olduğunu bilin. Sizi iyi tanıyan ve gerektiğinde testleri sipariş edebilen birinci basamak doktorunuzla başlayın. Sizi romatolog, psikiyatrist veya başka bir uzmana yönlendirebilir. Sadece uygulayıcınızın fibromiyaljiyi ve nasıl tedavi edileceğini anladığından emin olun.

Bunu Paylaş:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *