Ellerinde güç kaybediyor musun? Fibromiyalji hastaları Evet

Mevcut çoğu fibromiyalji hastasının ortak bir özelliği, vücudun büyük bir bölümünü etkileyen yaygın bir ağrıdır. Bu rahatsız edici belirtiye genellikle sabah eklem sertliği, ellerde ve ayaklarda parestezi, yani karıncalanma hissi ve uyuşukluk, uyku bozuklukları ve gün içerisinde onlara eşlik eden yorgunluk ve yorgunluk hissi eşlik eder. Bu yorgunluk, hastaların% 90’ını etkileyen eforlara karşı toleransı zayıf olan fibromiyaljiye katkıda bulunur.

Bu nedenle, Granada Üniversitesi’nden bir ekip tarafından yürütülen ve Ocak 2011’de Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Arşivi dergisinde yayınlanan bir çalışmanın, bu hastaların ellerinde kullandıkları direnci, Kadınlarda fibromiyalji şiddetinin değerlendirilmesi için tamamlayıcı bir araç.

Amaç, eldeki kuvvet testinin kapasitesini belirlemek, hasta ve 81 sağlıklı kadında 81 kadında fibromiyaljinin varlığı ve yokluğu ile ciddiyeti arasında ayrım yapmaktı. Eldeki kuvvetin direncini, el dinamometresi yardımıyla maksimum izometrik kuvvetin bir testi ile ölçtüler. Kadınlar, orta derecede fibromiyalji (<70) ve ağır fibromiyalji (70 veya daha fazla): ‘de elde edilen puanlara göre sınıflandırıldı. Gözlenen sonuçlar şunlardı:

Fibromiyaljinin varlığı ve yokluğu arasında en iyi ayrım yapan eldeki eşik kuvveti direnci 23.1 kg idi.
Şiddetli ve orta şiddette fibromiyalji arasında en iyi ayrım yapan eşik 16.9 kg idi.
El gücünün 23.1 kg veya daha düşük bir direnç göstermesi, yaşlanma sonrası 33,8 kat daha fazla fibromiyalji riski vardır.

Fibromiyalji grubunda, 16.9 kg veya daha az bir eldeki kuvvet kuvveti, ağır fibromiyalji şikayeti ile 5,3 kat daha fazla şansla ilişkilendirildi.

Bu araştırmacıların vardığı sonuçlar: Eldeki kuvvetin direncinin, fibromiyaljili kadınlarda ve orta derecede fibromiyalji hastaları ile ilgili olarak şiddetli fibromiyaljili kişilerde azaldığıdır. Ayrıca, önerilen bu standartlara uymayan kadınların doktora iyi bir teşhis koymada rehberlik edebileceğini, çünkü yararlı ve bilgilendirici bir araç olarak kullanılacağına dikkat çektiler.

Elinizde arkadaşlarınızdan / ailenizden daha az direnç ve güç olduğunu fark ettiniz mi? Günlük yaşamın hangi yönlerinde sakatlık var?
Umarız izlenimlerinizi bizimle paylaşırsınız; bu da üyelerimize hastalarımıza göndeririz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *