Gerçekten işe yarayan fibromiyalji tedavisinde yeni aşı

Birisi size fibromiyaljinizi iyileştirebilecek bir aşı verebilirse, bunu yapar mısın? Bir rüya gibi gelebilir, ama düşündüğünüzden gerçeğe daha yakın. Los Angeles merkezli biyomedikal şirketi    EpicGenetics    ve Massachusetts General Hospital araştırmacıları,  gelecek yıl Bacillus Calmette-Guerin (BCG) aşısının fibromiyalji için potansiyel bir tedavi olarak test edilmesi için FDA onayını istiyor  .

BCG, neredeyse 100 yaşında olan ve milyonlarca kez güvenli bir şekilde uygulanan genel bir TB aşısıdır. ” Massachusetts Genel Hastanesi Faustman Laboratuvarı müdürü Denise Faustman. “10 yıldan fazla bir süredir, Massachusetts General Hospital’daki araştırma grubumuz, BCG aşısının çeşitli otoimmünite formlarının tedavisinde oynayabileceği rolü aktif olarak araştırmaktadır. Şu andaki hedefimiz tip 1 diyabet, ancak BCG genellikle bazı otoimmün hastalıklarda test edilmektedir. Önümüzdeki iki yıl içerisinde fibromiyaljide BCG ile klinik denemelere başlayacağız. ”

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yıl 100 milyondan fazla çocuk BCG aşısı görüyor. Daha çok TB’nin hala aktif olduğu gelişmekte olan ülkelerde kullanılır. Düşük enfeksiyon riski nedeniyle BCG aşısı ABD’de yapılmamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde BCG, mesane kanserini tedavi etmek için az sayıda hastada kullanılmaktadır.

Bu nedenle açık soru şudur: Neden bulaşıcı akciğer hastalığına karşı aşı fibromiyalji için kullanılır? Cevap bağışıklık sisteminde yatıyor.

Aşılar genellikle sağlıklı insanlara enfeksiyonu önlemek için verilir. Bununla birlikte, bu durumda, BCG aşısı semptomlarını hafifletmek için fibromiyaljili hastalara verilecektir.

EpicGenetics fibromiyalji için tanısal bir test yapmak için birkaç yıl önce görevlendirildiğinde, araştırmacılar sağlıklı kontroller ve semptomları ile farklarını belirlemek için fibromiyalji hastaları üzerinde laboratuar testleri yaptılar. Araştırmacılar fibromiyaljili hastalarda, semptomların zayıflamış bir bağışıklık sistemi ile ilişkili olduğu sonucuna varmalarına yol açan çeşitli beyaz kan hücrelerinin anormalliklerini keşfetmişlerdir.

EpicGenetics CEO’su Dr. Bruce Gillis “Fibromiyaljinin yanlış bir terim olduğuna inanıyoruz” dedi. “Bu insanlar örneğin kasları etkileyen hiçbir şeyden muzdarip değil. Acı çeken şey, bağışıklık sistemlerinin normal miktarda koruyucu protein üretememesidir. … Bağışıklık sisteminde mononükleer periferik kan hücreleri adı verilen hücreler var. Normal miktarda koruyucu protein, kemokin ve sitokin üretmezler. ”

Bu keşif, fibromiyalji için FM / a kan testi geliştirilmesine yol açtı. (Evet, doktorlarınızın size söylediklerine rağmen, fibromiyalji için bir kan testi yapılır, ancak bu tıbbi toplulukta kabul edilmez.) Test, fibromiyalji hastalarında düşük seviyelerde bulunan dört kemokin ve sitokin seviyesini analiz eder. Bu dört kemokinler ve sitokinler, BCG aşısı tarafından uyarılanlarla aynıdır.

Gillis, “Tıbbi literatürde yayınlananlar göz önüne alındığında, bu aşının bağışıklık sistemi anormalliklerini [fibromiyalji] azaltacağına inanıyoruz.” Dedi.

Gillis ve Faustman, ilk BCG aşılarını gelecek yılın başlarında fibromiyalji hastalarına karşı uygulamak için FDA’dan izin istiyorlar.

Gillis, “Bu ilk kez fibromiyalji için doğrudan bir tedavi yapılacaktır.” Dedi. “Bildiğiniz gibi, fibromiyalji için [şu anda piyasada bulunan] ilaçlar yalnızca semptomları tedavi ediyor. Bağışıklık sistemine göre hiçbir avantajları yoktur. [İlaç şirketleri] sadece semptomları tedavi ettiklerini, ancak hastalığı tedavi etmeniz gerektiğini ve bu nedenle [FDA’da] aşıyı kullanmaya devam ettiğimizi kabul ediyorlar. ”

Gillis’in teorisi doğruysa, fibromiyalji hastalarında eksik olan kemokinler ve sitokinler [BCG aşısı uygulandıktan sonra] artık başarısız olmaz, “dedi. “Üretim seviyeleri normalleşecek ve semptomlarının ortadan kalkacağını varsaymanız gerekecek. Önemli bir şeyin kenarında olduğumuzu düşünüyoruz. ”

Aşı uzun bir geçmişe sahip olduğundan, hastalarda önemli yan etkilere neden olmamalıdır.

BCG aşısının doz başına 20 ila 25 dolara mal olması gerekir – günlük ilaç alımının devam eden maliyetleriyle karşılaştırıldığında nominal bir miktar.

Gillis, “Bir fibromiyalji hastasının bir veya iki doza ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz, bu yüzden neden ilaç şirketlerinden çok fazla destek alamadığımı anlıyorsunuz.” Dedi.

Aşı denemesine ek olarak, EpicGenetics, 250.000 fibromiyalji hastasının genomunu dizmek için Los Angeles’taki California Üniversitesi (UCLA) ve Illinois Üniversitesi’nde bulunan Chicago Tıp Fakültesi ile birlikte çalışmaktadır.

Gillis, “Herhangi bir genetik örüntü veya anormallik veya mutasyon arıyoruz” dedi.

FM / a testi kullanılarak pozitif fibromiyaljili hastalar genomik çalışmaya katılabilir.

FM / a testi şu anda 936 dolara mal oluyor, ancak bir dizi sigorta şirketi ve Medicare tarafından karşılanıyor. EpicGenetics’teki destek ekibi, hastaların sigorta şirketlerinin teste girip girmeyeceklerini belirlemelerine yardımcı olur. Sigortasız veya sigortası testi kapsamıyor olanlar için faizsiz bir ödeme planı mevcuttur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *