Fibromiyalji: Her şey acıtıyorsa nasıl yaşarsınız?

Fibromiyalji: Her şey acıtıyorsa nasıl yaşarsınız?

Kronik ağrı, yorgunluk, uyku problemleri, kas sertliği, anksiyete, depresyon. Başka bir şey var mı: Evet, onunla yaşamayı öğren

Fibromiyalji (FM), eşzamanlı ve görünüşte birbiriyle bağlantılı olmayan semptomlar gösterdiğinden,  ancak remisyon eksikliği nedeniyle bulmacanın parçalarının birbirine uyduğu ve bütünün toplamının anlamlı olduğu gün ortaya çıkması nedeniyle teşhis edilmesi zor bir hastalıktır  .

 

FİBROMİYALJİ

 

Erken evrelerde   , hipotiroidizm, depresyon,  kronik yorgunluk sendromu  veya belirli bir ağrı derecesini içeren  diğer rahatsızlıklar gibi diğer hastalıklarla karıştırılabilir .

O zamana kadar doktor ve uzmanlardan oluşan bir yolculuktan, kesin sonuç vermeden yapılan testlerden ve süreç boyunca birçok gün “korkunç” oldu ve hatta yataktan kalkamamak anlamına geliyordu.

FM, en belirgin ve en belirgin olanı yaygın ağrı olmasına rağmen, çeşitli belirtilerin neden olduğu bir sendromdur  , bu nedenle “her şeyi incitir” ve sürekli olduğu için ateşkes ortaya çıkarmaz.

Bu ağrıya  kalkarken yorgunluk, problemler, uyku ve kas sertliği eksikliği gibi diğer semptomlar da eklenir  . Sanki yetmediyse, baş ağrıları, ağrılı kurallar, uyuşukluk, spazmlar ve anksiyete ve depresyon gibi psikolojik problemler gibi sekonder kabul edilen semptomlar da düzenli olarak görülür.

Aslında, tanı her zaman geç kalır, çünkü tüm bu semptomların “stabilize” olduğu zaman, remisyona girmemek ve bazen de ağırlaştırmak veya yeni rahatsızlıklar eklemek nedeniyle doğrulanır.

Gecikmenin sebeplerinden biri nedenlerinin bilinmemesi, ancak gerçek şu ki, 20-50 yaşları arasında tipik bir kadın hastalığı olarak kabul edildiğinden, erken bir tanı koyma konusunda şüphe belirtileri olmasına rağmen, bazı dirençler var.  Gerçek şu ki, aslında öyle  .

Bu anlamda, Dr  Javier Rivera  , Madrid Genel Üniversite Hastanesi Gregorio Marañón de Fibromiyalji konusunda uzman, “demektedir  son 20 yıl içinde yerini almıştır en önemli ilerleme görüldü ve tanınan bir hastalık olmasıdır 20 yıl önce ise hastalar çılgın, histerik, dengesiz olarak markalandılar. 

Veriler doğrular, FM  kadın hastalığıdır:  her erkek için 20 kadını etkiler  , ancak tam olarak neden bilinmediği bilinir. Belki de en mantıklı açıklama onu hormonal bir mesele ile ilişkilendirmektir, fakat şu anda kesin bir bilimsel sonuç yoktur.

Onunla birlikte yaşamak için 4 anahtar   

Uzmanlara göre fibromiyalji ile yaşamayı öğrenmenin ilk dersi   , kaçınılmaz olarak hayatımızın bazı yönlerini şartlandıracak kronik bir hastalık olduğunu kabul etmektir .

Sebep olabilecek sınırlamalara rağmen, en iyi yaşam kalitesini elde etmek ve onunla yaşamayı öğrenmek için hastalıkla baş etmede yardımcı olan stratejiler vardır:

  1. Gerekli tıbbi bakıma erişim  esastır, ancak aynı zamanda semptomların kontrolünü sağlamak için hastanın tedavinin doğru izlenmesine katılımı. Tamamlayıcı olarak,  sağlıklı ve dengeli bir diyet içeren sağlıklı bir yaşam tarzıedinmek  , tütün ve alkolden kaçınmak ve kontrendike gibi görünse de,  düzenli olarak yumuşak fiziksel aktivite gerçekleştirmek için gereklidir,  çünkü genel durumu için büyük faydalar sağlar. kadın.
  2. Ailenin ve arkadaşların desteğine sahip olmak   ve onların anlayışı, sürecin anahtar bir parçasıdır, ancak hastalığın derecesini ölçmeleri çok zor. Uzmanlar tarafından yapılan önerilerden biri, yakın akrabaların, hasta ve sonuçları hakkında doğrudan bilgi sahibi olmak için hastayla tıbbi kontrollere gitmeleridir.
  3. Bir hasta derneğine  dahil olmak, psikolojik bakış açısından en fazla motive edici unsurlardan biridir, çünkü bu deneyimi yaşadığı insanlarla paylaşmanın bir rahatlama sağladığı kanıtlanmıştır. Yalnızlık  ve izolasyon iyi seyahat arkadaşları değildir ve kimse bu rahatlatıcı yalnız olmadığını hissetmek. Derneklerin ayrıca yasal ve yardım konularında danışmanlık hizmetleri vardır ve katılımı teşvik etmek için faaliyetler düzenler: konferans ve konferansların organizasyonu, terapötik gruplar, eğitim atölyeleri, vb.
  4. Psikolojik dikkat çekmek  esastır, çünkü hastalığın psikolojik etkisi yüksektir. Anksiyete  ve  depresyon  en sık patolojiler vardır. Faaliyetlerin bırakılması ve olumsuz düşüncelere eğilim, hem ağrıyı hem de hastalığın diğer semptomlarını etkileyen daha fazla rahatsızlığa neden olur.

Fibromiyaljili tüm kadınlar “fibromiyaljiden  önce ve sonra var” diyor  çünkü aktifler ve her şeyi yapıyorlardı.

Beklenmedik bir şekilde, yeni bir yaşam biçimine daldırılırlar ve kendilerini en iyi şekilde mahrum hissetme hissine sahiptirler. Yarım bile yapamazlar ve her şey iki katından fazlaya mal olur, bazen elde edilemez.

Acı ile yaşamayı öğrenmenin, kesin olarak bizi güçten çıkaran güçler olduğu göz önüne alındığında, büyük bir irade gücü ve güç gerektirdiği anlaşılmaktadır   . Her gün denemek zorundasınız ve havlu atmayın.

Fibromiyaljiye rağmen yaşam, onları görme ve trafik sıkışıklığından kurtulma çabası içinde olmak istiyorsak , bizim için iyi şeyler sürdürmekte ve tutmaktadır  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *