Fibromiyalji ile neden koku alma duyunuz değişir?

fibromiyalji semptomlarıyla baş etmek kolay değildir. Aslında, çoğu için çok zor olabilir. Fibromiyalji semptomlarına hava, sıcaklık, ses, yiyecek, stres vb. Birçok faktör neden olabilir. Bazen, semptomlar bir aroma veya koku ile de tetiklenebilir.

 

 

Hassas sendrom
Fibromiyaljili hastaların gürültü, ışık, dokunma, sıcaklık değişiklikleri ve hatta koku gibi birçok şeye karşı çok hassas oldukları söylenir. Fibromiyaljili hastalar için birçok permütasyonda aşırı duyarlılık oluşabilir.

Bir hasta hem sesin hem de kokunun çok zor olduğunu ve başka birinin koklamada zorluk yaşadığını öğrenebilir. Bu, fibromiyalji beyninin temelde düzensiz olan ve herkes için aynı olmayan şeyleri nasıl işlediğini açıklar. Bu duyusal aşırı yüklenme çoğu fibro hastasının yaşam kalitesini etkileyebilir.

Fibrozis hastasına aşırı duyarlılığa karşı yardımcı olabilecek bazı ilaçlar vardır. Gerektiğinde bunu doktorunuzla tartışın. Duyarlılık çok şiddetlenirse, Çoklu Kimyasal Duyarlılık (MCS) ile bile teşhis edilebilir. Bu durum farklı bir tedavi şekli gerektirir.

Loading...

Fibromiyalji kokunuz nasıl etkiler?

Koku alma koku duyusunu ifade eder. Fibromiyalji ve otoimmün hastalıkları olan kişilerde koku alma bozukluğu yaygındır. Deterjanlar, kokulu parfümler ve temizlik maddeleri koku giderimi olan birini kötü hissettirebilir. Baş ağrısı, halsizlik ve mide bulantısına neden olabilir.

Yiyecek kokuları ayrıca fibromiyaljili hastanın iştahsızlık noktasına gelme konusunda hasta hissetmesine neden olabilir. Bazı hastalar için, yiyecekler hasta için sağlıklı olsa bile, bazı yiyecekleri kokuları nedeniyle diyetlerinden çıkarmayı seçmeleri nadir değildir.

Fibro hastalardaki koku sorununun alerji ile ilgisi yoktur. Bu nedenle, antihistamin alabilir ve bununla kaçamazsınız. Sorun o kadar ciddi olabilir ki, etkilenenler halka çıkmak için kendilerini rahat hissetmiyorlar.

 

Fibromiyalji ile kokuları tedavi

Fibromiyaljiniz varsa ve kokulara karşı hassas hale geliyorsanız, alabileceğiniz bazı önlemler vardır:

Her şeyi evde parfüm olmadan saklamaya çalışın. Bu, deterjanlar, sabunlar ve temizlik ürünleri için geçerlidir. Parfümsüz saç spreyi ve şampuan seçin. Kokulu saç ürünleri saçınızda uzun süre kalabilir.

Evinizi mümkün olduğunca havalandırmaya çalışın.
Yemek pişirirken, çok yoğun kokular üretmeyen farklı bitkileri denemeyi deneyin.

Her zaman cebinizde veya çantanızda bir maske taşıyın, böylece kovucu bir koku bulduğunuzda kolayca takabilirsiniz.
Ailenize ve arkadaşlarınıza koku alma hassasiyetinizden bahsedin. Bu, özellikle kokulu parfüm kullanan arkadaşlar veya aile üyeleri için geçerlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *