‘GÖRÜNMEZ’: FIBROMYALJİ FİLMİ YERLEŞTİRDİ

Tony Ödülü’nün yapımcısı ve yöneticisi Nick Demos’un bir görevi var: Dünyadaki fibromiyalji bilincinin teşhis, tedavi ve sonuçlarını yapmak istiyor. Kişisel olarak fibromiyalji hastalığından etkilenir: fibromiyaljili bir kadın olan annesi ağrı kesici, sosyal sonuçlar ve bazı tepkiler bulmuş. Genç bir atlet de dahil olmak üzere genellikle kronik bir ağrı sendromu düşünmeyen insanlar da dahil olmak üzere fibromiyalji ile yaşayan diğer insanların deneyimlerini keşfetme görevidir. Ona göre, cevap alma umuduyla fibromiyaljiyi çıkarmak önemlidir.

“Bu film için röportaj yapan herkese sorduk:” Fibromiyalji nedir? “Cevap asla tutarlı değil ve bulamayanlar için yanıtı bulmak için aciliyet eksikliği var. ”

Demos’a göre, şu ana kadar elde ettiği bulgular, ulusal ağrı raporuna göre fibromiyalji hastalarının bozuk bir sağlık sistemine maruz kaldığını ve eğitime erişim ve sosyoekonomik faktörler gibi demografik verilerin rol oynadığını gösteriyor. Filminde farklı geçmişlerden, etnik kökenlerden ve sosyoekonomik gruplardan insanlarla konuştuğunu, ancak tüm katılımcılar için ortak temalar bulduğunu söylüyor.

“Hiç kimsenin görmediği hastalıklar, hatta gerçekten ölümcül olan tüm bu hastalıkların neden olabileceği veya tetikleyebileceği daha fazla hastalıklar”. Fibromiyalji hala dikkat gerektirmektedir çünkü teknik anlamda sizi öldürmeyecektir. Ancak topluluk, eğer ölümcül meslektaşlarından empati, yaşam eğitimi ve toplum desteği almamışlarsa fibromiyalji sendromunun nasıl daha kötüye gideceğini söyleyecektir. Milyonlarca hastalığın gerçek ve yaygın olduğunu göstermesine rağmen tartışmalı bir konu olmaya devam ediyor.

Demos, filmin 2017 yılında yapılması planlanan ve gelecek yıl farklı filmlerde gösterileceğini söyledi. Film, bugüne dek, tamamen fibromiyalji hastalarını eğitmek için çoğunlukla fibromiyalji hastalarında veya organize gruplarda bağışlara dayanıyor. Sendrom, kronik ağrı bir vücut olarak “kaçınma hastalığı” olarak tanımlanmıştır. Kronik ağrı, tüm vücut, baş ağrısı, uyku bozuklukları ve ruh hali değişimleri ile karakterizedir. Fibromiyalji ile ilişkili yorgunluk zayıflatıcı olabilir ve kronik yorgunluk sendromunu fibromiyaljiden ayırma zorluğuna yol açabilir.

Fibromiyalji ve diğer kronik ağrı bozuklukları olan hastaların intihar etmesi daha muhtemel olmasına rağmen, fiziksel veya yaşamı tehdit edici deformasyonlara neden olan bir hastalık değildir. Fibromiyalji ile yaşayan insanlar şiddetli yağmur olarak tanımlamaktadır: ilişki sorunları, birçok işi tamamlamadaki zorluklar, finansal istikrarsızlık ve moral bozukluğu. Kimse fibromiyaljiye neyin neden olduğunu tam olarak bilmese de, bazı araştırmacılar bunun beyindeki genetik olarak belirlenebilen kimyasalların miktarı nedeniyle olduğuna inanmaktadır, çünkü ailelerde işe yarıyor. Sendromun erkekleri de etkileyebilmesine rağmen, kadınların etkilenmesi daha olasıdır.
Her ne kadar Lyrica ve Cymbalta ilaçları gibi tedaviler olsa da, hiçbir ilaç herkes için bir cevap gibi görünmemektedir ve hastalar için işe yarayan ilaçlardan kurtulmak için ne kadar zamana ihtiyaç duyulduğuna ve çok zaman alabilir. Kendine iyi bakmak, yeterince dinlenmek, besleyici yiyecekler yemek ve aşırı stres veya duygusal enerjiye neden olan koşullardan kaçınmak gibi fibromiyalji semptomlarını tedavi etmenin önemli bir parçasıdır. Bu, yaşamın zorunlulukları ve hastalığın kendisiyle ilgili semptomlar nedeniyle birçok insan için zor olabilir.

Bozukluğu olan birçok kişi, kendilerini başkalarına görünmez olduğu ve birçok doktor da dahil olmak üzere herkes tarafından anlaşılmadığı için kendilerini yalıtılmış ve yanlış anlaşılmış hissediyorlar. Demos, filminin insanları eğitmesini ve insanları bu zayıflatıcı sendrom hakkında bilgilendirmesini umuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *