Fibromiyalji hastalarında ilk kez görülen kalp enfeksiyonu

Kalp iltihabı, özellikle kronik ağrılı hastalar için tartışma ve araştırma için önemli bir konu olmuştur. Bununla birlikte, son zamanlarda, beyin enfarktüsü ilk kez fibromiyalji hastalarında görülmüş ve çalışılmıştır.

Bu çalışmayı led Araştırma grupları şunlardır:   Daniel S. Albrecht, doktora  ve   Marco Loggia, doktora  ile çaba kombine Massachusetts General Hospital ve Harvard Tıp Okulu’nda Radyolojik Enstitüsü ile,   Anton Forsberg, PhD  Klinik Nörobilim Bölümü,   Karolinska Enstitüsünde   İsveç’te . Onların sayesinde   kombine çaba  onların çalışmalarının sınırını genişletebilir ve soruşturma. İlk defa, araştırmacılar iki görüntüleme teknikleri, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve pozitron emisyon tomografisi (PET) veya MR / PET tarama kullanılarak süreç boyunca fibromyalgipatienter beyninde yaygın enflamasyon (gliyal hücreleri) görebilir.

Doktorların veya diğer profesyonellerin tıbbi dünyasında belirli semptomlar veya duygular reddedilebildiği durumlarda, hastaların hak ettikleri doğrulamayı almaları önemlidir   . Aslında, insanlar çoğu zaman deneyimlediklerinin hayali olduğuna inanmaya yönlendirilirler. Ancak,   fibromiyalji hastalarının beyinlerinde nörokimyasal değişiklik bulguları bularak   , çeşitli hasta yüzleri gibi önyargı veya stigma azaltılabilir.

Lütfen bir doktor olmadığımı unutmayın. Bu makale kapsamlı bir araştırma geçirmiş olsa da, aşağıdaki bilgileri doktorunuzun uzmanlığı veya tavsiyesiyle değiştirmeyin. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, doktorunuza en kısa zamanda başvurun.

GLIELLCELLES nasıl?

Glial hücreler   , merkezi sinir sisteminde en yaygın olanlardır. Beyin ve omurilikteki sinir hücrelerini sararlar. Nöronları destekliyor ve koruyorlar. Beyinde astrositler, mikroglia ve oligodendrositler bulunan farklı glial hücreler vardır.

NASIL ÇALIŞIYOR?

Glial hücrelerin aktivasyonunun taranması ve gözlenmesi, kronik ağrılı hastaların çalışması ve beyin görüntülemesi sırasında önemli bir işlemdir. MR / PET iki süreci bir araya getiren bir süreçtir.

Bir   MR   radyasyon kullanmaz. Güçlü mıknatıs, radyo dalgası ve bilgisayar kullanımıyla dokuların yapısal ve fonksiyonel detaylarını sunar.

PET   taraması radyoaktif eser elementler içeren spesifik boyalar kullanır. Bu izler, daha yüksek kimyasal aktiviteye sahip olan yerlerde toplanır; bu, belirli koşulları ayırt edebildikleri veya daha yüksek kimyasal aktiviteye sahip olduklarından ayırt etmenin daha kolay olabileceği anlamına gelir. Tarama, kimyasal aktivite alanında parlak noktalar gösterecektir. Özellikle, radyasyonun nerede verildiğini algılar.

MR / PET taraması için kombine teknikler ile, araştırmacılar kronik ağrılı hastalarda nöroinflamasyonunu belgeleyebilirler. Spesifik olarak, bu makalede daha ayrıntılı olarak ele alınacak olan fibromiyalji hastalarının da aktifleşmiş glial hücreleri olup olmadığını tespit etmeye yardımcı olabilir.

MASSACHUSETTS GENEL HASTANE (MGH) ÇALIŞMASI

Massachusetts Genel Hastanesi (MGH)   çalışmasında ekip,   kronik ağrılı hastalarda glial hücrelerin aktivasyonuna odaklanarak 2015 yılında araştırma yaptı. Kombine MR / PET tarama teknikleri kullanan hastalarda başarılı bir nöroinflamasyon gösterdi. Ekip, fibromiyalji hastalarının aktif glial hücrelere sahip olabileceğini test etti ve hipotez yaptı. Çalışmada translokator proteinine (TSPO) bağlanan bir radyosorra kullandılar.

KAROLINSKA ENSTİTÜSÜ ÇALIŞMASI

Önceki çalışma gibi, Karolinska Institutet’deki ekip de ilgili bir yaklaşımı uyguladı. Araştırma ekibi, TSPO bağlayıcı PET izleme cihazını incelemiş ve gözlemlemiştir.

Her iki takım da fibromiyalji hastalarının çalışmalarında çalışmalarını ve tekniklerini birleştirdi.

SONUÇLAR

Açıkça, araştırmacılar, ilk kez kombine MR / PET teknikleri kullanılarak fibromiyalji hastalarında beyin enfarktüsü geçirdiler. Fibromiyalji hastalarında daha yüksek düzeyde yorgunluk olduğu bildirilmiş, beyinde daha yüksek TSPO seviyeleri görülmüştür. Spesifik olarak, beynin belirli bir bölgesinde, cingulate gyrus adı verilen duygusal tedaviyle ilişkili bulunmuştur. Bu nedenle, glial aktivite, yorgunluk ile ilişkili bölge ile ilgili olabilir. Fibromiyaljili hastalarda daha fazla inflamasyonun bulunmasının, sağlıklı kontrollere göre daha fazla olması, gelecekteki bulgulara ve daha fazla çalışmaya yol açabilir.

Bu   bulgular   sadece başlangıçtır. Bu çalışma ve kanıtlar, ağrı fibromiyaljisi hastalarının yüzleştiğini, hayali olmadığını ve hissettiğiniz ve deneyimlediğinizin gerçek olduğunu doğrulamaya yardımcı olabilir. Tabi ki, kimseye bunu söylemene gerek yok, ama bilimsel ve tıbbi alanı genişletmeye yardımcı olabilir. Bu, gelecekteki çalışmalara ve daha fazla gözlemlere yol açabilir. Fibromiyaljinin tedavisi ya da tedavisi olmadığı için, fibromiyalji hastalarında beyin enfarktüsüne odaklanan çalışmalar, belirli semptomları hafifletmenin bir yolunu bulmaya yardımcı olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *