Fibromiyalji: en hipersensitif hastalık

daha ağrılı bir hastalık olan fibromiyalji  
bilinmeyen bir hastalıktır, ancak en acı verici olanlardan biridir, çünkü vücudun belli bölgelerinde hassasiyet hisseden birisi: boyun, omuz, sırt, kalça, kol ve bacak. Hastalar mutlaka şikayet ettikleri dış yaralara veya rahatsızlığa sahip değildir, ancak fibromiyaljinin durumu sadece bir parmağın bu bölgelere dokunduğunda onları dikmeye zorlar.

Fibromiyaljisi olan kişiler sadece vücutlarının aşırı duyarlılığına maruz kalmazlar. Ayrıca uyku bozuklukları, sabah tutukluğu, baş ağrısı, aşırı ağrılı adet kanaması, ellerde ve ayaklarda uyuşma ve konsantrasyon veya hafıza güçlükleri (bu anılar) vardır. Lapozlar bazen “fibronebline” olarak adlandırılır.

Sadece bu değil, aynı zamanda fibromiyalji, yukarıdaki tüm semptomlarla bir anda insanları vurabilir ve bunlardan muzdarip olanların gücünü ve gücünü zayıflatabilir.

Aynı anda iki veya daha fazla kronik ağrı durumunuz olabilir. Bu durumlar kronik yorgunluk sendromu, endometriozis, fibromiyalji, inflamatuar bağırsak hastalığı, interstisyel sistit, temporomandibular eklem hastalıkları ve vulvodini içerir. Bu hastalıkların ortak bir nedeni olup olmadığı bilinmemektedir.

Fibromiyaljinin Nedenleri

Şu anda fibromiyaljinin nedenlerini tanımlamak için hiçbir bilimsel bilgi bulunmamaktadır. Bununla birlikte, stresli veya travmatik durumlar, belirtilen bölgelerde tekrarlayan yaralanmalar ve hatta rahatsızlık ile ilişkilendirilmiştir. Ne olursa olsun, fibromiyalji de tek başına ortaya çıkabilir.

Bazı bilim adamları, fibromiyaljinin kökeninin genetik olabileceğine inanırlar. Genler, başkalarının ağrılı buldukları şeylere güçlü bir acı veren tepkiyi tetikleyebilir.

Fibromiyaljisi olan kim?

Bilim adamları, ABD’deki fibromiyaljinin 18 yaşından büyük 5 milyon insanı etkilediğini tahmin ediyorlar. Fibromiyalji tanısı konan kişilerin yüzde 80 ila 90’ı kadındır. Ancak erkekler ve erkekler de bozukluğa sahip olabilirler. Çoğu vaka orta yaşta teşhis edilir.

Fibromiyalji, 1992’den beri tüm uluslararası tıp kuruluşları ve WHO tarafından tanınan ve uluslararası sınıflandırma M79.7’ye (ICD-10 CM, en son revizyon) göre romatizmal bir hastalık olarak sınıflandırılan bir hastalıktır.

Bu hastalığın ağrı ve diğer semptomları zamanla kendi kendini idame ettirir, bu nedenle erken tanı özellikle önemlidir. Aksi halde, belirtiler daha da acı verici ve dayanılmazdır.

Bu hastalık genellikle, bazı hastalıklardan muzdarip kişilerde teşhis edilir:

Romatoid artrit.
Sistemik lupus eritematozus (yaygın olarak lupus).
Ankilozan spondilit (spinal artrit).
Fibromiyaljisi olan bir akrabası olan kadınların da fibromiyaljiye sahip olma olasılığı daha yüksektir.
Fibromiyalji tedavisi

Fibromiyalji tedavi etmek zor olabilir ve tedavi edilemez. Hastalık 13 yıldan fazla bir süredir tanınmakla birlikte, fibromiyaljinin tüm vakalarını tedavi etmek için yeterli uzman vardır, çünkü hastalar genellikle hızlı bir teşhis bulamamakta ve artrit ilacı ve diğer eklem hastalıkları veya yumuşak havlular konusunda uzmanlaşmış bir romatoloğa danışabilmektedirler.

Fibromiyaljinin tedavisi bazen takım çalışması gerektirir. Buna doktorunuz, bir fizyoterapist ve muhtemelen diğer sağlık hizmeti sağlayıcıları dahildir.

İyi hazırlanmış fibromiyalji, sessiz bir yaşam sürmenizi engelleyemez, ancak aşağıdaki öneriler daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır:

(Alternatif tıp ilaçları almaktan) tıbbi talimatların takibi
yeterli uyku alın
Kullanımının
iyi dengelenmiş bir diyet
(ev ofis müzakere, gerekirse) ihtiyaçlarınıza çalışmalarını ayarlayın
Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, yapabileceğiniz Aşağıdakiler NIAMS’ın yaptığı araştırmalar ve diğer tedavileri ve bozukluğun önlenmesi hakkında bilgi edinin.

En ağrılı hastalık, fibromiyalji

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *