Fibromiyalji, yavaş bir ölüm: teşhis edilmesi 10 yıla kadar sürebilen bir hastalık

Fibromiyalji görülmez, acı çeker. Fibromiyalji görünmez, ancak ondan muzdarip milyonlarca insan değildir.

Fibromiyalji bir sağlık sorunu olduğundan

Kurumlar başka yerlere bakmaya devam etse de, fibromiyalji, sosyal sınıf, kültürel düzey, yaş veya kardinal nokta içermeyen, büyümeye devam eden bir gerçektir. Yeni belirtilerin ortaya çıkmasıyla çocukluk döneminde başlayabilir ve yıllar içinde kötüleşebilir.

Uzak psikolojik olmaktan, birçok bedenin tüm sistemleri tehlikeye böylece son araştırma dünyası nöro-immün hastalık olduğunu düşündürmektedir inanıyoruz ve bizi çağırdılar ve yukarı görünebilir Otuzdan fazla farklı semptom. En rahatsız edici ağrı ve kronik yorgunluktur.

“Fibromiyalji bilinmeyen neden ve etkili tedavi olmaksızın kronik ve zayıflatıcı bir hastalıktır.”

Uzun yıllar boyunca, bu tanımın kaçınılması ve şirketin en fibromiyalji eşanlamlı cuentista olduğuna inanılan noktaya yalancı hastayı, ağlamaklı, nevrotik depresif, düzenbaz, victimista … ve tüm forumları suçlu tercih Bu hastaların sinsice ve şüpheli bir şekilde konuşulur.

Söz konusu kişiler, “ömür boyu hapis” kararıyla “halkın yargılanmasına” maruz kalıyorlar, kendilerini evlerinde kilitlemeyi, hazırlık yapmamalarını, gülümsememeyi reddediyorlar … çünkü eğer yeniden yaparlarsa yeniden tasarlanıyorlar. “Her şey yerleştiğinde çok kötü olmayacak”, “Nasıl güldüğünü görün, çok fazla acı çekmez …”

Hasta olmanın yanı sıra, toplum yaşama ve mutlu olma haklarını sorgular. Spor ya da kişisel düzeyde başarılı olan fiziksel zorlukları olan insanlar, hayranlıklarını takip edip ilham verebilecek örneklerdir ve hiç kimsenin engelliliğinden şüphe duymaz. Bu hayranlık ve empati, fibromiyalji dışında tüm hastalıklarda belirgindir.

Büyük zorluklara rağmen hastalığa rağmen mutlu olmak için yönetir ve başarılı olmak için yönetir fibromiyalji hasta, kendi gücü ve excel arzusu için değerli, ne de yaşamın bir örnektir değildir onun teşhisini ve onunla birlikte onu veren doktorun profesyonelliğini sorgulamak için bir sebeptir.

Bu sert hastalığın sert gerçekliğinin uzun süredir reddedilmiş olması, etkilenen birçok insan için onarılmaz fiziksel ve manevi zarara neden olmuştur.

tedavi

Sağlık düzeyinde, polifarmasinin suiistimal edildi ve uyuşturucu bağımlıları yaratıldı ve çevreleri ve toplumun “hiçbir şey” olmaması, aile içi bozulmalara, taciz ve işten çıkarmalara yol açtı. ve olumsuz cümleler. iş göremezlik.

Tüm bu maddi hasara karşılık, hasta bir depresyona gömüldüğünde, kanıtları inkar etmekle takıntılı kalan kişi “problemi psikolojik” olduğu gerçeğiyle doğrulanır.

Yıllar önce bu “uygunsuz tedavi” yi, patolojinin kökeninin cehaletinden dolayı haklı gösterebiliriz, ancak otuz yıl sonra artık işe yaramıyor. Hala kökeninin ne olduğunu bilmiyorsak da, hala ölçülebilir bir belirteç olmamasına rağmen, sorumluluk alma ve onu aramaya başlama zamanı.

Çünkü fibromiyalji bir sağlık probleminden sosyal bir soruna gitti. Nüfusun% 5,4’ünü etkilemekte,% 92.7’si sosyal dışlanma riski altında olan kadınlardır.

“Fibromiyalji kronik ve sebebi bilinmeyen zayıflatıcı hastalığı ve etkili bir tedavidir.” Bu cümleyi anlamak doğrudan ve kolay bir, kabul sorumluluk almak ve ona göre hareket zamanı hastalığın uygun tedavisi için araştırma ve kaynakları yatırım yaparak örneğin.

Fibromiyalji, bazılarının dediği gibi sadece bir acı değil, pek de fazla değildi. Tüm organizmayı etkiler, böylece hasta, uzmanlıktan tıbbi uzmanlığa, yıllarca, en sonunda yardım etmeyen bir ilaca kadar reçete edilen ilacın ağrının gitmesine yol açmayacak bir tanıya kadar yürür.

Sonuç, sağlık sistemi ve hasta için boşa harcanan zamanın olağanüstü bir masrafıdır, bu da semptomlarını polifarmasinin yan etkilerini ve hayal kırıklığını arttırır. Hayal kırıklığı, hastaya yardım etmek isteyen hekimler tarafından da paylaşılır, ancak istişarelerde ve kaynaklarda zamanın eksikliğinden dolayı çaresiz kalırlar ve hak ettikleri gibi multidisipliner bir şekilde hizmet verirler.

Çözüm, bu birimleri yöneten tıp uzmanlarının araştırma ve eğitimine yatırım yapmak için politik iradeye sahip olmaktır. Bu bakım şekli, sistem için daha az pahalı olacak ve hastanın yaşam kalitesini ve dolayısıyla aile ve profesyonel ortamı geliştirecektir. Belki de araştırılmamış olmasının nedenlerinden biri, “Fibromiyalji ölmez …”

Fibromiyalji ile yaşamıyorsunuz, hayatta kaldınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *