Ben bir fibromiyalji doktoruyum. İşte insanların anlamasını istediğim şey.

Fibromiyalji, yaygın olarak yanlış anlaşılan bir hastalıktır, hastaları ve hekimleri karıştırır ve sinirlendirir. Biliyorum çünkü her iki tarafta da gördüm – hem bir doktor hem de hasta olan bir kadın olarak.

Bu yaygın kronik hastalık, genel kas ağrısı, yorgunluk ve beyin sisi ile karakterizedir. Şu anda 5 milyon Amerikalının bozukluğu olduğu ve teşhis edilenlerin yaklaşık% 90’ının kadın olduğu tahmin edilmektedir.

Bununla birlikte, hastalık ve nasıl tedavi edildiği konusunda hala çok kafa karışıklığı var. İşte çoğu doktor tarafından henüz bilinmeyen fibromiyalji hakkında beş gerçek:

1. Fibromiyalji gerçektir ve tedavi edilebilir ancak bütünsel bir yaklaşım gerektirir.

Fibromiyalji üzerine yapılan araştırmalar, ihtilaf ile işaretlenen diğer hastalıkların gerisinde kalıyor ve “gerçek” bir hastalık olup olmadığına dair bir yüzyıllık tartışmalar.

Bu, yenilikçi bir çalışmanın beynin fibromiyalji ağrısını nasıl tedavi ettiği konusunda anormallikler gösterdiği 2002 yılında değişti. Bu beyin görüntüleme çalışmaları, fibromiyaljinin “gerçek” olduğunu kanıtlamak için nesnel veriler sağlamış ve ağrılı acı belirtileri gösteren üç FDA onaylı ilaçla sonuçlanan on yıl süren yoğun bir araştırmayı tetiklemiştir. 
Ancak bu ilaçlar genellikle “fibrofog” denilen yorgunluk ve yaygın düşünmenin daha zayıflatıcı semptomlarını tedavi etmezler. Bunu yapmak için doktorlar ve hastalar, farklı tedavi seçenekleri hakkında özellikle bilgilendirilmeli, özellikle de enflamasyonu azaltmak için diyet değiştirmek veya hücresel enerji üretimini teşvik etmek için takviyeler eklemek gibi bütünsel yaklaşımlar.

2. Artık tam bir gizem değildir.

Sıklıkla “fibromiyaljiye neyin neden olduğunu bilmiyoruz” efsanesini duyuyorum. Doktorlarla yapılan son araştırmalar, çoğu doktorun, çok etkili tedavilerin varlığına rağmen, fibromiyalji hastalarına nasıl yardımcı olacaklarını bilmediklerini ortaya koymaktadır. Fibromiyalji genellikle tıp dergilerinde “şaşkın”, “gizemli” ve “kafa karıştırıcı” olarak tanımlanır.

Fibromiyaljiyi söyleyen televizyon reklamları, hiperaktif bir ağrı durumudur. Sinirler tüm hikayeyi anlatmaz. Aslında, ağrı yönetimi sorunları buzdağının sadece bir parçasıdır. Çok daha büyük bir faktör, sönmüş olan strese (veya tehlikeye) verilen yanıttır ve sürekli olarak “kırmızı alarm” tır, bu da yorgunluğa, beyin sisi ve kas ağrısına neden olan zincir reaksiyonu ile sonuçlanır.

Tüm bu semptomları kalıcı olarak iyileştirmenin tek yolu, kronik hiperaktif stres cevabının vücut üzerindeki olumsuz etkilerini sistematik olarak ele almaktır. Kronik olarak harekete geçirilen strese bir cevap, derin uykuyu ve kasları gergin tutarak ağrıya ve hassasiyete neden olur; sindirim ve enerji üretimini engeller; ve hormonları ortadan kaldırır. Ayrıca ağrıya duyarlı sinirlerin sinyallerinin hacmini arttırdığı ortaya çıkar.

3. Fibromiyalji esas olarak uyku bozukluğudur.

Ne yazık ki, birçok doktor, hatta uyku uzmanları bile, fibromiyaljiye eşlik eden uyku sorunlarından habersizler. Ancak fibromiyalji, birçok açıdan, bir uyku bozukluğu, derin, kronik bir uyku yoksunluğudur. Çalışmalar, hastaların sıklıkla “uyanık” beyin dalgaları tarafından kesintiye uğrayan yetersiz derin uykudan muzdarip olduklarını tekrar tekrar göstermiştir. Derin uykudaki bu açlık, yorgunluğa, kas ağrısına ve hastalığın sisli düşünme özelliğine katkıda bulunur.
Uyku tedavisi fibromiyaljiyi tedavi etmenin anahtarıdır ve ağrıyı, yorgunluğu ve beyin sisini azaltmanın daha fazla yolunu görüyorum. Her ne kadar diğer tedaviler işe yaramadan önce her zaman düzelmeliyse de, bu sorunu, obstrüktif uyku apnesi gibi gizli uyku problemlerini tedavi etmek için doktorunuzla birlikte ele almak ve daha sonra ilacı eklemek önemlidir. ve normal derin uykuyu restore etmek için takviyeler.

4. Çoğu doktor fibromiyalji hakkında fazla bilgi sahibi değildir ve bu onların suçu değildir.

A fibromialgia é uma doença órfã que não é reivindicada por nenhuma especialidade e que, em vez disso, se sobrepõe desajeitadamente nas áreas de reumatologia, neurologia, sono e medicina da dor. A maioria dos cuidados diz respeito aos médicos de cuidados primários submersos que não têm tempo para procurar novas ideias de tratamento no mar das publicações médicas. As principais revistas médicas negligenciam a fibromialgia. De fato, desde 1987, apenas um estudo sobre a fibromialgia foi publicado no New England Journal of Medicine, a publicação médica mais publicada no mundo.

Yoğun birinci basamak sağlık hizmeti uzmanı, fibromiyalji için yeni tedavileri aktif olarak araştırmak için zamana sahip olmadığı için, araştırmaları başka bir şekilde, yani hastaları tarafından dikkatlerine sunulmalıdır. Bu yüzden, yeni kitabım FibroManual’da, hastalara doktorlarının dikkatini çekebilmesi için araştırma destekli tıbbi bakım ile bir sağlık rehberi hazırladım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *