Czy urządzenie TENS pomaga w bólu fibromialgii?

Jeśli jesteś jak większość ludzi żyjących z chronicznym bólem fibromialgii, prawdopodobnie znalazłeś sposób na radzenie sobie z bólem bez leczenia. W końcu wszystkie agresywne leki mają skutki uboczne i ryzyko. I często nie są tak skuteczne, jak chcesz. Dlatego warto rozważyć jednostkę TENS.

Maszyna TENS to alternatywna terapia, z której korzysta wiele osób w przypadku drobnych bólów. I może również pomóc w bólu fibromialgii.

 

Jednostka dziesiąta

Co to jest jednostka TENS?

TENS oznacza “Przezskórna elektryczna stymulacja nerwów”. Zasadniczo urządzenie TENS jest maszyną, która przesyła prąd elektryczny przez skórę, aby stymulować nerwy. Ideą TENS jest to, że elektryczność, która przechodzi przez nerwy, blokuje sygnały bólowe, więc jednostki TENS są używane do pomocy w łagodzeniu bólu.

Często dziesiątki maszyn są używane przez osoby z bolesnymi schorzeniami, które wpływają na stawy i mięśnie, takie jak zapalenie stawów. A profesjonalni sportowcy i terapeuci sportowi często używają maszyn TENS do leczenia napięcia mięśni i obrażeń.

Jednak wiele jednostek TENS jest małych i przenośnych, więc możesz ich używać w domu. Używasz maszyny TENS umieszczając małe poduszki bezpośrednio w dotkniętym obszarze. Przez poduszkę i skórę płynie niewielki prąd elektryczności. Zwykle stosuje się go na mięśnie, ale wiele osób przymocowuje również poduszki do skroni i używa urządzenia TENS do leczenia bólów głowy.

Czy to działa na fibromialgię?

Pomysł, że stymulacja elektryczna może pomóc w blokowaniu bólu, jest interesujący, a wielu ludzi przysięga na skuteczną terapię. Ale, jeśli chodzi o obecne badania, nie ma wielu naukowych dowodów na poparcie terapii TENS. Najlepszą odpowiedzią na pytanie, czy skuteczne jest złagodzenie bólu, jest to, że może działać u niektórych osób.

Badania wykazały, że jest to skuteczne dla niektórych osób, ale wydaje się, że wiele osób nie odnosi korzyści. Jego skuteczność wydaje się być bardzo różna, w zależności od ilości użytego prądu elektrycznego, leczonego stanu i pacjenta. TENS działa zatem dla niektórych osób, ale korzyści są w dużej mierze tymczasowe.

Niektórzy postawili hipotezę, że skuteczność może nie być spowodowana terapią, ale efektem placebo. Ktoś, kto kładzie maszynę TENS na skórze i czuje, że prąd elektryczny wierzy, że terapia będzie skuteczna i że poczujesz się lepiej.

Powiedziawszy to, nie ma naprawdę żadnego ryzyka w korzystaniu z TENS, a wielu ludzi wierzy, że pomaga to w ich bólu. Więc może warto.

Gdzie możesz go zdobyć?

Najlepiej skonsultować się z lekarzem przed przystąpieniem do jakiejkolwiek terapii fizycznej. Mogą być w stanie doradzić ci w sprawie skuteczności terapii TENS. Ponadto wielu fizjoterapeutów i kliniki leczenia bólu będzie miało jedną z nich, a będziesz w stanie ją wypróbować i podjąć własną decyzję.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem dla ciebie, istnieje wiele miejsc w Internecie, gdzie możesz kupić maszynę TENS. Wiele kosztuje mniej niż 100 USD. Lepiej upewnić się, że masz dobry, ale tylko dlatego, że jest droższy, nie znaczy, że jest lepszy. Przeczytaj uważnie recenzje na dowolnym dysku przed zakupem.

Dostępne są w różnych rozmiarach, ale prawie wszystkie są zasilane z baterii i przenośne. Zaletą mniejszego urządzenia jest to, że wiele z nich można przymocować bezpośrednio do paska. Oznacza to, że można przymocować elektrody do skóry pod ubraniem i korzystać z urządzenia w ciągu dnia. Ponieważ ulga zapewniana przez terapię TENS jest tymczasowa, regularne włączanie urządzenia jest ogromną korzyścią, jeśli chodzi o leczenie bólu.

Terapia TENS jest zwykle bardzo bezpieczna. Większość jednostek posiada regulowane pokrętło, które pozwala stopniowo regulować napięcie. Zacznij od niższego napięcia i przestań, jeśli stanie się bolesne. Ale należy również zachować ostrożność podczas korzystania z urządzenia, jeśli posiadasz wszczepialne urządzenia medyczne, takie jak rozrusznik serca. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli to zrobisz, aby upewnić się, że jest bezpieczny.

Czy kiedykolwiek korzystałeś z jednostki TENS? Czy to działa? Zapraszam do dzielenia się wrażeniami z komentarzy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *